Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubičtí trafikanti nevyplácejí výhry Sazky. Mají stokorunové tržby

  8:49aktualizováno  8:49
Finanční problémy společnosti Sazka vedly k tomu, že za pár dnů výrazně ubylo lidí, kteří mají chuť sázet. Například pardubičtí trafikanti přišli o desetitisícové tržby, které u nich lidé nechávali za losy a tikety sportky. Výhry proto vyplácejí jen do výše tržby, která se ovšem pohybuje ve stokorunách.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav PancerMF DNES

"Víme, že někteří majitelé terminálů Sazky přestali odvádět tržby, protože za ně složili Sazce kauci sedmdesát tisíc korun a teď se o ně bojí. My sice tržby odvádíme, ale rozhodli jsme se, že budeme proplácet výhry jen do výše tržeb, ze svého to dávat nebudeme," říká vedoucí trafiky na třídě Míru Romana Davidová.

Úpadek Sazky

Sazka dluží třem mobilním operátorům desítky milionů korun. Dluží i společnosti ČEZ, Veolii, pojišťovnám a dalším firmám, kterým se dá platit za jejich služby přes terminály Sazky.

Terminály umožňovaly nejen on-line sázení, ale také například dobíjení mobilních telefonů, nákup vstupenek na koncerty nebo on-line platby. Jen tržby mobilních operátorů přes terminály se pohybovaly kolem deseti miliard korun ročně. V trafikách, na benzinkách a na poštách tak každý rok jen za dobíjení mobilů zůstalo kolem čtyř set milionů korun. O tento příjem nájemci přišli, přestože složili Sazce za každý přístroj kauci ve výši sedmdesáti tisíc korun. Někteří z nich proto přestali odesílat Sazce tržby za sázky.

Zákazníci tak sice mají v ruce los, na který vyhráli, ale k penězům nemohou. "Proč mi tedy ten los prodávali, když už mi ho odpoledne nemohou proplatit?" hněvala se například Eva Fialová. Prodavači v trafikách jí však moc informací neposkytli, sami toho o situaci v Sazce mnoho nevědí.

Jak vidí pardubičtí pronajímatelé terminálů Sazky budoucnost sázení? "Sice se o tom bavíme s kolegy, ale mám pocit, že jediné, co teď můžeme dělat, je čekat, jak to dopadne," říká Pavel Halbrštát, který Sazce složil za půjčení terminálu sedmdesát tisíc korun.

"Jestli o ty peníze mám strach? "To mám, ale teď se nedá nic dělat. Zadržovat tržby Sazce, jako to dělají jiní, nechceme, bylo by to v rozporu se smlouvou," říká Halbrštát. Pak se smíchem dodává. "Ono taky, co byste chtěli zadržet na dvousetkorunové tržbě."

Po jedné zprávě o nevyplaceném jackpotu přestali lidé sázet

Podle Evy Houhové z obchodu na Karlovině přispěli k ukončení výplat výher Sazky sami sázkaři. "Přišla jen jedna zpráva o nevyplaceném jackpotu. Všichni se toho hned lekli a přestali chodit sázet. Pak už jsme samozřejmě neměli z čeho vyplácet výhry a bylo po všem," řekla.

Také její trafika přestala dobíjet přes terminál Sazky mobilní telefony. "A to je další komplikace. Museli jsme nakoupit dobíjecí kupony. Kdo chce, mobil si dobije, ale už to není tak pohodlné, jako přes terminál," říká Houhová a ukazuje plnou zásuvku dobíjecích kuponů.

Sazka přitom prohlásila, že bude vyplácet výhry i po vyhlášeném úpadku, v němž se ocitla v úterý. Otázka je, z čeho by na případnou výhru chtěla vzít, když se příliv peněz ze sázek zastavil a před insolvenčním soudem už se pomalu řadí zástupy věřitelů.

Podle trafikantů se sázet zase bude, ale až Sazku převezme nový majitel. Do té doby, jak přiznávají, se události kolem Sazky budou projevovat na celkových tržbách.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz