Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odsouzený vrah Pechanec byl podmíněně propuštěný na svobodu

  9:17aktualizováno  15:57
Pardubický soud propustil podmíněně z vězení Vlastimila Pechance, který si odpykával sedmnáctiletý trest za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona. Podmínku soudce stanovil na šest let, z trestu Pechancovi zbývalo odpykat si ještě pět a půl roku. Odpoledne Pechanec opustil zdi pardubické věznice.

Propuštěný Vlastimil Pechanec při odchodu na svobodu z pardubické věznice v roce 2014. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pechanec se na svobodu dostal krátce před patnáctou hodinou. S novináři se odmítal dlouze bavit s tím, že vše podstatné zazní ve čtvrtek v tiskovém prohlášení. Nicméně uvedl, že do konce roku bude požadovat obnovu procesu a stále trvá na své nevinně. Poté odjel za rodinnou a blízkými.

„Je to velká úleva,“ sdělil stručně své pocity propuštěný Pechanec, který ihned poté nasedl do auta a společně se svým kamarádem odjel pryč.

Dopolední verdikt si k soudu přišel vyslechnout osobně, jeho příbuzní nebo známí do soudní síně přímo v pardubické věznici nedorazili.

Soud přihlédl k tomu, že Pechanec si odpykal více než dvě třetiny trestu i k tomu, že se ve vězení dobře choval - dostal 35 kázeňských odměn a žádný trest.

Pechanec přišel k soudu pouze v doprovodu vychovatele Petra Dobrého. Soudu se zavázal, že se bude chovat vzorně. „V případě propuštění budu akceptovat veškeré podmínky stanovené soudem,“ prohlásil Pechanec.

Proti propuštění nic neměla ani přítomná státní zástupkyně. „Podmínky pro vyhovění žádosti jsou splněné,“ řekla.

Pechanec si trest odpykával v řadě věznic

Vraždě tehdy třicetiletého Roma předcházelo slovní napadení mezi oběma aktéry. Pechanec, který se v minulosti hlásil k hnutí skinheads, Absolona podle rozsudku několikrát bodnul nožem. Ten na následky zranění později v nemocnici zemřel.

Vrchní soud v Praze mu v roce 2003 uložil výjimečný trest na sedmnáct let. Ještě  předtím v roce 2001 odešel Pechanec od Okresního soudu v Ústí nad Orlicí na se 14 měsíčním nepodmíněným trestem za napadení člena anarchistického hnutí na nádraží v České Třebové. Jenže Pechanec do vězení nešel, jelikož se tehdy proti rozsudku odvolal. Následně se odehrál incident, při kterém zemřel Absolon.

Přísnější trest za vraždu vrchní soud odůvodnil rasovým motivem činu a znaleckými posudky, které Pechance označily za těžko převychovatelného člověka.

Ten si původně odpykával ve věznici ve Valdicích. Následně putoval do plzeňské věznice Bory. Odtud zamířil na Mírov, aby byl následně přemístěn zpět na Bory. V roce 2011 se dostal do karvinské věznice s mírnější ostrahou. V Pardubicích si trest odpykával od roku 2013.

Ještě v době svého pobytu na svobodě pracoval ve svitavské firmě Svitap.

Příznivci krajní pravice označují soud za politický proces

Na podporu odsouzeného Pechance se každoročně vždy v červenci scházeli ve Svitavách jeho příznivci z řad krajní pravice, kteří se na akci sjížděli z různých koutů republiky. Srazy se vždy konaly pod výrazným policejním dohledem. 

Zatímco v předešlých letech dosáhla účast několika stovek radikálů, tak v  roce 2013 už se počítala jen na desítky. Policistů přitom bylo na místě několikanásobně více. Je to dáno tím, že krajně pravicová scéna prochází organizační krizí a vládne v ní nejednota.

V posledních letech svitavskou akci zaštiťovala Dělnická strana sociální spravedlnosti. Její předseda Tomáš Vandas vystoupil s projevem za podporu Pechance. Další jeho příznivci během pochodu vždy provolávali hesla jako „Pechanec není vrah“ či „Stop politickým procesům“. Zároveň vybírali finanční příspěvky. Díky nim Pechanec splácel náhradu škody poškozeným. Na akcích nechybělo ani přečtení dopisu napsaného přímo odsouzeným Pechancem.

Jeho zastánci označovali od počátku proces za zmanipulovaný. Dle jejich názoru policie během vyšetřování vraždy nezajistila dostatek důkazů a nevyslechla všechny svědky. Poukazovali i na údajné nesrovnalosti ohledně zranění. Vražedný nůž prý nemohl způsobit taková zranění, která se našla na Absolonově těle. Opakovaně tak žádali o obnovu trestního řízení.

Za zmanipulovaný označil proces i předseda hnutí Úsvit poslanec Tomio Okamura, který odsouzeného Pechance letos v lednu ve věznici navštívil.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Vichr na Svitavsku sroloval plechovou střechu mlýna, hasiči ji strhli

V Městečku Trnávka hasiči likvidovali následky silného větru, který utrhl...

Hasiči v neděli po poledni zasahovali v obci Městečko Trnávka na Svitavsku, kde se utrhla střecha mlýnu. Srolovaný...

Czendlikova kniha vyjde v květnu v Polsku, dohlíží Mariusz Szczygiel

Zbigniew Czendlik má rád harmonii v životě. Nerad poslouchá smutné příběhy. Ale...

Farář Zbigniew Czendlik působící v Lanškouně se chystá vydat svou úspěšnou knihu Postel hospoda kostel také ve svém...

VIDEO: Stromolezec cupuje v Chrudimi promrzlá hnízda havranů

Arborista a stromolezec Milan Antoš likviduje hnízda havranů v centru Chrudimi.

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších...

Najdete na iDNES.cz