Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubičtí studenti diskutovali v „europarlamentu“ o sexu i eutanazii

  10:50aktualizováno  10:50
Studenti z pardubického gymnázia Dašická strávili několik dní debatami s vrstevníky v mládežnickém europarlamentu ve Stockholmu. Do Švédska vyrazili diskutovat o sexuální výchově, eutanazii nebo zákazu nošení muslimských burek. A nebylo to prý jednoduché.

Studenti pardubického gymnázia Dašická, kteří debatovali v mládežnickém europarlamentu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Třeba Veronika Trtková strávila několik dní tím, že se s týmem vrstevníků snažila najít odpověď na otázku, jak dětem nejlépe zprostředkovat sexuální výchovu.

"Místy to bylo hodně náročný. Třeba když jsme řešili, jak jsou kde k dispozici prezervativy. Slečna z Polska říkala, že u nich se každý stydí si je koupit. Tomu jsme se divili a třeba další kolegyně ze Švédska říkala, že u nich jsou často nabízené i zdarma," vysvětlila Veronika Trtková.

Veroniku na konferenci doprovodili její spolužáci z pardubického gymnázia Dašická Jakub Jílek, Jan Brothánek, Lucie Lotková a Michaela Onuferová.

I oni byli součástí různých komisí, které se pokoušely najít odpovědi na otázky, o které se často pře současná Evropa - má se muslimským ženám zakázat nosit jejich tradiční burky? Jak mohou státy Evropské unie pomoci uklidnit situaci v Libyi? A měla by se na školách vyučovat sexuální výchova?

V umění debatovat, nejen o podobných sporných otázkách, pětice z pardubického gymnázia Dašická vyniká. V soutěžních diskuzích, vedených v angličtině, byli nejlepší v republice a mají jedny z nejlepších výsledků v celé Evropské unii.

V eutanazii studenti doporučili nizozemský model

V hlavním městě Švédska je čekala konverzace s podobně talentovanými mladými lidmi. Debatovali o sexuální výchově s konzervativními Poláky, o burkách s věřící muslimkou z Turecka a o euthanasii s mladými Nizozemci.

"Byl to zážitek. Každý z nich měl úplně jiný pohled na svět," říká Jan Brothánek.

V Nizozemí je, oproti ostatním členským státům EU, euthanasie povolena. Studenti se shodli v tom, že nizozemský model by se měl zavést v celé Unii. 

"Víceméně jsme se shodli na nizozemském modelu. Ten jsme potom představili ostatním a ti ho odhlasovali," řekla Lucie Lotková, která se se svou skupinou problémem zabývala.

O sexuální výchově ostře debatovaly Polky a Italky

Kromě toho by zavedli sexuální výchovu pro děti mezi jedenácti a šestnácti lety. "Ale vedla k tomu hodně ostrá diskuze, zejména se slečnami z Polska nebo Itálie. Zajímavá debata to byla hlavně ve chvíli, kdy jsme začali debatovat o náboženství," řekla studentka Veronika Trtková.

Jejich spolužáci se zabývali i izolací běloruských studentů, situací v Libyi a tím, zda muslimské ženy mají, nebo nemají nosit závoje přes obličej.

"Museli jsme vymyslet, jak mohou státy Evropské unie pomoci. Nakonec jsme se shodli na tom, že by bylo nejlepší podporovat obyvatele nepřímo přes různá sdružení a také snížit dluh země," říká Jakub Jílek.

Anglicky se mezi sebou nakonec bavili i Češi

Studenti strávili na zasedání celkem šest dní, kdy se s ostatními dorozumívali výhradně v angličtině.

"Potom už jsme se anglicky začali bavit i mezi sebou. Sedli jsme s Jakubem do autobusu a mluvili jsme anglicky. Ostatní se nás ptali, odkud že to jsme," směje se studentka Michaela Onuferová.

Švédskou metropoli si ale příliš neužili. Drtivou většinu času totiž strávili vášnivými debatami se svými vrstevníky v komisích. "Jednání většinou probíhala od rána až do půlnoci. Někdy ještě déle," říká Lucie Lotková.

Na prohlídku města jim tak zbylo jenom minimum času. "Něco jsme ale přesto stihli. I pořadatelé si pro nás připravili nějaké akce mimo jednání," řekl Jan Brothánek. Po návratu se tři studenti musí začít pořádně připravovat na maturitu a také na přijímací zkoušky na vysokou školu.

Jakub Jílek se chystá studovat politiku a ekonomii v anglickém Essexu, Veronika Trková chce studovat práva a Jan Brothánek dává přednost ekonomii. A další dvě členky týmu? Ty čeká podobně těžký úkol: Vybrat za svoje starší a zkušenější kolegy podobně úspěšné nástupce.

"Už teď se s našimi možnými náhradníky potkáváme v sedm ráno, ještě než začne vyučování, a debatujeme v angličtině. Tahle škola vždycky měla výborné výsledky. A bylo by fajn, kdyby tady byly dál," říká Jan Jílek. A Dašická se navíc chystá uspořádat české kolo prestižní soutěže.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Oprava hlavního tahu ukáže, zda kamiony z D11 musí jezdit přes vesnice

Od pondělí už si kamiony cestu k dálnici nezkrátí.

V pondělí začínající uzavírka kousku silnice I/36 může přispět k rozhodnutí, zda zakázat kamionům cestu od dálnice D11...

Kamionům vjezd do Mikulče nezakážou, ale znepříjemní jim cestu

Celní správa kontrolovala v Hradci Králové kamiony za pomocí mobilního rentgenu...

Silnice druhé třídy spojující Mikuleč a město Svitavy by měla být bezpečnější. Pardubický kraj, silničáři a obce na...

Poslední pole pro dálnici D35 na Pardubicku jsou volná

Archeologický průzkum v Rokytně pod budoucí silnicí D35. Na snímku ministr...

Zásadní pokrok nastal v přípravě stavby dálnice D35. Ředitelství silnic a dálnic získá po dlouhých jednáních pozemky u...

Najdete na iDNES.cz