Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubický dům od Bořka Šípka dostal stopku kvůli špatné dopravě

  10:15aktualizováno  10:15
Jedna z nejošklivějších pardubických čtvrtí kolem ulice Na Spravedlnosti dál čeká na stavbu bytového domu od architekta Bořka Šípka. Návrh se představil už v roce 2008, ale zatím nedostal povolení. Radnice se bojí, že Babylon zkomplikuje dopravu v místě, kde byl dřív areál Mototechny.

Návrh bytového domu Babylon v Pardubicích | foto: Vizualizace: Bořek Šípek

"Nejdřív musíme území vyřešit dopravně a pak sem pustit parádní architekturu," řekl náměstek primátorky František Brendl.

Šípkův dům počítá se dvěma stovkami bytů, jejich obyvatelé by se v současném stavu museli probíjet rozbitými ulicemi.

Dům Babylon

Návrh bytového domu Babylon v Pardubicích

Návrh bytového domu Babylon v Pardubicích

Podle Bořka Šípka by právě Babylon mohl nastartovat potřebné změny průmyslového areálu. "Celý prostor si doslova říká o to, aby se tu něco stalo. A k tomu potřebuje impuls. Pro podobu Babylonu jsem se rozhodl, když jsem hledal objekt, který bude mít velkou identitu a zároveň bude impulsem, který odstartuje změny," řekl autor návrhu Šípek.

V návrhu přitom problém není. Šípek se inspiroval obrazem Pietera Bruegela Stavba babylonské věže z roku 1563 a politici i odborníci objekt chválí.. Třeba hlavní architektka města Petra Nacu si pochvaluje, že by dům měl stát v průmyslovém areálu: "Měl by to být začátek modernizace a přestavby celého území."

Jenže město musí nejdříve vypracovat dopravní studii, která by měla odpovědět na to, zda je možné v dané lokalitě postavit tak velký bytový dům.

"Zadali jsme si dopravní studii, která navrhne dopravní řešení, doufám, že bude do dvou tří měsíců. Bohužel jinak velmi kvalitní projekt nyní doplatil na to, že se tady dvacet let nic s dopravou nedělalo," uvedl náměstek primátorky Martin Bílek.

Investor kvůli krizi na bytovém trhu moc nespěchá

Za celým projektem stojí holandský investor, který prý stále má zájem Babylon postavit. Vedení města řekl, že se stavbou úplně nespěchá.

"Situace na trhu s nemovitostmi není úplně ideální. Nám to dává čas stavbu připravit. Počítám s tím, že se v okolí Babylonu budou měnit křižovatky, potřeba bude také více parkovacích míst," dodal Martin Bílek.

Pro stavbu mluví i to, že investor uspěl se svým nápadem i před státní správou či v debatách s občany, kterým původně projekt docela vadil.

"Veškeré požadavky orgánů státní správy byly splněny. Připomínky veřejnosti vyhodnotil odbor hlavního architekta. Oprávněným námitkám investor vyhověl," řekl manažer projektu Jan Voborník.

V každém případě by měl Babylon nyní šedivou část města jednou pořádně rozsvítit. Vedle samotného domu je totiž v plánu i výstavba hřišť, myslí se i na zeleň.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz