Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auta naženeme do parkovacích domů, říká pardubický náměstek primátorky

  13:46aktualizováno  13:46
Pardubičtí radní přicházejí se smělým plánem, jak vyčistit ulice ve středu města od zaparkovaných aut. Chtějí začít po městě budovat parkovací domy. První by měl stát za Domem hudby, kde je štěrkové parkoviště, další u rychlodráhy.

Parkovací domy jako řešení pro přeplněné pardubické ulice, to je návrh náměstka primátorky Martina Bílka. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za Domem hudby se nyní nachází zřejmě nejošklivější místo v centru Pardubic. Rozbitý beton, bláto a louže by mělo nahradit moderní místo pro parkování.

"Oblast za Domem hudby vypadá skutečně uboze, je třeba s tím něco dělat. Jako ideální se nabízí postavit tam parkovací dům. Je odtud kousek do kina, na třídu Míru i blízké Pernštýnské náměstí," uvedl náměstek primátorky Martin Bílek.

Už absolvoval první schůzku se šéfem odboru dopravy a s ředitelem Městského rozvojového fondu. Znamená to jediné - stavělo by se za peníze města.

"V tuto chvíli je těžké odhadovat, na kolik by parkovací dům vyšel. Hodně záleží na jeho velikosti i kvalitě stavby. Jsme teprve na začátku, ale nemyslím si, že by šlo o cenu, která by byla nějak extrémní," uvedl Martin Bílek s tím, že hlavně chce, aby město mělo na stavbu připravenou veškerou dokumentaci i povolení.

"S projektem by souvisela i rekonstrukce ulice Na Hrádku. Chtěli bychom tuto zanedbanou část města opravit a navíc postavit něco užitečného," řekl Bílek.

A politici mají i další plány. Další parkovací dům by se mohl objevit v ulici 17. listopadu, kde dnes stojí soukromé parkoviště Martina Štěpánka.

Podnikatel však pozemek prodává městu, které na něm chce budovat sjezd z rychlodráhy do centra města. Na zbytku dnešního asfaltového placu by mohl stát právě dům pro auta.

"Je to další vhodná lokalita. Zvláště když kvůli nové křižovatce ubude parkovacích míst v ulici 17. listopadu. Tady si ale umím spíše představit, že bychom hledali soukromého investora, který by dům postavil," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

První pardubický parkovací dům funguje dobře

V Pardubicích zatím funguje jeden parkovací dům na sídlišti Karlovina. "Jeho majitel si podnikání pochvaluje, nemá prý problém se zaplněním míst," říká Bílek.

Otázka je, jak by to bylo s dalšími domy. Ten na Karlovině má výhodu v tom, že jeho část zabral krajský úřad a také v něm parkují návštěvníci divadla. Ovšem Bílek má poměrně jednoduchý plán, jak auta do domů z ulic dostat.

"Když jsem byl vozem v Amsterdamu, tak parkovaní na ulici bylo dvakrát dražší než právě v parkovacích domech. Myslím, že právě touto cestou bychom měli jít také. Dnes jsou Pardubice jedním velkým parkovištěm a to myslím nevyhovuje téměř nikomu," doplnil Martin Bílek.

Podle něj by neměl být s uskutečněním plánů žádný problém, a to ani finanční. "Určitě se podíváme na možnost financovat domy z fondů Unie, ale jinak si myslím, že na smysluplné věci se peníze vždy nějak najdou," dodal.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Najdete na iDNES.cz