Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický kraj ustoupil od plánovaného slučování středních škol

  8:26aktualizováno  8:26
Štědrý den přišel pro střední školy, které chtěl letos kraj sloučit nebo zrušit, o měsíc později. Po protestech hejtman oznámil, že mohou žít dál.

Kvůli plánovanému slučování škol se do Pardubic vydali v prosinci hlasitě protestovat jejich studenti. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Krajští radní na začátku loňského prosince jednomyslně schválili splynutí deseti škol kvůli úbytku studentů. Rozhodli tak bez jakékoli diskuse se starosty měst, řediteli škol či veřejností.

Petice, rozhořčené dopisy starostů i masové protesty samotných studentů nakonec úsporný plán, který oznámila náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, odvrátily.

"Zachráněné" školy se nyní bojí, zda budou mít dost přihlášek dětí na příští rok, zda rodiče neodradí chaos vyvolaný rozhodnutím politiků. Hejtman Martin Netolický v tomto týdnu navštívil školy s větou, na kterou všichni netrpělivě čekali.

"Nabízená výuka ve stávajících akreditovaných oborech bude prozatím bez jakýchkoliv změn v obou městech pokračovat," řekl například při návštěvě jevíčského gymnázia, které se mělo stát pouhým detašovaným zařízením gymnázia moravskotřebovského.

Zároveň oznámil vznik pracovních skupin pro jednotlivé školy, které budou složeny ze zástupců radnice, zaměstnavatelů a školy. Mají vymyslet, jak zajistit kvalitní výuku v dalších letech.

Přežije i králické učiliště, které se mělo spojit se školou v Žamberku. "Paní náměstkyně Pernicová slíbila, že nás slučovat nebude. Nicméně od nás očekává, že na udržení školy budeme aktivně pracovat. To znamená, že budeme společně hledat další učební či studijní obor, který bychom mohli otevřít," řekla zástupkyně ředitele králické školy Petra Doubravová.

Teď podle ní bude důležité, aby se škole podařilo rozptýlit obavy rodičů, kteří si momentálně nejsou jisti, zda do Králík své dítě dát, či nikoli. "Musíme mezi lidi dostat informaci o tom, že zůstáváme samostatní, že přijímáme přihlášky a že k žádnému slučování nedojde," dodala.

Kraj ustoupil. Firmy začínají středním školám pomáhat

Krajští politici přehodnotili všechny své plány. Ve Vysokém Mýtě nebude utlumeno osmileté gymnázium a škola se nepřestěhuje na stavební školu. Třemošnické učiliště nezanikne. Obchodní akademie ve Svitavách nesplyne s tamní zdravotnickou školou.

"Obracíme se na žáky devátých ročníků a jejich rodiče s ubezpečením, že se na základě výše zmíněných záruk mohou děti bez obav ucházet o studium na těchto školách," uvedla mluvčí Svitav Zuzana Pustinová.

I když rozhodování politiků nepochybně znejistilo rodiče dětí, některým školám zároveň paradoxně pomohlo. Například v Třemošnici si tamní firmy uvědomily, že když školu potřebují, měly by pro ni i něco udělat.

"Díky zájmu města i místním firmám, jako jsou například akciové společnosti Kovolis Hedvikov nebo DAKO-CZ, se rýsuje řešení. Firmy nabízejí žákům stipendia od dvou do pěti tisíc korun měsíčně, o čemž jsme rodiče i budoucí žáky a studenty informovali," uvedl ředitelka třemošnické školy Jana Sýkorová.

Hrozba slučování zafungovala i ve Vysokém Mýtě, kde měla Vyšší odborná a střední škola stavební splynout s gymnáziem, později zase s integrovanou školou.

"Máme obrovskou podporou stavovských, stavebních, projekčních i realizačních firem zaměřených na pozemní, dopravní a vodohospodářské stavby," uvedl ředitel školy Pavel Vacek, podle něhož zaměstnanci i absolventi zřídili pro příští školní rok finanční fond.

"Žákům a studentům 1. ročníků všech oborů řádně studujícím v tomto školním roce koupíme a dáme zdarma do osobního vlastnictví elektronické tablety. Z fondu ale budeme vyplácet i stipendia na podporu úspěšných žáků a studentů," upřesnil ředitel.

Hejtman: Všichni už chápou vážnost situace

Hejtman ocenil, že starostové, učitelé i rodiče začínají chápat, že pro udržení škol se musí něco udělat. "Jsem velmi rád, že si všichni zainteresovaní konečně uvědomují vážnost situace a hlavně potřebu úzké spolupráce i v oblasti nabídky volitelných předmětů," uvedl Netolický při návštěvě gymnázií v Jevíčku a Moravské Třebové.

To vše ale neznamená, že střední školy v Pardubickém kraji slučování a rušení nečeká. Nic se nezměnilo na tom, že řada středních škol je poloprázdná, kvůli nedostatku dětí jim chybějí peníze na mzdy. Pokud kraj nezakročí, začnou se některé školy rozpadat samy od sebe.

"Není nic jednoduššího, než nechat samostatnou jednotku zrušit s tím, že je prodělečná. To ředitel udělat může. A nedostatek financí coby argument se vyvrací jen těžko," varoval třeba senátor za KDU-ČSL Petr Šilar.

Před čtyřmi roky bylo ve středních školách v kraji 26 656 žáků, nyní jen 21 735. Školský odbor má připravit studii vývoje středních škol kraje, podle níž by pak optimalizace mohla probíhat.

Studii, která zaručí dostupnost všech oborů, má posoudit rada do konce dubna a zastupitelstvo ji má projednat do konce června.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Najdete na iDNES.cz