Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický hejtman se po transplantaci ledviny místo lázní vrací do práce

  14:32aktualizováno  14:32
Pardubický hejtman Radko Martínek se po transplantaci ledviny vrací do úřadu. Podle lékařů by měl hejtman odjet do lázní a odpočívat. "S tím nepočítám," říká. Do práce se chce vrátit už v srpnu. A to i přes to, že ho další náročná operace ještě čeká.

Radko Martínek | foto: Michal Klíma, MAFRA

V březnu lékaři Fakultní nemocnice v Hradci Králové transplantovali hejtmanu Pardubického kraje Radko Martínkovi z ČSSD novou ledvinu (více čtěte zde). Před pár týdny mu pak tu původní nefunkční vyoperovali. I když nyní ještě leží v hradecké nemocnici, plánuje na konci léta návrat.

"Čeká mne ještě jedna operace, během měsíce se chci dát však do pořádku, abych se v srpnu mohl plnohodnotně vrátit do úřadu," řekl Martínek.

To je ale pravý opak toho, co mu lékaři doporučili. "Chtěli by, abych ještě jel do lázní a po operaci se zotavil. S tím nepočítám," řekl.

Lékaři však přání pacienta většinou respektují. Snahu pacientů vrátit se co nejrychleji k normálnímu životu a do zaměstnání vítají. "Pokud má pacient motivaci vrátit se do práce, podporujeme ho v návratu do zaměstnání. Záleží samozřejmě na jeho zdravotním stavu, ale tahle doba je optimální," řekl transplantolog Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně Vladimír Mejzlík.

Hejtman pracuje i z nemocnice

Martínek si zvykl na mírně autokratické vedení kraje a v posteli očividně trpí, když musí sledovat, že se důležitá rozhodnutí odehrávají bez něj. "Samozřejmě se snažím s radními důležité věci konzultovat, ale z postele se to dělat nedá," řekl.

Občas rozesílá dopisy politikům ve vládě, komentáře do novin nebo ostře reaguje na prohlášení opozice. Ve vedení kraje je přitom jeho nepřítomnost znát. Ostatní sociální demokraté v radě kraje jsou ve srovnání s Martínkem v politice nováčci, a tak stoupá vliv menšinových lidovců. Tím spíš, že dlouholetý náměstek hejtmana Roman Línek i bývalý senátor - radní Jiří Brýdl jsou zkušení političtí matadoři.

Martínek čekal na ledvinu čtrnáct měsíců, na seznam čekatelů se dostal měsíc před transplantací. Po celou dobu byl v péči nefrologů královéhradecké fakultní nemocnice, kde stále probíhá jeho léčba.

Martínek měl potíže s ledvinami dlouhodobě

Hejtman měl s ledvinami dlouhodobé problémy. Ty se ještě zvětšily po pádu na lyžích, který měl za následek naražení ledvin. Hejtman se pak musel na závažnou operaci pod dohledem transplantologů z královéhradecké nemocnice rok připravovat.

Transplantace ledviny je navíc natolik závažný zákrok, že ho v České republice provádí jen na vysoce specializovaných místech sedmi nemocnic. Pokud se přenos orgánu nepodaří, nebo není vůbec možný, zbývá pacientům při selhání ledvin jedině dialýza. Ta ale dokáže prodloužit život v průměru o pět let.Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Najdete na iDNES.cz