Letiště očekává, že růst počtu letů se nezastaví a cestujících letos bude přes 70 tisíc. Ilustrační foto

Letiště očekává, že růst počtu letů se nezastaví a cestujících letos bude přes 70 tisíc. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubickému letišti přibyla čtvrtina pasažérů, investuje čtvrt miliardy

  • 1
Civilní část provozu na letišti v Pardubicích se po hubeném roce 2009 začala loni znovu nadechovat k lepšímu životu. Terminál odbavil meziročně o čtvrtinu více cestujících. Letos začne rozsáhlá modernizace za více než čtvrt miliardy korun, na novou halu si ale pasažéři ještě počkají.

Předloni skončil provozovatel letiště East Bohemian Airport po letech zisků ve ztrátě téměř 11 milionů korun. Musel snížit mzdy o 10 procent, žít z rezerv z lepších časů a šetřit, kde se dalo.

"Úsporná opatření v roce 2009 a nárůst cestujících pomohly k tomu, že jsme loni skončili s vyrovnaným rozpočtem. Jsme mírně v plusu," řekl v pondělí ředitel firmy Jan Andrlík.

PARDUBIČTÍ PASAŽEŘI

2002................... 3 862*

2003 ................. 28 397

2004 ................ 46 999

2005 ................. 49 165

2006 ................. 71 500

2007 ................. 86 863

2008 ................. 93 700

2009 ................. 49 032

2010 ................. 62 302

* V Pardubicích vedle sebe funguje armáda a civilní doprava. Letiště patří městu Pardubice od 3. června 2002

Celkových 62 302 cestujících znamená jejich nárůst o více než 25 procent oproti předcházejícímu roku. Stoupl i počet odbavených letadel na 1234. Mezi cestujícími tradičně převažují cizinci a mezi nimi zase Rusové, kterých tentokrát dorazilo a odletělo víc.

Nejčastějšími cíli loni byla a letos zřejmě opět bude Moskva. V létě letadla z Pardubic tradičně zamíří hlavně do Turecka, Řecka a Bulharska. Zatím se nedaří zajistit pravidelné lety do Černé Hory či do Španělska. Vedení letiště však počítá s tím, že se růst nezastaví a letos letiště využije přes 70 tisíc cestujících.

Loňský rok přinesl provozovatelům letiště i negativní zkušenosti. Například když neúspěšně jednali o jeho využití s největším nízkonákladovým dopravcem v Evropě, společností Ryanair.

Příznivý roční výsledek také mírně negativně ovlivnilo rušení letů v době několikatýdenní aktivity islandské sopky.

Investovat se bude do bezpečnosti

Letos se správci letiště chystají dál investovat do bezpečnosti. Loni zahájili provoz rekonstruovaného světelného zařízení, které umožňuje bezpečnější přistávání letadel i za zhoršeného počasí.

A na konci roku dostali dotaci z Evropské unie, která umožní v příštích dvou letech investovat 280 milionů korun do zlepšení bezpečnosti letiště.

Součástí modernizace bude rozšíření a zkvalitnění ploch pro přílet a odlet letadel i provoz obslužných vozidel, vybudování palivové základny a vylepšení dosavadního nedostatečného technického dvora.

"Celý projekt výrazně posílí schopnost našeho letiště odbavovat zahraniční lety i jistotu našich zákazníků, že stojí za to právě na toto letiště létat," dodal ředitel Jan Andrlík. (více o investici čtěte také zde)

Vedle evropského operačního programu se na investici podílejí také pardubický magistrát a samospráva kraje.

Zatím se stále čeká na lepší časy, aby se mohlo letiště pustit do stavby nového terminálu za 320 až 350 milionů korun. Potřebuje k tomu silného investora.