Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubickým radním budou radit podnikatelé, hrozí střet zájmů

  16:45aktualizováno  16:45
Noví radní čele Pardubic slibovali změnu pořádků ve městě léta vedeném ODS. Zatím ale vzbuzují spíš rozpaky. Třeba obsazením komisí rady města, které jsou klíčovým poradním orgánem. Zasednou v nich totiž podnikatelé, kteří mohou prosazovat své zájmy. Opoziční ODS protestuje.

Lídr pardubické ČSSD Jindřich Tauber nominace do komisí hájí, jeho strana přitom v minulém období nejvíc kritizovala třeba výlety zastupitelů s firmami. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Krajské město teď vede Sdružení pro Pardubice, ČSSD, Pardubáci a TOP 09. Všichni při nástupu mluvili o čerstvém větru a zpřetrhání podnikatelských vazeb. Ale jména lidí v komisích na to nevypadají.

"Ten výčet jmen mě hodně zarazil. V řadě případů to vypadá na jasný střet zájmů. Opět se potvrzuje, že nová koalice káže vodu, ale sama pije víno," řekl lídr pardubické ODS Alexandr Krejčíř.

Nejzajímavější je složení sportovní komise. Vede ji šéf představenstva Fotbalového klubu Pardubice Vladimír Pitter. Ten se navíc může při hlasování opřít i o svého kolegu z vedení fotbalu, bývalého reprezentanta Luboše Kubíka, či spolupracovníka z jeho firmy Remoex Jana Rejdu.

KONTROVERZNÍ JMÉNA

Sportovní komise

Vladimír Pitter, šéf FK Pardubice
Luboš Kubík, člen vedení FK PCE
Jan Rejda, šéf firmy Remoex

Komise pro pozemky

Jiří Komárek, obchodník s realitami
Jan Jošt, majitel realitní firmy

Komise pro nebytové prostory

Jiří Komárek, obchodník s realitami
Jan Jošt, majitel realitní firmy

Komise bytová

Jiří Komárek, obchodník s realitami

"Celkem jsou v třináctičlenné komisi čtyři fotbalisté. Pan Pitter byl zvolen předsedou díky sedmi hlasům. Bude na nás ostatních, abychom ohlídali případné nadržování jednomu sportu," uvedl člen komise Petr Klimpl z ODS.

Komisi povede šéf výletu do Madridu

Pitter přitom vůbec není zastupitelem, ale dostal důvěru. "Dříve byli šéfy komisí vždy zastupitelé. Nevím, proč se to změnilo. Koalice to s námi neprobírala. Neumím si představit, že my bychom udělali předsedou sportovní komise třeba šéfa HC Eaton Ondřeje Heřmana," řekl Krejčíř.

Ještě zajímavější je, že Pitter stál v pozadí hned dvou největších skandálů minulého volebního období. Jako člen vedení HC Eaton Pardubice se v listopadu 2008 účastnil výletu deseti pardubických zastupitelů na zámořskou NHL.

O rok později pak dokonce sám organizoval výlet na fotbalovou Ligu mistrů do Madridu, kterého se účastnili zastupitelé Jaroslav Kňava, Milan Tichý a Libor Vlasák. Navíc Pittera navrhla ČSSD, která výlety nejvíce kritizovala.

"Pan Pitter nic špatného neudělal. Pochybili politici, kteří s ním na výlet jeli. Navíc je to sportovní odborník, působí u fotbalu, hokeje i basketbalu," hájí nominaci podnikatele lídr pardubické ČSSD a náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Vyjádření Vladimíra Pittera se nepodařilo získat.

Neuspěl v Senátu, může uspět v podnikání

Neúspěšný kandidát ČSSD na senátora, majitel realitní firmy a nový radní Jiří Komárek zase usedne hned ve dvou komisích, které se blízce týkají jeho podnikání. Židli má v komisi pro pozemky a reklamu a také v komisi pro byty.

Navíc bude ještě muset vyřešit, zda se postaví do čela Městského rozvojového fondu. "V komisích nevidím problém se střetem zájmů. Ale dal jsem právníkům pokyn, aby zjistili, zda mohu být jako podnikatel v oboru předsedou představenstva Fondu. Pokud ne, nemohl bych funkci přijmout," řekl Komárek.

Problém s působením v komisích nevidí ani majitel několika činžovních domů Jan Jošt, kterého do poradního orgánu rady nominovalo Sdružení pro Pardubice.

"Podle mě nejsem ve střetu zájmů. V oboru se pohybuji dlouho a něco o něm vím. Navíc jsem neúplatný a budu se rozhodovat jen tak, aby z toho mělo město užitek," říká Jošt.

Tauber opět výhrady odmítá, jmenovaní jsou prý hlavně odborníci. Komise ale mají na radnici mnohem větší význam. Zjednodušeně se dá říci, že co předloží komise do rady, to vedení města obvykle schválí.

"Komise mají ohromný vliv. Dá se dokonce tvrdit, že pracují za radní. Ti totiž absolutně nemají šanci všechno pročíst. Musí tak spoléhat na to, co jim komise doporučí," uvedl bývalý člen sportovní komise Alfréd Mede.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz