Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický kraj ustoupil od plánovaného slučování středních škol

  8:26aktualizováno  8:26
Štědrý den přišel pro střední školy, které chtěl letos kraj sloučit nebo zrušit, o měsíc později. Po protestech hejtman oznámil, že mohou žít dál.

Kvůli plánovanému slučování škol se do Pardubic vydali v prosinci hlasitě protestovat jejich studenti. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Krajští radní na začátku loňského prosince jednomyslně schválili splynutí deseti škol kvůli úbytku studentů. Rozhodli tak bez jakékoli diskuse se starosty měst, řediteli škol či veřejností.

Petice, rozhořčené dopisy starostů i masové protesty samotných studentů nakonec úsporný plán, který oznámila náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, odvrátily.

"Zachráněné" školy se nyní bojí, zda budou mít dost přihlášek dětí na příští rok, zda rodiče neodradí chaos vyvolaný rozhodnutím politiků. Hejtman Martin Netolický v tomto týdnu navštívil školy s větou, na kterou všichni netrpělivě čekali.

"Nabízená výuka ve stávajících akreditovaných oborech bude prozatím bez jakýchkoliv změn v obou městech pokračovat," řekl například při návštěvě jevíčského gymnázia, které se mělo stát pouhým detašovaným zařízením gymnázia moravskotřebovského.

Zároveň oznámil vznik pracovních skupin pro jednotlivé školy, které budou složeny ze zástupců radnice, zaměstnavatelů a školy. Mají vymyslet, jak zajistit kvalitní výuku v dalších letech.

Přežije i králické učiliště, které se mělo spojit se školou v Žamberku. "Paní náměstkyně Pernicová slíbila, že nás slučovat nebude. Nicméně od nás očekává, že na udržení školy budeme aktivně pracovat. To znamená, že budeme společně hledat další učební či studijní obor, který bychom mohli otevřít," řekla zástupkyně ředitele králické školy Petra Doubravová.

Teď podle ní bude důležité, aby se škole podařilo rozptýlit obavy rodičů, kteří si momentálně nejsou jisti, zda do Králík své dítě dát, či nikoli. "Musíme mezi lidi dostat informaci o tom, že zůstáváme samostatní, že přijímáme přihlášky a že k žádnému slučování nedojde," dodala.

Kraj ustoupil. Firmy začínají středním školám pomáhat

Krajští politici přehodnotili všechny své plány. Ve Vysokém Mýtě nebude utlumeno osmileté gymnázium a škola se nepřestěhuje na stavební školu. Třemošnické učiliště nezanikne. Obchodní akademie ve Svitavách nesplyne s tamní zdravotnickou školou.

"Obracíme se na žáky devátých ročníků a jejich rodiče s ubezpečením, že se na základě výše zmíněných záruk mohou děti bez obav ucházet o studium na těchto školách," uvedla mluvčí Svitav Zuzana Pustinová.

I když rozhodování politiků nepochybně znejistilo rodiče dětí, některým školám zároveň paradoxně pomohlo. Například v Třemošnici si tamní firmy uvědomily, že když školu potřebují, měly by pro ni i něco udělat.

"Díky zájmu města i místním firmám, jako jsou například akciové společnosti Kovolis Hedvikov nebo DAKO-CZ, se rýsuje řešení. Firmy nabízejí žákům stipendia od dvou do pěti tisíc korun měsíčně, o čemž jsme rodiče i budoucí žáky a studenty informovali," uvedl ředitelka třemošnické školy Jana Sýkorová.

Hrozba slučování zafungovala i ve Vysokém Mýtě, kde měla Vyšší odborná a střední škola stavební splynout s gymnáziem, později zase s integrovanou školou.

"Máme obrovskou podporou stavovských, stavebních, projekčních i realizačních firem zaměřených na pozemní, dopravní a vodohospodářské stavby," uvedl ředitel školy Pavel Vacek, podle něhož zaměstnanci i absolventi zřídili pro příští školní rok finanční fond.

"Žákům a studentům 1. ročníků všech oborů řádně studujícím v tomto školním roce koupíme a dáme zdarma do osobního vlastnictví elektronické tablety. Z fondu ale budeme vyplácet i stipendia na podporu úspěšných žáků a studentů," upřesnil ředitel.

Hejtman: Všichni už chápou vážnost situace

Hejtman ocenil, že starostové, učitelé i rodiče začínají chápat, že pro udržení škol se musí něco udělat. "Jsem velmi rád, že si všichni zainteresovaní konečně uvědomují vážnost situace a hlavně potřebu úzké spolupráce i v oblasti nabídky volitelných předmětů," uvedl Netolický při návštěvě gymnázií v Jevíčku a Moravské Třebové.

To vše ale neznamená, že střední školy v Pardubickém kraji slučování a rušení nečeká. Nic se nezměnilo na tom, že řada středních škol je poloprázdná, kvůli nedostatku dětí jim chybějí peníze na mzdy. Pokud kraj nezakročí, začnou se některé školy rozpadat samy od sebe.

"Není nic jednoduššího, než nechat samostatnou jednotku zrušit s tím, že je prodělečná. To ředitel udělat může. A nedostatek financí coby argument se vyvrací jen těžko," varoval třeba senátor za KDU-ČSL Petr Šilar.

Před čtyřmi roky bylo ve středních školách v kraji 26 656 žáků, nyní jen 21 735. Školský odbor má připravit studii vývoje středních škol kraje, podle níž by pak optimalizace mohla probíhat.

Studii, která zaručí dostupnost všech oborů, má posoudit rada do konce dubna a zastupitelstvo ji má projednat do konce června.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ - TIG

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz