Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický hazard kvete, radní dostali žádost o hernu pod činžákem

  10:10aktualizováno  10:10
Už dnes mohou Pardubice svým hostům při letmém pohledu připomínat ráj hazardu. Ve městě je na 500 heren, kasin a výherních videoterminálů. Radní přitom řeší další žádost, která chce hernu umístit přímo pod nový činžovní dům Labský palouk.

Nový pardubický činžovní dům Labský palouk, ve kterém chce majitel zřídit sportovní bar s výherními automaty. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Až téměř neuvěřitelně zní zpráva, že své peníze můžete v Pardubicích rychle prohrát na 400 terminálech, které konzumují i velké bankovky.

K tomu je nutné přičíst další stovky "normálních" automatů, mechanické rulety, sázkové kanceláře nebo klasická kasina. "Hlavně okolí třídy Míru je hazardem přímo zapleveleno," říká pardubický fotograf Pavel Šmíd.

Jenže blikající stroje na peníze expandují už i mimo centrum. Momentálně mají zastupitelé na stole žádost firmy Ipstav, která by ráda měla automaty v suterénu svého nového činžáku Labský palouk, který postavila nedaleko mostu Kapitána Bartoše. Lidem, kteří si v něm koupili byty, se to pochopitelně nelíbí.

Majitel nás poškodil, tvrdí nájemníci

"O další místo, na kterém může vzniknout nová herna, požádal pan Martin Vyskočil, zástupce společnosti, která zmíněnou budovu se 73 byty a několika nebytovými prostory postavila. Pan Vyskočil se tak rozhodl poškodit své zákazníky, kterým před časem prodal sedm desítek bytů s ujištěním, že herna v přízemí budovy rozhodně, ale rozhodně nebude zřízena," uvedl Martin Kaplan, který v domě bydlí a zastupuje jeho obyvatele.

Hazard v Pardubicích

Centrum města je plné míst, kde se dají v hazardu prohrát peníze. Vedle mnoha sázkových kanceláří, heren a kasin se gambleři nejvíce stahují k videoterminálům, kde se dají sázet i velké částky. Podle odhadů je takových míst v Pardubicích zhruba 500. Od červnového průlomového rozhodnutí Ústavního soudu mají radnice právo je regulovat, či dokonce zakázat. Starostové se na to příliš nechystají. Herny jsou pro ně zdrojem příjmů. "Necítíme potřebu herny rušit. Dokud nám pravidelně platí, nemáme s nimi potíže," řekl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Počty heren a terminálů
Pardubice 462
Chrudim 235
Lanškroun 132
Vysoké Mýto 113
Ústí nad Orlicí 96

Zástupce stavební společnosti se však hájí, že do domu chtějí pustit pouze sportbar, kde budou i automaty. Jedině tak se prý zařízení uživí.

"Má to být něco jako restarurace Sportovka na sídlišti Závodu Míru. Určitě to nebude klasická herna," potvrzuje i náměstek primátorky Martin Bílek.

Jenže takové ujištění lidem z Labského palouku nestačí. Požadují po zastupitelích, aby svým hlasováním žádost o povolení automatů zamítli.

"Zastupitelé, kteří pro vznik herny zvednou ruku, nebudou patřit k těm, kteří hlasují v zájmu svých voličů, občanů města. Bude dobré si je zapamatovat," uvedl Kaplan.

Povolit automaty, či ne? Politici se musí poradit s právníky

Původně měli zastupitelé rozhodnout už minulé úterý. Nakonec však svůj verdikt odložili. Prý kvůli tomu, že celý problém je z právnického hlediska velmi složitý.

"Jeden názor nám udělali naši právníci, o další požádáme externí firmu. Je to skutečně složité. Kdybychom hernu zamítli, je možné, že nás firma zažaluje kvůli ušlému zisku. Zastupitelé tak budou rozhodovat až po radách právníků na začátku listopadu," uvedl tajemník magistrátu Michal Zitko.

Zastupitelé na velké radnici se však mohou opřít o dva silné argumenty. Jednak město už má nějakou dobu vyhlášku, která umožňuje zamezit příchodu dalších automatů na nové adresy, a také další podnik odmítli zastupitelé druhého městského obvodu, kde Labský palouk stojí. A to i přesto, že herny nesou tamní radnici nemalé peníze.

"Já bych se obešel i bez výtěžku z videoterminálu, když vidím lidi, kteří tomu propadli natolik, že už jenom civí na blikající zářivky, jsou úplně vytřeštění a zadlužení až po uši," řekl starosta druhého pardubického obvodu Polabiny Jiří Srbek.

Podle dalšího náměstka primátorky Jiřího Rozinka se navíc velká radnice bude muset pustit i do omezování už stávajících heren. "Situace je už neúnosná. Heren je strašně moc," řekl.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz