Pivovar v Hlinsku zdraží své produkty od února.

Pivovar v Hlinsku zdraží své produkty od února. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ležáky z Pardubic se zvedají. Z piv v regionu zdraží jen Rychtář

  • 2
Tři větší pivovary v Pardubickém kraji mají za sebou dobrý rok. Ukazuje se, že místní lidé jsou jim věrní. A platí, že kdo doposud nezdražoval, zdraží letos. Hlouběji do peněženky tak budou muset sáhnout konzumenti hlineckého Rychtáře.

Pardubický pivovar mírně zdražil pivo loni už na jaře. Chtěl tak pomoci hostinským a restauratérům zvýšit poptávku po sudovém pivu.

„Dobře víme, že každé, byť sebenepatrnější zvýšení ceny piva je obecně vnímáno velmi negativně. O eventuálním zdražení našeho piva v roce 2015 zatím není rozhodnuto, analyzujeme situaci na trhu a postoje a cenovou politiku konkurentů,“ řekl mluvčí pivovaru Roman Marčák.

Větší pivovary v kraji

Pardubický pivovar Pernštejn

Kolik druhů piva vaří: 13 Specialita: Porter 19% tmavé

Měšťanský pivovar Polička

Kolik druhů piva vaří: 5 Specialita: Eliška 13,5%

Pivovar Rychtář Hlinsko 

Kolik druhů piva vaří: 5 Specialita: světlá patnáctka Rychtář

Produkce piva se loni zvedla o 17 procent, téměř na 85 tisíc hektolitrů. Nejvíce se prodávají jedenáctistupňový světlý ležák Vilém a dvanáctistupňový světlý ležák Premium. Dvanáctky se přitom prodá nejvíce v lahvích, u sudů zase vede jedenáctka. Čtvrtina piva míří za hranice, nejvíce na Slovensko.

„Klesající spotřebu piva na domácím trhu bude muset řada pivovarů kompenzovat exportem. Ani ten není v obrovské konkurenci jednoduchý, nicméně české pivo je v zahraničí stále ještě pojmem. Proč tedy nezkusit prodat to, co dobře umíme a v čem jsme jedni z nejlepších,“ říká Roman Marčák.

S novou značkou Pardubický pivovar v současné době nepočítá, zaměří se na další vylepšování kvality dosavadních. V současné době rekonstruuje plnicí linku na lahve - díky její modernizaci prodlouží dobu trvanlivosti piva. Brzy také zahájí sérii akcí k 125. výročí speciálního piva Porter.

Polička je už zase nad sto tisíci hektolitry

„Minimálně až do 1.června 2015 se ceny měnit nebudou,“ řekl ředitel Měšťanského pivovaru v Poličce Karel Witz. Pivovar v Poličce má za sebou další úspěšný rok. Ačkoli už předloni dokázal podstatně navýšit svoji produkci, zvládl tehdejší výsledky překročit na 107 procent předchozího objemu. Neboli uvařil pozoruhodné číslo 108 888 hektolitrů piva. Devět z deseti prodaných piv byly jedenáctka Otakar a dvanáctka Záviš.

Pivo v Poličce nepasterují ani neexportují. Čtyři pětiny odběratelů si ho odveze svými auty přímo z pivovarského dvora.

Hlinsko chce pivo zdražit od února

V Hlinsku upravovali ceník naposledy v roce 2012. Nyní tu nastal čas zdražování. Zákazníci si připlatí od února.

„Po důkladné analýze cen našich výrobků a vzhledem k vývoji cen vstupních surovin, především pak obalového materiálu a českého chmele, přistupujeme od 1. února k úpravě cen piva Rychtář. Provedeme pouze opravdu nevyhnutelné změny, které budou mít co nejmenší dopad na obchodní partnery a konečné spotřebitele. Zdražení piva Rychtář bude činit 36 až 80 haléřů na půllitr piva podle druhu a balení,“ uvedla mluvčí společnosti Pivovary Lobkowicz Renata Melíšková.

Množství piva uvařeného v Hlinsku tato společnost už tradičně nechce prozradit.

Novinkou loňska byly nové etikety, opět se na ně vrátila postava rychtáře. Názvy piv Klasik a Standard se proměnily ve staročeské Fojt a Grunt. Rychtář Speciál nese označení Regionální potraviny Pardubického kraje a všechny druhy piv pak označení Kvalita z Hlinecka.

V závěru roku pivovar rozšířil trasu exkurze s ochutnávkou piva. „Nová část takzvaného pivního muzea zahrnuje prohlídku celé řady historických artefaktů, které lze porovnat se současným stavem,“ dodala Melíšková.