Perníková chaloupka u Rábů je častým cílem cyklistů a dalších výletníků.

Perníková chaloupka u Rábů je častým cílem cyklistů a dalších výletníků. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Perníkovou chaloupku územní plán neohrozí, vzkázala provozovateli obec

  • 3
Provozovatel dětmi oblíbené Perníkové chaloupky nedaleko Pardubic ostře zkritizoval rozhodnutí obce Ráby o územním plánu. Z něj podle Luďka Šorma vyplynulo, že chaloupka stojí na lesních pozemcích, které nesmí provozovatelé využívat k podnikání. Úředníci jsou však jiného názoru.

Podle Šormovy verze rozhodnutí zastupitelstva obce, které minulý týden schválilo nový územní plán, postavilo pozemky kolem chaloupky mimo prostory určené podnikání. Budova, která slouží jako Muzeum perníku, by měla být využívána jako biocentrum.

„Úřednice nám poslala rozhodnutí, že jakékoli užívání pozemků zapsaných v katastru nemovitostí jako lesních jinak, než k plnění funkcí lesa, je nelegální,“ uvádí jednatel muzea Luděk Šorm v dopise rozeslaném do médií.

Svoji obhajobu staví na nařízení Krajského úřadu Pardubického kraje, jakožto orgánu státní správy lesů, který v roce 2008 stanovil lhůtu na „odnětí z lesa k zajištění jejich souladu s dosud platným územním plánem obce Ráby“ do konce roku 2017.

Majitele turistické atrakce proto aktuální rozhodnutí zastupitelů rozlítilo.

„Nový územní plán toto právně čisté řešení maří a fixuje stávající právní guláš, jehož kořeny jsou v době socialismu. To snad máme budovy i s jejich provozním zázemím, septikem a kanalizací, přestěhovat někam jinam?“ táže se Šorm, který nyní připravuje žalobu a doufá, že uspěje.

Je to mylný výklad, tvrdí úřednice městského architekta

Vedoucí odboru hlavního architekta pardubického magistrátu Pavla Pannová však stížnost majitele chaloupky odmítá.

„Pan Šorm neustále tvrdí, že jsme mu nově navrhli regionální biocentrum, ale to není pravda, naopak je zmenšeno oproti původnímu územnímu plánu sídelního útvaru,“ sdělila Panonová ČTK.

Její odbor je pořizovatelem nového územního plánu, pro obec Ráby zajišťuje administrativní stránku věci.

Starostka Rábů Zdeňka Morchová se nechce k Šormovým výpadům vyjadřovat dříve, než územní plán nabude právní moci. Potom chce obec vydat k celé věci prohlášení.

„Ve svých právech ale není vůbec omezen,“ řekla. Na Šorma si chce kvůli jeho výrokům, že je spojená s „úřední Obludou“, stěžovat.

Perníková chaloupka ležící v areálu oploceného původního Loveckého zámečku z roku 1882. Šorm si zámeček pronajal v roce 2003, opravil ho a zřídil v něm muzeum perníku se zábavným programem pro děti a rodiny. Funguje bez dotací, jen ze vstupného. Ročně jej podle ČTK navštíví třicet až padesát tisíc lidí.

,