Radnice v Pardubicích

Radnice v Pardubicích | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Pardubičtí radní ukázali účty: Tauber dluží 5 milionů, Čáň dostavěl sídlo

  • 5
Šéfové pardubické radnice ukázali své výdělky mimo úřad, dluhy a nový majetek. Ukázalo se, že náměstek primátorky Jindřich Tauber splácí 5 milionů, zatímco šéf odboru investic Jiří Čáň dostavěl dům za 11 milionů.

Z čestného prohlášení o ziscích a závazcích za minulý rok, které šéfové radnice museli odevzdat do konce června, je patrné, že Jindřich Tauber má dva vysoké úvěry dohromady za 4,7 milionu korun.

"Na konci roku 2009 jsme kupovali dům. Takže peníze šly na něj. Když jsem byl řadový zastupitel, tak jsem prohlášení dělat nemusel. Proto se to na veřejnost dostalo až nyní," uvedl politik zvolený za ČSSD.

Na splácení může používat svůj plat, který se pohybuje nad padesáti tisíci korunami hrubého. Navíc mu pomáhá i manželka Markéta, která je krajskou radní odpovědnou za zdravotnictví. "Jsme na to sice dva, ale člověk nikdy neví, co se může stát. Zvláště v politice. I proto si jako pojistku držíme ještě jeden byt. Kdyby se něco stalo, tak dům prodáme," dodal Tauber.

Čáň zaplatil za vilu bez pozemku 11 milionů

Hypotéku na 2,3 milionu zveřejnil i další náměstek primátorky František Brendl. O milion méně zbývá splatit třeba tajemníkovi úřadu Michalu Zitkovi.

Na radnici se však pohybovali i lidé, kterým se ekonomicky rok 2010 velmi povedl. Jasně nejúspěšnější byl náměstek bývalého primátora Jaroslava Demla Michal Koláček. Muž, který nyní působí na ministerstvu pro místní rozvoj, si přišel mimo svou práci na 3,6 milionu korun.

"Dva miliony mi dal otec, který prodával dům. Zbytek jsem získal z prodeje bytu, který jsem podstoupil bratrovi. Peníze jsem nijak neinvestoval, spíše si je šetřím. Počítám třeba s tím, že budu zateplovat dům," uvedl Koláček.

Úspěch zaznamenal i šéf investičního odboru na radnici Jiří Čáň, který dostavěl svůj honosný dům v Mikulovicích. Podle přiznání úředníka, který bere kolem 50 tisíc korun hrubého, vila stála 10 974 000 korun. "Včetně vybavení, ale bez pozemku," napsal do prohlášení Jiří Čáň. MF DNES se už dříve podařilo zjistit, že za parcelu dal 725 600 korun.

Primátorovi přilepšuje opatovická elektrárna

Daleko důležitější však je, že vlivný úředník nikdy veřejnosti nedoložil, jak vlastně mezi léty 2004 až 2009 zbohatl. Tvrdí, že 10 milionů získal z prodeje akcií obchodního domu Pyramida na třídě Míru, ale smůla je, že o tom neexistuje jediný veřejný záznam.

Navíc i když se mu suma započítává, i tak stále jeho plat na evidentně nákladný způsob života, ve kterém nechybí časté zahraniční dovolené či terénní BMW X3, evidentně nestačí.

Na druhou stranu je třeba dodat, že korupci či jiné porušení zákona, policie Čáňovi, kterého několikrát prověřovala, nedokázala. Navíc většině radních prý předložené důkazy čistoty stačily.

Ekonomicky se vloni také velmi zadařilo radnímu Jiřímu Skalickému. Rovných 700 tisíc korun získal prodejem podílu ve firmě Prevedig. Dalších 170 tisíc mu zaslaly městské firmy, které vede, a navíc mu od loňského června běží poslanecký plat a úvazek má i v krajské nemocnici v Pardubicích.

Tradičně si k výplatě odnáší nemalý bonus každý pardubický primátor. Už roky totiž slušnou sumu posílá na účet vládci města opatovická elektrárna.

Primátorka přiznala jen malou půjčku

A tak za místo v dozorčí radě firmy vloni ještě na svůj odchod z politiky obdržel bývalý primátor Jaroslav Deml z Opatovic 519 950 korun. Za rok 2009 však byla částka ještě zajímavější. Deml tehdy dostal 634 tisíc korun. "Tak určitě je to příjemné přilepšení k platu," komentoval to tehdy.

Příště bude z Opatovic inkasovat už Demlova nástupkyně Štěpánka Fraňková. Ta však už dopředu hlásí, že peníze dá třeba na městské slavnosti. To, že primátorka umí být štědrá, ostatně ukázala už vloni, kdy byla od června do listopadu poslankyní a zároveň pracovala v čele magistrátu.

"Jako poslankyně jsem měla zhruba 46 tisíc plus na účet chodily náhrady. Dohromady to dělalo asi 76 tisíc. Nevyčerpané náhrady jsem ale vracela na účet VV a platy jsem věnovala městu, což dokazují usnesení zastupitelstva," uvedla. Fraňkové v rodinném rozpočtu tak zůstaly jen peníze, které si přivydělala v krajské nemocnici jako doktorka.

"Od ledna do května 2010 jsem sloužila tři služby za měsíc. Dohromady jsem tak mohla vydělat nějakých 40 tisíc," dodala primátorka, která v prohlášení uvedla jen půjčku 200 tisíc.