Gymnázia, která nenaplní první ročníky, by se časem mohla sloučit s jinými školami. (Ilustrační snímek)

Gymnázia, která nenaplní první ročníky, by se časem mohla sloučit s jinými školami. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubický kraj pomůže řemeslům i zpřísněním přijímaček na gymnázia

  • 6
Vedení Pardubického kraje pokračuje v zásazích do středoškolského vzdělávání. Hejtmanství určilo gymnáziím minimum studentů, které musí přijmout do tříd, nebo skončí. Studenty se ale mohou stát jen ti, kteří získají krajem stanovený počet bodů v testech. Zato učiliště se omezení bát nemusejí.

Nabrat dvaadvacet studentů by pro gymnázia hlavně v menších městech za normálních podmínek nebyl problém. Kraj ale letos stanovil ještě jednu podmínku. Gymnázia mohou přijmout jen ty uchazeče, kteří u přijímaček získají minimální počet bodů stanovený krajem.

Pro ředitele malých gymnázií tak vzniká začarovaný kruh. Rádi by studenty přijali, tvrdé podmínky přijímaček jim to ale možná nedovolí.

"Samozřejmě že se bojíme. Musíme se snažit, abychom první ročníky dostatečně naplnili," říká Milan Lipenský, který vede gymnázium v Žamberku, jež v loňském roce nepřijalo do prvního ročníku požadovaný počet studentů a mohlo by tak být na černé listině.

Kraj se s řediteli gymnázií dohodl, že školy, kterým se dva roky po sobě nepodaří do prvního ročníku přijmout minimálně dvaadvacet studentů do třídy, skončí.

Technické obory mají podporu

"Je to dohoda už z roku 2010," říká krajská radní zodpovědná za školství Jana Pernicová. Kraj bude muset šetřit, kde se dá. Na učiliště a odborné školy, které stále prosazuje, ale sáhnout nechce.

"Nemůžeme rušit technické a učňovské obory," tvrdí Pernicová radikálně. Učňovské obory se naopak dočkají ještě větší podpory. Do systému stipendií, kterými kraj učně podporuje, v příštím školním roce přibudou další obory.

Gymnázia naopak utlumí. "Jestli gymnázia nabrala v loňském roce třeba dvacet žáků a naberou jich dvacet i letos, bude platit dohoda, že ve školním roce 2013/2014 by se neotevřel ročník," tvrdí Pernicová. Gymnázia zaniknou buď úplně, nebo je kraj sloučí s jinou školou a postupně utlumí.

Přijímačky nanečisto naznačily problémy

To by se mohlo týkat už zmiňovaného žamberského gymnázia. Na něm v letošním roce studuje v prvním ročníku čtrnáct studentů na čtyřletém oboru a patnáct na osmiletém. Letošní výsledky přijímaček nanečisto, které děti dělaly v březnu, taky nedopadly nejlépe.

Většina uchazečů o čtyřletý obor by při svém výsledku z přijímaček nanečisto musela mít perfektní vysvědčení, aby se na gymnázium dostala.

"Uvidíme, jak dopadnou ostré přijímačky. Pokud bychom přijali studentů méně, chtěl bych s krajem dál jednat," říká Lipenský. Žamberské gymnázium je totiž spádové i pro oblast Červené Vody a Králicka. V regionu by tedy citelně chybělo.

Navíc i ředitelé škol ve velkých městech budou šetřit a škrtat. Tedy volitelné předměty, zájmové činnosti nebo externí lektory. Kraj rovněž přistoupí ke slučování škol.

"V nejhorším případě by sloučení mohlo nastat klidně uprostřed školního roku, protože ministerstvo nás financuje na kalendářní rok, nikoliv na školní," vykládá Pernicová, ale jedním dechem dodává, že v takovém případě by musel kraj pomoci a výuku raději do konce školního roku dofinancovat.