Ústeckou Perlu čekají velké změny

Ústeckou Perlu čekají velké změny | foto: město Ústí nad Orlicí

Lidé se přou o pěší zónu. Ústí návrh proměny Perly zaskočil

  • 1
Soutěž architektů na využití bývalé textilky Perly v Ústí nad Orlicí zná svého vítěze, jehož projekt počítá s investicí 411 milionů korun. Všechny návrhy jsou na výstavě v kulturním domě.

Na zahájení výstavy soutěžních návrhů na revitalizaci bývalé orlickoústecké textilní továrny Perla dorazilo do Kulturního domu v Ústí nad Orlicí zhruba 60 lidí. Otevření výstavy doprovázela beseda s šesti autory návrhů, starostou Petrem Hájkem a externím poradcem odborné poroty Milanem Svobodou.

Návštěvníci se zajímali, co v Perle bude a jestli okolo areálu vznikne nová silnice. Také si pokládali otázku, zda město potřebuje nové byty a konferenční sál.

"Někdy slýchám dotazy, kolik soutěž stála a zda je to hodně, nebo málo," řekl úvodem starosta Petr Hájek. "Autorům pěti prvních míst jsme dali dohromady 900 tisíc. Je to přiměřená částka," myslí si starosta.

Do veřejné jednokolové urbanisticko-architektonické soutěže se přihlásilo 24 návrhů, dva ale odborná komise vyřadila, protože nesplnily stanovené požadavky.

Mezi ně patřilo zakomponovat do areálu o rozloze zhruba tří hektarů dětský domov mládeže, administrativní budovy pro město, galerii, parkovací plochy, víceúčelový konferenční sál, veřejnou zeleň nebo byty.

Na prvním místě skončil soutěžní návrh číslo 6 zpracovaný pražskou architektonickou společností MS plan. "Šest ze sedmi členů poroty hlasovalo pro vítězný návrh," řekl Hájek. Porota ocenila, že návrh citlivě zapadá do struktury města, reaguje na současnou dopravní situaci a také podrobně rozepisuje finanční náklady.

MS plan ve svém projektu předpokládá v Perle investice v celkové výši 411 milionů korun. Veřejné mají tvořit 246 milionů korun a měly by být investovány do obchodů a služeb, galerie, dětského domova mládeže, administrativních prostor, polyfunkčního sálu, parkovacího domu, veřejných komunikací a zeleni. Soukromé investice ve výši zbylých 165 milionů korun by putovaly zejména na drobné podnikání, služby a byty.

"Perla je pro město příležitost, nikoliv problém. Spousta měst podobnou příležitost promarnila, prodala celé průmyslové areály developerům, kteří je zpustošili, nebo nemají ekonomickou sílu je přeměnit," řekl Michal Šourek ze společnosti MS plan.

Podle něj je důležité, aby budovy dokázaly plnit více funkcí. "Už nefunguje plánování na dlouhá léta dopředu, musíme reagovat na proměnlivé potřeby města," uvedl Šourek.

"Myslíme si, že veřejný prostor by měl být co nejblíže centru. Nejdříve bychom otevřeli právě část přiléhající k náměstí a poté teprve ty vzdálenější. S omezením dopravy u centra, které prosazuje vítězný návrh, bychom byli velmi opatrní," řekl Petr Hornát, který se umístil se svým týmem třetí.

Podle vítězného návrhu by v částech ulic Lochmanova a 17. listopadu, které obléhají areál, měl panovat zklidněný dopravní režim. Doprava by byla směrována na novou silnici z druhé strany Perly.

Je pěší zóna dobrý nápad?

"Nejvíc se mi líbí návrh, který skončil třetí. Je podobný prvnímu, ale nesnaží se u Perly omezit dopravu. Mám strach, že by pěší zóna vedla k vylidnění středu města," řekl Petr Fiala z Ústí nad Orlicí.

Prezentace týmů se lišily. Některé se soustředily výhradně na architektonický návrh, jiné podrobněji zkoumaly širší souvislosti v celém regionu a studovaly evropské dotační programy.

Architekt Zdeněk Ent se snažil do svého projektu co nejvíce zapojit střední školy. Pro uměleckoprůmyslovou školu navrhoval v Perle postavit dílny a ateliéry, studentky střední zdravotnické školy by podle něj mohly chodit na praxi do hospicu. V diskuzi padl i názor, že by Ústí, dříve známé jako město textilního průmyslu, mělo hledat novou identitu.

"Představovala jsem si, že budou návrhy konkrétnější, že bude přesně dané, kde co bude," řekla studentka gymnázia Markéta Popelářová, která besedu pomáhala organizovat.

"Zazněla řada přístupů a pro město bude těžké stanovit pravidla pro konverzi areálu. Při špatném řízení hrozí, že se obchodníci z náměstí přestěhují do Perly a centrum se překlopí tam. Jak zaznělo mnohokrát, bude to běh na dlouhou trať a klíčové bude najít silného manažera," uvedl poradce poroty Milan Svoboda.

Vedení města se domnívá, že by Perla mohla ve městě, které se mírně vylidňuje, udržet mladé lidi. "Mnoho mladých lidí tu studuje, ale pak utíkají pryč. Když pro ně v Perle vytvoříme pracovní příležitosti, tak věřím, že se budou vracet," řekl starosta Petr Hájek.

Výstava v kulturním domě potrvá do 24. dubna a je přístupná denně od 15 do 18 hodin.