Radko Martínek

Radko Martínek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubický hejtman se po transplantaci ledviny místo lázní vrací do práce

  • 0
Pardubický hejtman Radko Martínek se po transplantaci ledviny vrací do úřadu. Podle lékařů by měl hejtman odjet do lázní a odpočívat. "S tím nepočítám," říká. Do práce se chce vrátit už v srpnu. A to i přes to, že ho další náročná operace ještě čeká.

V březnu lékaři Fakultní nemocnice v Hradci Králové transplantovali hejtmanu Pardubického kraje Radko Martínkovi z ČSSD novou ledvinu (více čtěte zde). Před pár týdny mu pak tu původní nefunkční vyoperovali. I když nyní ještě leží v hradecké nemocnici, plánuje na konci léta návrat.

"Čeká mne ještě jedna operace, během měsíce se chci dát však do pořádku, abych se v srpnu mohl plnohodnotně vrátit do úřadu," řekl Martínek.

To je ale pravý opak toho, co mu lékaři doporučili. "Chtěli by, abych ještě jel do lázní a po operaci se zotavil. S tím nepočítám," řekl.

Lékaři však přání pacienta většinou respektují. Snahu pacientů vrátit se co nejrychleji k normálnímu životu a do zaměstnání vítají. "Pokud má pacient motivaci vrátit se do práce, podporujeme ho v návratu do zaměstnání. Záleží samozřejmě na jeho zdravotním stavu, ale tahle doba je optimální," řekl transplantolog Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně Vladimír Mejzlík.

Hejtman pracuje i z nemocnice

Martínek si zvykl na mírně autokratické vedení kraje a v posteli očividně trpí, když musí sledovat, že se důležitá rozhodnutí odehrávají bez něj. "Samozřejmě se snažím s radními důležité věci konzultovat, ale z postele se to dělat nedá," řekl.

Občas rozesílá dopisy politikům ve vládě, komentáře do novin nebo ostře reaguje na prohlášení opozice. Ve vedení kraje je přitom jeho nepřítomnost znát. Ostatní sociální demokraté v radě kraje jsou ve srovnání s Martínkem v politice nováčci, a tak stoupá vliv menšinových lidovců. Tím spíš, že dlouholetý náměstek hejtmana Roman Línek i bývalý senátor - radní Jiří Brýdl jsou zkušení političtí matadoři.

Martínek čekal na ledvinu čtrnáct měsíců, na seznam čekatelů se dostal měsíc před transplantací. Po celou dobu byl v péči nefrologů královéhradecké fakultní nemocnice, kde stále probíhá jeho léčba.

Martínek měl potíže s ledvinami dlouhodobě

Hejtman měl s ledvinami dlouhodobé problémy. Ty se ještě zvětšily po pádu na lyžích, který měl za následek naražení ledvin. Hejtman se pak musel na závažnou operaci pod dohledem transplantologů z královéhradecké nemocnice rok připravovat.

Transplantace ledviny je navíc natolik závažný zákrok, že ho v České republice provádí jen na vysoce specializovaných místech sedmi nemocnic. Pokud se přenos orgánu nepodaří, nebo není vůbec možný, zbývá pacientům při selhání ledvin jedině dialýza. Ta ale dokáže prodloužit život v průměru o pět let.