Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický zámek v anketě o památku kraje přeskočil bratra z Litomyšle

  17:09aktualizováno  17:09
Pardubické kolo ankety o nejkrásnější českou památku má překvapivého vítěze. Před zámek v Litomyšli zapsaný na seznamu UNESCO se dostal zámek v Pardubicích. Vypadají trochu jako bratři. Mají společný renesanční styl a sgrafita na omítce. Teď se poperou o titul nejhezčí památky Čech.

Zámek v Pardubicích | foto: MF DNES

"Pro mě je výsledek ankety v Pardubickém kraji signálem, že veřejnost vnímá diskusi, která se kolem zámku v posledních několika týdnech rozpoutala, a že k ní tímto způsobem zaujala své stanovisko," reagovala na výsledek Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea. Právě ono v zámku sídlí a má své expozice vedle přístupných rytířských sálů s původní výzdobou.

Krajští radní chtějí sloučit pod muzeum také Východočeskou galerii, ale městu a odborníkům se to nelíbí. Prozatím je záměr odložený, prozkoumá ho komise.

Podrobné výsledky krajského kola ankety najdete zde

Město uvažuje o oživení zámku a areálu se dotkne také úprava přilehlých Tyršových sadů plánovaná už na letošní rok. Měly by například zmizet některé vzrostlé stromy, aby byl zámek lépe vidět z centra Pardubic.

Ředitelka Rychlíková tvrdí, že zájem o zámek už roste. Předloni ho navštívilo skoro 54 tisíc lidí. "Pro rok 2010 ještě nejsou k dispozici přesná statistická data, nicméně už dnes je zřejmé, že nárůst návštěvníků za loňský rok byl přibližně dvacet tisíc," říká Rychlíková.

Litomyšl: Rozhodla podpora lidí z krajského města

Podle kastelánky druhého zámku v Litomyšli Jany Sehnalové rozhodlo o vítězi hlavně početnější publikum v krajském městě.

Anketa o nejkrásnější památku ČR

Ve druhém kole se proti sobě postaví 18 památek z českých krajů a 20 z Moravy a Slezska. Čtenáři budou rozdávat tři hlasy v každé "zemské" anketě od 1. do 7. dubna.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE

Nakonec se spolu utkají tři české a tři moravskoslezské památky ve finále o nejkrásnější památku České republiky. Vítěze budeme znát v pátek 15. dubna.

"Zklamaná jsem lehce, věřila jsem, že vyhrajeme. Paní ředitelce vítězství samozřejmě přeji. Budeme se snažit našimi akcemi dokázat, že si zasloužíme poskočit na nejvyšší stupínek," řekla Sehnalová.

Ačkoli jsou si obě památky typově i historicky tolik podobné, jejich nabídka pro návštěvníky stejná rozhodně není. Kliknutím pro pardubické muzeum dali lidé najevo, že dávají přednost menším, ale rozmanitým expozicím, před vyhlídkovými okruhy.

"Mohla v tom hrát roli i cena, naše vstupné za prohlídku dobových historických interiérů je vyšší," připouští Sehnalová.

České Versailles na postup nedosáhlo

Na třetím místě, už bez nároku na postup do ankety o nejhezčí památku Čech, skončil architektonicky jedinečný rokokový komplex v Nových Hradech přezdívaný "české Versailles".

V zámku je dnes muzeum cyklistiky, v zahradách lze vidět barokní divadélko a v oborách okolo zámku se prohánějí daňci a jeleni. Ke komplexu patří i zámecké stáje, kde se lze projet na koni.

O vaši přízeň se ucházel také zámek v Moravské Třebové. V něm si zase návštěvníci mohou připadat jako ve slunné Itálii, architektonicky by tam zapadal.

Z Itálie se v mžiku můžete přesunout do temného středověku - to když zavítáte na hrad Svojanov. Je to jediný hrad v republice, v němž se mísí gotika s empírem.

I na památkách v Pardubickém kraji je však vidět, čím je tento kout republiky nejproslavenější. Koně můžete navštívit hned na dvou  místech, v hřebčíně v Kladrubech nad Labem a v hipologickém muzeu ve Slatiňanech.

Koně lze spatřit i když se podíváte přímo dolů z pardubické Zelené brány. Bude ho však jen půlka a bude tvořit znak města Pardubic poskládaný z kostek na chodníku.

Že je krajina kolem Pardubic skutečně plackou, o tom se můžete přesvědčit při výhledu z hradu Kunětická hora, který se tyčí přímo nad Pardubicemi. Až na hranice s Vysočinou ale nedohlédnete. Právě tam se mezi kopečky skrývá poslední památka ucházející se o vaši přízeň v anketě, skanzen na Veselém kopci.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz