V Pardubickém kraji se uživatelé drog opiátům vyhýbají, v oblibě je nejvíce pervitin. Ilustrační snímek

V Pardubickém kraji se uživatelé drog opiátům vyhýbají, v oblibě je nejvíce pervitin. Ilustrační snímek | foto: AP

Kraji vládne pervitin, na ulici se však drogy příliš neprodávají

  • 0
Téměř deset tisíc injekčních stříkaček vyměnili v loňském roce terénní pracovníci spolku Laxus narkomanům v Lanškrouně. Tamní drogovou scénu považují za stabilizovanou. Pardubický kraj se ovšem od jiných regionů liší užší nabídkou zakázaných látek, v níž chybí zejména opiáty.

Lidé z Laxusu pracují v současnosti zhruba se čtyřiceti uživateli drog a říkají, že jejich typickým klientem na Lanškrounsku je osmadvacetiletý muž se základním či středoškolským vzděláním, který injekčně užívá pervitin, nejčastěji po dobu několika let. Pracuje, nebo je v evidenci úřadu práce.

Podobná statistika platí pro celý Pardubický kraj. V jiných částech republiky totiž narkomani užívají i opiáty, ale tady to protidrogoví pracovníci prakticky nezaznamenávají. Pervitin vládne v Pardubickém kraji i proto, že je pro mnohé uživatele dobře dostupný.

„V dnešní době není zas tak složité ho vyrobit a generace uživatelů drog se tuto výrobu učí navzájem od sebe. Když vařič pervitinu ví, že půjde do vězení, naučí to někoho dalšího. Distribuce pak funguje v takových malých samozásobitelských skupinkách. Takže takový fenomén pouliční scény, že by se vyloženě na ulici prodávaly drogy, jako je vidět ve velkých městech typu Praha nebo Brno, tady v kraji není. S tím se nesetkáváme ani v Pardubicích,“ říká Tomáš Janků, vedoucí Centra terénních programů Pardubického kraje.

„Drogy berou lidé, do kterých byste to neřekli.“

Pervitin prý berou někteří narkomani i kvůli nadměrné práci. „Prostě pracují tak, že kdyby nebrali pervitin, tak by takovou zátěž možná ani nevydrželi. A tak mezi uživateli drog nejsou jen, jak si řada lidí představuje, trosky, ale i lidé, které byste potkali na ulici a vůbec byste neřekli, že něco berou,“ říká Tomáš Janků.

Jen ojediněle se podle něj terénní pracovníci v Lanškrouně setkávají i s uživateli-experimentátory, kteří uvádějí zkušenosti s takzvanými novými syntetickými drogami, což jsou umělé napodobeniny stimulačních drog a marihuany.

„Zatímco ve své době byly v Pardubicích k dostání nové syntetické drogy v některých obchodech, do východnější části kraje se tato móda vůbec nedostala. Což nás i trochu překvapilo, protože prodávané látky byly dokonce podobné pervitinu. Možná nebyly pro uživatele z Orlickoústecka finančně dostupné,“ uvádí Tomáš Janků.

Opiáty a další tlumivé látky se na Lanškrounsku neužívají téměř vůbec. Novinkou loňského roku bylo i systematičtější zaměření pozornosti na kuřáky konopných drog. Ty terénní pracovníci oslovují přímo v ulicích.

„Upozorňujeme je na rizika užívání marihuany, mapujeme potenciální závislost uživatelů na marihuaně a nabízíme řešení potíží, které již mohou někteří z dlouhodobých kuřáků mít,“ uvádí Janků.

Práci terénních pracovníků na drogové scéně v Lanškrouně vítá vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Věra Ptáčková.

„V evidenci odboru nám výrazně přibývá rodin, kde aspoň jeden z partnerů užívá drogy a přitom vychovávají malé děti. My se s takovými rodinami snažíme pracovat, ale moc to zatím neumíme, proto spolupracujeme i s Laxusem, který tohle umí,“ sdělila úřednice.