K pádu omítky v jednom z pokojů domova na hradě Rychmburk došlo loni v prosinci. Kus stropu spadl na dva klienty. Lékaři je převezli do nemocnice na pozorování, vážné zranění ale neutrpěli. Na snímku objekt hradu z roku 2004.

K pádu omítky v jednom z pokojů domova na hradě Rychmburk došlo loni v prosinci. Kus stropu spadl na dva klienty. Lékaři je převezli do nemocnice na pozorování, vážné zranění ale neutrpěli. Na snímku objekt hradu z roku 2004. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na opravu domova na hradě, kde klienty zasáhl kus stropu. chybí peníze

  • 0
Celé patro v Domově duševně nemocných na hradě Rychmburk na Chrudimsku zůstává stále zavřené. Vystěhovat ho museli před půl rokem, když na dva klienty z podmáčeného stropu spadl kus omítky. Kdy a zda vůbec se vystěhovaní klienti budou moci vrátit, zatím nikdo neví. Na opravu nejsou peníze.

"Při své návštěvě domova jsem viděla, jak je tam o ně dobře postaráno a jak se tam cítí dobře. Bylo to jako pohlazení. Je to někdy až do nebe volající, za jaké zbytečnosti se miliony utratí, ale v tomto případě by se měla oprava provést co nejdříve," uvedla čtenářka MF DNES, jejíž jméno redakce zná.

Domov je dnes schopen poskytnout celoroční ubytování a péči maximálně 37 chronicky duševně nemocným klientům, před havárií měl kapacitu 62 nemocných.

"Je to samozřejmě komplikace, nejsme schopni poskytovat péči tolika klientům jako dříve. Po havárii jsme museli nejen snížit kapacitu klientů, ale také muselo odejít devět zaměstnanců," řekla ředitelka domova Marie Zelenková.

Příčinou padání omítky je únava materiálu

Domov na hradě Rychmburk má dva hlavní objekty, jedním z nich je hrad a druhým penzion před hradem. Omítka ze stropu spadla v hradu, ne tedy v loni modernizovaném penzionu za 18 milionů korun. V něm je nyní ubytováno 16 obyvatel.

Spadená omítka v pokoji domova na hradě Rychmburk

"Příčinou pádu omítky byla únava materiálu," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje Helena Zahálková.

Statik ve svém posudku podle ní vyjádřil nebezpečí i v ostatních místnostech druhého patra. "Proto bylo nařízeno celé patro vystěhovat a dvacet dva klientů bylo umístěno do pěti jiných zařízení v Pardubickém kraji," uvedla Zahálková.

Klienti zamířili například do Domova v Rábech, Domova na rozcestí Svitavy či Domova u fontány Přelouč. "Ve spolupráci s občanským sdružením Péče o duševně nemocné se připravuje analýza potřebnosti počtu lůžek v ústavních zařízeních pro duševně nemocné v Pardubickém kraji," dodala Helena Zahálková, podle níž Pardubický kraj má zájem o řešení havárie na hradě Rychmburk.

Rozsah a průběh prací oprav stanoví po dokončení projektové dokumentace v srpnu a následném rozhodnutí orgánů kraje.