Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústí nad Orlicí bude mít nový park. Propojí náměstí s divadlem

  7:46aktualizováno  7:46
V centru Ústí nad Orlicí vzniká nový park, který nabídne příjemné zákoutí. Poprvé v historii se tak propojí náměstí s katolickým kostelem a oblastí Roškotova divadla. Obnovená kaple dostane jméno po papeži Janu Pavlovi II .

Ústecká radnice spolu s katolickou farností připravují novou klidovou zónu k odpočinku a meditaci. Od loňska vzniká v těsném sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie a budovy přilehlého děkanství.

Fotogalerie

„Lidé nový park velmi vítají. Už z historických dokumentů vyplývá, že se o něm jednalo desítky let, poprvé dokonce už před sto lety, ale k domluvě mezi farností a městem nikdy nedošlo,“ řekl ústecký místostarosta Jiří Preclík.

Obě strany se dohodly až před několika lety. I když se nepodařilo získat dotaci z takzvaných norských fondů, město se rozhodlo zafinancovat projekt s názvem Revitalizace centra městské památkové zóny z vlastních prostředků.

„Dáváme pro tento účel šest až sedm milionů korun. Peníze půjdou na parkové cesty, na mobiliář a osvětlení, bude prořezána i vysazena zeleň. Důležité bude propojení náměstí s divadlem, ale stejně tak možnost mít v rušném centru relaxační místo, málokteré město takovou možnost má. Spousta lidí si chce chvilku oddechnout mezi nákupy a tento kout je skutečně krásný. Veřejnost ocení příležitost poznat místo, které bylo vždycky zahrazené bránou,“ dodal místostarosta, podle něhož se počítá se slavnostním otevřením parku zhruba na přelomu května a června.

Římskokatolická farnost se vedle poskytnutí prostor podílí na podobě parku hlavně rekonstrukcí hřbitovní kaple za půldruhého milionu korun. Otevřena bude zároveň s parkem celodenně.

Kapli pojmenují po Janu Pavlu II.

„Chceme, aby to byla kaple úcty k životu a pojmenujeme ji po Janu Pavlu II. Především proto, že papež pochází z Polska a my v česko-polském pohraničí máme na Polsko silnou vazbu. I pro Poláky může být toto místo významné při cestě do Ústí nad Orlicí,“ řekl ústecký katolický farář Vladislav Brokeš, který stojí o zachování pietního rázu meditačního parku v místě někdejšího hřbitova.

Peníze na rekonstrukci kaple chce farnost získat z veřejné sbírky od farníků, dalších obyvatel města, institucí a firem. „Dosud jsme získali pro tento účel 600 tisíc korun, na dokončení interiéru budeme ještě potřebovat zhruba 300 tisíc korun,“ řekl Brokeš, který chce, aby nová podoba kaple působila na příchozí po estetické i duchovní stránce.

Moderního ztvárnění úcty k životu pomocí symbolů se ujali akademičtí malíři Petr Štěpán a Pavel Šlegl. Chystaná rozsáhlá freska na stěnách kaple připomene duše dětí spočívající v rukou andělů v zahradě. Ústředním objektem bude kašna s motivem srdce Ježíše.

Do dlažby na podlaze byla umístěna podsvícená sklíčka. Na konzolách na stěnách budou malé zvony. Kapli osvětlí několik menších reflektorů. Venkovní úpravy spočívaly v opravě střešní krytiny, krovů a omítek, vytvoření pískovcových prvků, nového schodiště a v kompletní rekonstrukci místnosti pod kaplí.

„Zprůchodněním cesty od Hernychovy vily přes náměstí kolem kostela až k Roškotovu divadlu vznikne výjimečná památková osa. Z druhé strany od divadla průchodem nahoru se navíc otevře úplně nový prostor pohledu na útěchovou kapli, kostel a hřbitovní kapli. Mnoho lidí se už teď těší na nový a nevšední pohled. I na příjemné místo k zastavení a meditaci uprostřed shonu a rušného okolí,“ dodal Vladislav Brokeš.

Přeměna starého hřbitova na park je spojena s archeologickým průzkumem, který začal loni v srpnu a stále trvá. Ostatně o tom svědčí řada výkopů, některé jámy archeologové vykopali v místech budoucích nádrží na dešťovou vodu, ze kterých se bude park zalévat. Dále je čekají výzkumy v místě prolomení vstupů z areálu budoucího parku, ale také i uvnitř areálu. V okolí kostela nacházejí hlavně hroby.

„Dokonce jsme zachytili pravěké osídlení z období lovců a sběračů, nalezli jsme dva štípané kamenné artefakty, což na Ústí není špatné. Pak jsme v jedné sondě prozkoumali malou část pohřebiště z vrcholného středověku, což víme s jistotou,“ řekl archeolog David Vích z vysokomýtského regionálního muzea.

Hřbitov se používal do konce 19. století. Archeologové a historikové doufali, že se případně naleznou i pozůstatky některého ze dvou údajných předchůdců barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie z 19.století, ale to se nepodařilo.

„Oba kostely byly dřevěné, takže jsme žádné pozůstatky nezjistili,“ dodal David Vích.Nejčtenější

Obyvatelé skalních domků ve Zderazi zavěšovali děti pod strop nad zvířata

Skalní obydlí ve Zderazi na Chrudimsku. (12.7.2018)

Kdysi nenápadná vesnička Zderaz na Chrudimsku nedaleko Toulovcových Maštalí se stává čím dál častěji cílem turistů,...

Virtuos z publika zachránil po indispozici houslisty koncert v Litomyšli

Houslista Leoš Čepický (vlevo) si zahrál ve středu večer v Litomyšli pro něj...

Když střídá na poslední chvíli před sportovním zápasem původně nahlášeného hráče náhradník, není to nic výjimečného. U...Na psychiatrii si ho nechtěli nechat, říká matka Kajínkova synovce po útoku

Miluše Kajínková popisuje zdravotní stav útočníka z Prachovic

Synovec omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který je podezřelý ze středečního pobodání dvou lidí v Prachovicích na...

Dívka zavolala na muže strážníky. Zasedl jí místo u baru

Ilustrační snímek

Banalitu museli ve středu řešit strážníci pardubické městské policie. Jednadvacetiletá dívka zavolala hlídku do baru...

Policejní kontrola zbraní se změnila v záchranu muže bodnutého sršněm

Sršeň

Snad ještě nikdy neviděl sedmašedesátiletý muž z Městečka Trnávky na Svitavsku policisty raději. Ti k němu přijeli...

Další z rubriky

Policejní kontrola zbraní se změnila v záchranu muže bodnutého sršněm

Sršeň

Snad ještě nikdy neviděl sedmašedesátiletý muž z Městečka Trnávky na Svitavsku policisty raději. Ti k němu přijeli...

Dodávka nabourala auto s minibagrem, záchranka odvezla pět lidí včetně dětí

Nehoda se stala po páté hodině odpolední na začátku katastru Lázní Bohdaneč.

Pět lidí včetně dvou dětí utrpělo zranění při nehodě Fordu Tranzit, jehož řidič ve středu před půl šestou večer u Lázní...

Strážníci chytali zloděje kol. Ujížděl jim na kradeném bicyklu

Zloděj se chtěl přímo před policistou zbavit bundy, ve které ukrýval rovněž...

Strážníci v Pardubicích ve čtvrtek naháněli mladého zloděje kol. Poprvé ho přistihli, jak si obhlíží bicykly odstavené...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz