Studenti pardubického gymnázia Dašická, kteří debatovali v mládežnickém europarlamentu.

Studenti pardubického gymnázia Dašická, kteří debatovali v mládežnickém europarlamentu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubičtí studenti diskutovali v „europarlamentu“ o sexu i eutanazii

  • 0
Studenti z pardubického gymnázia Dašická strávili několik dní debatami s vrstevníky v mládežnickém europarlamentu ve Stockholmu. Do Švédska vyrazili diskutovat o sexuální výchově, eutanazii nebo zákazu nošení muslimských burek. A nebylo to prý jednoduché.

Třeba Veronika Trtková strávila několik dní tím, že se s týmem vrstevníků snažila najít odpověď na otázku, jak dětem nejlépe zprostředkovat sexuální výchovu.

"Místy to bylo hodně náročný. Třeba když jsme řešili, jak jsou kde k dispozici prezervativy. Slečna z Polska říkala, že u nich se každý stydí si je koupit. Tomu jsme se divili a třeba další kolegyně ze Švédska říkala, že u nich jsou často nabízené i zdarma," vysvětlila Veronika Trtková.

Veroniku na konferenci doprovodili její spolužáci z pardubického gymnázia Dašická Jakub Jílek, Jan Brothánek, Lucie Lotková a Michaela Onuferová.

I oni byli součástí různých komisí, které se pokoušely najít odpovědi na otázky, o které se často pře současná Evropa - má se muslimským ženám zakázat nosit jejich tradiční burky? Jak mohou státy Evropské unie pomoci uklidnit situaci v Libyi? A měla by se na školách vyučovat sexuální výchova?

V umění debatovat, nejen o podobných sporných otázkách, pětice z pardubického gymnázia Dašická vyniká. V soutěžních diskuzích, vedených v angličtině, byli nejlepší v republice a mají jedny z nejlepších výsledků v celé Evropské unii.

V eutanazii studenti doporučili nizozemský model

V hlavním městě Švédska je čekala konverzace s podobně talentovanými mladými lidmi. Debatovali o sexuální výchově s konzervativními Poláky, o burkách s věřící muslimkou z Turecka a o euthanasii s mladými Nizozemci.

"Byl to zážitek. Každý z nich měl úplně jiný pohled na svět," říká Jan Brothánek.

V Nizozemí je, oproti ostatním členským státům EU, euthanasie povolena. Studenti se shodli v tom, že nizozemský model by se měl zavést v celé Unii. 

"Víceméně jsme se shodli na nizozemském modelu. Ten jsme potom představili ostatním a ti ho odhlasovali," řekla Lucie Lotková, která se se svou skupinou problémem zabývala.

O sexuální výchově ostře debatovaly Polky a Italky

Kromě toho by zavedli sexuální výchovu pro děti mezi jedenácti a šestnácti lety. "Ale vedla k tomu hodně ostrá diskuze, zejména se slečnami z Polska nebo Itálie. Zajímavá debata to byla hlavně ve chvíli, kdy jsme začali debatovat o náboženství," řekla studentka Veronika Trtková.

Jejich spolužáci se zabývali i izolací běloruských studentů, situací v Libyi a tím, zda muslimské ženy mají, nebo nemají nosit závoje přes obličej.

"Museli jsme vymyslet, jak mohou státy Evropské unie pomoci. Nakonec jsme se shodli na tom, že by bylo nejlepší podporovat obyvatele nepřímo přes různá sdružení a také snížit dluh země," říká Jakub Jílek.

Anglicky se mezi sebou nakonec bavili i Češi

Studenti strávili na zasedání celkem šest dní, kdy se s ostatními dorozumívali výhradně v angličtině.

"Potom už jsme se anglicky začali bavit i mezi sebou. Sedli jsme s Jakubem do autobusu a mluvili jsme anglicky. Ostatní se nás ptali, odkud že to jsme," směje se studentka Michaela Onuferová.

Švédskou metropoli si ale příliš neužili. Drtivou většinu času totiž strávili vášnivými debatami se svými vrstevníky v komisích. "Jednání většinou probíhala od rána až do půlnoci. Někdy ještě déle," říká Lucie Lotková.

Na prohlídku města jim tak zbylo jenom minimum času. "Něco jsme ale přesto stihli. I pořadatelé si pro nás připravili nějaké akce mimo jednání," řekl Jan Brothánek. Po návratu se tři studenti musí začít pořádně připravovat na maturitu a také na přijímací zkoušky na vysokou školu.

Jakub Jílek se chystá studovat politiku a ekonomii v anglickém Essexu, Veronika Trková chce studovat práva a Jan Brothánek dává přednost ekonomii. A další dvě členky týmu? Ty čeká podobně těžký úkol: Vybrat za svoje starší a zkušenější kolegy podobně úspěšné nástupce.

"Už teď se s našimi možnými náhradníky potkáváme v sedm ráno, ještě než začne vyučování, a debatujeme v angličtině. Tahle škola vždycky měla výborné výsledky. A bylo by fajn, kdyby tady byly dál," říká Jan Jílek. A Dašická se navíc chystá uspořádat české kolo prestižní soutěže.