Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický lékař sestavil unikátní zdravotnickou knihu o ruce

  14:51aktualizováno  14:51
Lékař Jaroslav Pilný z pardubické nemocnice dal se svými kolegy dohromady zdravotnickou knihu o ruce. Problém nebylo získat ke spolupráci špičkové doktory, ale dostatek financí. "Milimetrový srůst na kloubu ruky znamená, že s ní nehnete. Když se vám to stane na kyčli, tak to vůbec nevadí," říká lékař.

Lékař Jaroslav Pilný z nemocnice v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jaroslav Pilný

Lékař ortopedického oddělení Pardubické krajské nemocnice se loni v květnu stal jedním z nejmladších docentů v České republice. Habilitační práce se týkala nestability zápěstí. Před rokem se stal šéfem Artroskopického centra v pardubické nemocnici, které poskytuje lékařský servis pro sportující veřejnost. Letos vydalo nakladatelství Grada knihu pro lékaře Chirurgie ruky. Kromě Jaroslava Pilného a více než desítky lékařů pracovali na knize další tři lékaři pardubické nemocnice: přednosta neurologické kliniky Edvard Ehler a lékaři ortopedického oddělení Petr Kuběna a Pavel Petera. Na knize, která přibližuje ruku od lokte k prstům, pracovali i lékaři ze Slovenska a Německa.

Jaroslav Pilný poslední tři roky mailoval, telefonoval a probíral s lékaři detaily připravované knihy, kterou si nyní mohou zakoupit nejen lékaři chirurgové, kteří se s poškozenou rukou setkají na operačním sále, ale také anesteziologové nebo rehabilitační sestry.

Každý odborník mezi dvaceti kapitolami najde tu "svoji" o procvičování pochroumaného zápěstí nebo ošklivě zhmožděných prstů přivřených ve dveřích u auta. Pilný s německým lékařem Slodičkou oslovil nejlepší odborníky, vyzvali je k sepsání kapitol, v nichž patří ke špičkám ve svém oboru.

Sám napsal z dvaceti kapitol knihy šest. Jeho doménou je především problematika zápěstí. To jej loni vyneslo mezi nejmladší docenty v České republice. Kniha, kterou skládal díky kapitolám od kolegů, přibližuje ruku od lokte k prstům. "Kloubů je 33, zápěstí a osm kostí, čtyřicet vazů a další vazy v ruce. Když se to špatně ošetří a poté to i špatně sroste, může nastat omezení pohybu," popisuje lékař.

Jak říká, problém nebylo přesvědčit osobnosti české medicíny, aby se přidali a včas odevzdali odborné texty, které budou sloužit ostatním, knihu provázely standardní bolesti, bez nichž se to v dnešní době ani neobejde. Na vydání nebyly peníze.

Knihu na CD jsme kvůli kopírování zavrhli

"Včetně obrázků vyšla na půl milionu korun, nakonec se však podařilo peníze získat a nyní se dostává na pulty knihkupectví," říká Pilný.

Zajímavou kapitolou, kterou by si se zájmem přečetl nejeden milovník černé kroniky, je kapitola o pokousání člověka. "Tahle zranění bývají obzvlášť závažná. Jednu kolegyni pokousal při epileptickém záchvatu pacient. Ona do článku dostala tak těžkou infekci, že lékaři museli provést amputaci," říká Pilný.

Obecně jsou pokousání nevyzpytatelná zranění. Dříve se medici učili, že se každá rána musí zašít. "Jenže psi ani kočky příliš sterilní zuby nemají a jsou z toho obrovské infekty s nedozírnými následky," říká Pilný.

V pardubické nemocnici jsou schopni operovat takřka veškeré úrazy, ty nejsložitější v podobě uříznutého prstu na cirkulárce nebo další amputace odesílají do Prahy, Brna nebo Ostravy, kde jsou specializovaná centra.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Proti okupantům lidé v Pardubickém kraji nasadili i krávy na letišti

Srpen 1968 v Litomyšli

O náladách po přepadení Československa 21. srpna 1968 se zachovala řada svědectví i v Pardubickém kraji. Lidová...

Na vysílači Krásné opravil kameru a udržel vysílání o okupaci

Vysílač Krásné se nachází zhruba 500 metrů od obce Krásné na 614 metrů vysokém...

S 21. srpnem 1968 je spojeno i protiokupační vysílání Československé televize. Po obsazení Měšťanské besedy se podařilo...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Najdete na iDNES.cz