Sklon nové lávky v pardubickém parku se stal terčem kritiky.

Sklon nové lávky v pardubickém parku se stal terčem kritiky. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubický park Na Špici se otevřel, z příkré lávky je kluzká atrakce

  • 7
Oprava pardubického parku Na Špici za 36 milionů po osmi měsících skončila. V areálu je velké hřiště pro děti i sportoviště, ale při slavnostním otevření přítomné nejvíce zaujala lávka přes Chrudimku. Ta je tak strmá, že k ní město postavilo ceduli s „návodem na použití“.

Není právě obvyklé, aby u nějakého mostu byl na ceduli návod, jak ho používat. Pardubice však takovou raritu získaly. Nová dřevěná lávka přes řeku v opraveném parku Na Špici je tak strmá, že politici měli obavy na ni pustit lidi bez varování.

„Značky musí upozorňovat na možné nebezpečí,“ uvedl bývalý náměstek primátorky František Brendl, který dostal od svých nástupců možnost slavnostně park otevřít.

Dalo by se říct, že hlavním bodem otevření byl právě přechod přes novou lávku, která se klene až čtyři metry nad Chrudimkou. A politici si ho náležitě užívali, i když pohled na strmý dřevěný mostek pokrytý namrzající mlhou nabádal ke zvýšené opatrnosti.

„No, to jsem zvědavý, kdo se první natáhne. Hlavně opatrně,“ držel se pečlivě zábradlí zastupitel za Patrioty Jan Linhart.

Jiní k testu odvahy přistoupili s mnohem větším sebevědomím. Například náměstek primátora Jiří Rozinek lávku doslova přeběhl.

„Nakonec se to ani moc nesmekalo,“ říkal za namrzlým mostkem a šel ještě dále. „A ta značka je příkazová, nebo jen doporučující?“ ptal se šéfa odboru dopravy Vladimíra Bakajsy při pohledu na modrou značku s nápisem „Cyklisto, sesedni z kola“. Odpověď mu udělala radost. „No, tak to budu jezdit do parku na kole,“ dodal Rozinek.

Park Na Špici

Park na soutoku Labe a Chrudimky se oficiálně otevřel v úterý. Rekonstrukce trvala zhruba osm měsíců a stála město 36 milionů korun. Z valné části na ni přidala Evropská unie. Nejvíce peněz spolkla lávka přes Chrudimku. Provoz parku má město stát zhruba dva miliony ročně včetně platu správce, který ho bude hlídat.

Projektant na první pohled nesmyslný sklon mostku dostal úkolem. „Povodí Labe mělo podmínku výšku čtyři metry, aby tam mohl podjet sací bagr. Jiné řešení nebylo vzhledem k rozpočtu možné,“ řekl František Brendl.

Jinak všichni přítomní z řad minulého i současného vedení města podobu parku chválili. Park díky dělníkům prokoukl.

„Už se těším, až sem vezmu děti na hřiště. S klukama bychom sem mohli zajít i na basket. Škoda, že jsem si nevzal dnes míč,“ díval se trochu smutně na basketbalový kurt náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Lidé jistě ocení třeba možnost grilování v altánku přímo na břehu jezírka. Zajímavé jsou i žlutě natřené chodníčky, netradiční průlezky na hřišti nebo několik metrů dlouhá lanovka. „Věřím tomu, že sem budou lidé chodit hojně a hlavně rádi,“ uvedl Brendl.

Na všechno vybavení bude navíc dohlížet správce, který bude mít sídlo právě u zmíněného altánku. „Park jsme od města převzali do správy. Provoz a údržba parku budou stát dva miliony korun ročně, na to obvod nemá peníze, dostaneme je od města,“ řekl starosta městského obvodu I Jaroslav Menšík.

Jeho úřad také musí najmout pro nový pavilon zmíněného správce, který bude lidem půjčovat sportovní náčiní a bude se starat o údržbu a čistotu budovy.

„Oplocené sportoviště se čtyřmi hřišti a altán budou přístupné až po zimě. Jinak je park volně otevřený,“ dodal Menšík.