Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický hazard kvete, radní dostali žádost o hernu pod činžákem

  10:10aktualizováno  10:10
Už dnes mohou Pardubice svým hostům při letmém pohledu připomínat ráj hazardu. Ve městě je na 500 heren, kasin a výherních videoterminálů. Radní přitom řeší další žádost, která chce hernu umístit přímo pod nový činžovní dům Labský palouk.

Nový pardubický činžovní dům Labský palouk, ve kterém chce majitel zřídit sportovní bar s výherními automaty. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Až téměř neuvěřitelně zní zpráva, že své peníze můžete v Pardubicích rychle prohrát na 400 terminálech, které konzumují i velké bankovky.

K tomu je nutné přičíst další stovky "normálních" automatů, mechanické rulety, sázkové kanceláře nebo klasická kasina. "Hlavně okolí třídy Míru je hazardem přímo zapleveleno," říká pardubický fotograf Pavel Šmíd.

Jenže blikající stroje na peníze expandují už i mimo centrum. Momentálně mají zastupitelé na stole žádost firmy Ipstav, která by ráda měla automaty v suterénu svého nového činžáku Labský palouk, který postavila nedaleko mostu Kapitána Bartoše. Lidem, kteří si v něm koupili byty, se to pochopitelně nelíbí.

Majitel nás poškodil, tvrdí nájemníci

"O další místo, na kterém může vzniknout nová herna, požádal pan Martin Vyskočil, zástupce společnosti, která zmíněnou budovu se 73 byty a několika nebytovými prostory postavila. Pan Vyskočil se tak rozhodl poškodit své zákazníky, kterým před časem prodal sedm desítek bytů s ujištěním, že herna v přízemí budovy rozhodně, ale rozhodně nebude zřízena," uvedl Martin Kaplan, který v domě bydlí a zastupuje jeho obyvatele.

Hazard v Pardubicích

Centrum města je plné míst, kde se dají v hazardu prohrát peníze. Vedle mnoha sázkových kanceláří, heren a kasin se gambleři nejvíce stahují k videoterminálům, kde se dají sázet i velké částky. Podle odhadů je takových míst v Pardubicích zhruba 500. Od červnového průlomového rozhodnutí Ústavního soudu mají radnice právo je regulovat, či dokonce zakázat. Starostové se na to příliš nechystají. Herny jsou pro ně zdrojem příjmů. "Necítíme potřebu herny rušit. Dokud nám pravidelně platí, nemáme s nimi potíže," řekl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Počty heren a terminálů
Pardubice 462
Chrudim 235
Lanškroun 132
Vysoké Mýto 113
Ústí nad Orlicí 96

Zástupce stavební společnosti se však hájí, že do domu chtějí pustit pouze sportbar, kde budou i automaty. Jedině tak se prý zařízení uživí.

"Má to být něco jako restarurace Sportovka na sídlišti Závodu Míru. Určitě to nebude klasická herna," potvrzuje i náměstek primátorky Martin Bílek.

Jenže takové ujištění lidem z Labského palouku nestačí. Požadují po zastupitelích, aby svým hlasováním žádost o povolení automatů zamítli.

"Zastupitelé, kteří pro vznik herny zvednou ruku, nebudou patřit k těm, kteří hlasují v zájmu svých voličů, občanů města. Bude dobré si je zapamatovat," uvedl Kaplan.

Povolit automaty, či ne? Politici se musí poradit s právníky

Původně měli zastupitelé rozhodnout už minulé úterý. Nakonec však svůj verdikt odložili. Prý kvůli tomu, že celý problém je z právnického hlediska velmi složitý.

"Jeden názor nám udělali naši právníci, o další požádáme externí firmu. Je to skutečně složité. Kdybychom hernu zamítli, je možné, že nás firma zažaluje kvůli ušlému zisku. Zastupitelé tak budou rozhodovat až po radách právníků na začátku listopadu," uvedl tajemník magistrátu Michal Zitko.

Zastupitelé na velké radnici se však mohou opřít o dva silné argumenty. Jednak město už má nějakou dobu vyhlášku, která umožňuje zamezit příchodu dalších automatů na nové adresy, a také další podnik odmítli zastupitelé druhého městského obvodu, kde Labský palouk stojí. A to i přesto, že herny nesou tamní radnici nemalé peníze.

"Já bych se obešel i bez výtěžku z videoterminálu, když vidím lidi, kteří tomu propadli natolik, že už jenom civí na blikající zářivky, jsou úplně vytřeštění a zadlužení až po uši," řekl starosta druhého pardubického obvodu Polabiny Jiří Srbek.

Podle dalšího náměstka primátorky Jiřího Rozinka se navíc velká radnice bude muset pustit i do omezování už stávajících heren. "Situace je už neúnosná. Heren je strašně moc," řekl.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Najdete na iDNES.cz