Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubičtí politici i úředníci se staví k dvěma černým stavbám odlišně

  16:26aktualizováno  16:26
Poslední dobou Pardubicemi hýbe kauza načerno postavené vily podnikatele Miloše Holečka, kterou prý bude muset zbourat. Na jejím místě totiž má být podle územního plánu zeleň. Stejný problém měl ale i věžák Magnum, který získal stavební povolení dodatečně.

Věžák Magnum v centru Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Nemám ze zákona jinou možnost než vydat nařízení k odstranění stavby," řekla k Holečkově vile v parku Na Špici šéfka stavebního úřadu prvního městského obvodu Lenka Tobolková.

Ta však ve svém tvrzení nemá úplně pravdu. Kdyby totiž dvacet zastupitelů zvedlo ruku pro to, aby se na části Holečkovy zahrady, kde stojí jeho prosklený dům, změnil územní plán, stavbu by mohla dodatečně povolit.

Takový scénář si však třeba primátorka Štěpánka Fraňková neumí představit. "Vyhlášky či zákony bychom měli dodržovat všichni. V této době existuje jediné možné řešení, a to je demolice vily," říká rezolutně.

Přitom to není tak dávno, kdy politici takto radikální nebyli. Naopak ukázali, že stačí trocha vůle a územní plán lze měnit velmi pružně. Úředníci zjistili, že stejný problém jako Holeček měla i vyškovská firma Magnum, která postavila na třídě Míru stejnojmenný věžák.

Jeho část přitom stála na ploše takzvaného městského parteru, kde se podle územního plánu nesmí stavět. Politici však až v době, kdy dům už stál, dokument změnili.

"Je to nehoráznost. V mém případě říkají, že dům musí shodit, a pak se dozvím, že u tak velké stavby v centru města klidně vše zpětně posvětí. To nechápu. Chci stejné zacházení," říká Holeček.

Dvojí metr přiznávají i politici

V případu se angažovala hlavní architektka města Petra Nacu. Podle ní nelze oba případy porovnávat, a to kvůli tomu, že firma legálně získala územní i stavební povolení. Otázkou je, jak je to možné, když podle katastrálních map se na pozemku stavět nemělo.

"Úředníci udělali chybu a vydali povolení. My jsme proto museli věc narovnat a navrhnout dodatečnou změnu územního plánu. Případ pana Holečka je jiný. Od začátku věděl, že staví načerno a v rozporu s územním plánem," uvedla Nacu.

Jenže s takovým vysvětlením Holeček pochopitelně nesouhlasí. Navíc i on zpočátku postupoval podle zákona a například na plot kolem zahrady, kde dům stojí, dostal řádné povolení. Kauza je stejná i v tom, že do "nesprávného" územního plánu zapadá vždy jen část daného pozemku.

"Případy jsou si hodně podobné. Akorát, že v jednom se řekne, že to byla chyba úředníků, a ve druhém, že Holeček je gauner. Můžeme se jenom domnívat, proč paní Nacu volí tak odlišný postup," uvedl Holeček.

Legalizace věžáku, kde jsou dnes obchody, banka a kanceláře, proběhla ještě v minulém volebním období. Možná i proto ji odsuzují i současní radní. Například Milan Košař ze sdružení Pardubáci říká, že radnice evidentně měří dvěma metry.

"Celý ten případ znám a vůbec se nedivím, že je pan Holeček naštvaný. Je zjevné, že se v různých kauzách volí k různým lidem různý přístup. Tím ale neříkám, že je v pořádku stavět načerno, byť to zákon umožňuje," říká Košař.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Najdete na iDNES.cz