Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický kraj je velmocí cyklostezek, letos nabídne další trasy

  18:40aktualizováno  18:40
Podle počtu kilometrů cyklostezek na hlavu patří Pardubický kraj k velmocím ve srovnání s ostatními kraji. I letos další desítky kilometrů tras pro cyklomilné obyvatele přibudou. Nejlépe je na tom region Orlickotřebovsko.

Stavba cyklostezky. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Letos počítáme s pokračováním cyklostezky v délce přes jeden kilometr směrem na Čívice podle silnice na Přelouč," řekl šéf odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa. Ve výhledu je stezka pro cyklisty podle Dašické ulice směrem na Černou za Bory až do obce Staročensko.

Skutečným rájem cyklistů je však Orlickotřebovsko. Unikátní cyklostezky údolím Tiché Orlice a Třebovky i s navazujícími úseky dlouhé 60 kilometrů vycházejí z Ústí nad Orlicí na tři strany.

"Tato síť je mimořádná nejen v rámci kraje, ale i celé republiky," řekl Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu České republiky. Cyklostezky na Orlickoústecku slouží v členitém terénu k zábavě i k pohodlnější dopravě lidí do práce.

"Cyklostezka byla mým snem po dvacet let, kdy jsem jezdil do práce z Chocně do Ústí nad Orlicí a zpátky po silnicích a přes kopce. Teprve jízdu po cyklostezce podél Tiché Orlice považuji za naprosto ideální, jezdím tudy od jara do podzimu a někteří lidé tudy jezdí celoročně. Taky se mi líbí, jak ožilo celé údolí," řekl cyklista Luděk Ryba, povoláním primář dětského oddělení ústecké nemocnice.

Stezky přibudou po celém kraji

Na Orlickoústecku se letos chystá stavba části úseku mezi Ústím nad Orlicí a Potštejnem, ale zatím jen necelý kilometr z Českých Libchav do osady Paseky. I s osvětlením by měla být dokončena do konce června.

Dočkat stezky se téměř nemohou lidé pendlující mezi Rudolticemi a Lanškrounem. Hlavní silnice, kterou dosud Rudoltičtí využívají, je prakticky bez krajnice a se zatáčkami, cyklisté i pěší riskují střety s automobily. Některé skončily v minulosti tragicky. Vznikne tu letos tříkilometrová stezka, která se stane součástí pozdější cyklostezky z Lanškrouna do České Třebové.

O peníze na cyklostezky ze Státního fondu dopravní infrastruktury, který v pátek uzavřel příjem žádostí o dotace, usiluje vedle lanškrounského sdružení obcí také Svazek obcí Orlicko, který hodlá letos postavit téměř čtyřkilometrovou trasu pro cyklisty z Králík do Červené Vody.

Ve svém rozpočtu mají peníze na cyklostezku v délce 600 metrů podle železnice směrem k Nedošínu litomyšlští radní. Hlinsko postaví pro cyklisty stezku podél nebezpečné silnice směrem na Poličku. Povede po pravé straně od budov bývalé firmy Eta, dnes Megatech, až k prvním domkům v osadě Čertovina.

"Termín dokončení stavby je prosinec, pokud ovšem získáme dotaci ze státního fondu," uvedla hlinecká starostka Magda Křivanová. Jeden a půl kilometru dlouhý úsek přijde odhadem na pět milionů korun.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Najdete na iDNES.cz