Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubické letiště chce na západ, změnám nesvědčí politické turbulence

  14:58aktualizováno  22. ledna 18:27
Přesně před osmi lety vzlétlo z pardubického letiště první letadlo do Moskvy. Právě Rusko se stalo hlavní destinací, na níž se letiště zaměřilo. Loni odbavilo 120 tisíc Rusů, předloni ještě o pětinu více.

„Pokud by nedošlo k politicko-ekonomickým turbulencím, troufám si říct, že bychom přepravili přes dvě stě tisíc lidí, tudíž zhruba o padesát tisíc více klientů z Ruska,“ řekl ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA) Michal Červinka.

I proto, že zájem Rusů především kvůli nízké hodnotě rublu opadá, vidí vedení letiště budoucnost v expanzi do západní Evropy. Jenže k tomu podle Červinky potřebuje lepší zázemí.

„Vyjednáváme se západními leteckými společnostmi. Ale zatím jim nejsme schopní poskytnout standard, který chtějí,“ řekl Červinka.

Nízkonákladoví přepravci požadují odbavení letadla do 25 minut. Časovou ztrátu letiště nabírá přepravou cestujících autobusy do terminálu, který je vzdálený 800 metrů od ranveje. Chystaná nová odbavovací hala by měla stát přímo u letové dráhy. Navíc kvůli nynějšímu malému terminálu není letiště schopné přijmout cestující ze dvou letadel najednou.

„Do Německa bychom mohli odbavovat byznys lety, ale je to zajímavé také pro turisty, kteří z velkého německého letiště poletí dál do světa. Musíme mít pestrou nabídku pro všechny typy cestujících,“ dodal pro ČTK Červinka.

Vývoj počtu cestujících na letišti v letech 2003 - 2014

2003     -       28 397 

2004     -       46 999

2005     -       49 165

2006      -      71 500

2007      -      93 700

2008      -      86 863

2009      -      49 032

2010      -      62 302

2011      -      65 246

2012      -     125 008

2013      -     184 140

2014      -     155 056

zdroj: EBA

Nový terminál se měl začít stavět už loni. Narazil ale na problém s financováním. EBA jej chtěla postavit za 300 milionů korun. Záhy se ale ukázalo, že kvalitní, vzhledný a hlavně plně funkční terminál za požadovanou částku nikdo postavit nedokáže. Reálná cena stavby byla podle účastníků výběrového řízení někde kolem 400 až 450 milionů korun.

Vedení společnosti EBA proto nyní pracuje na zjednodušení projektu. „Nepostaví se energocentrum. Zjednoduší se tvar jedné části haly a pořídí se levnější materiály. Objem i metry čtvereční se nezmění,“ informoval Červinka.

Ekonomické sankce letišti nepřejí

Pardubické letiště loni zaznamenalo úbytek cestujících. Zatímco jeho branami prošlo v roce 2013 více než 184 tisíc cestujících, loni jich bylo o 30 tisíc méně.

Projevil se na tom především menší zájem ruských turistů po devalvaci rublu. „Zájem Rusů o lety do Pardubic před tím rostl. Cestuje sem střední třída, která dosud byla ochotnější víc utrácet než například český turista,“ řekl provozní ředitel letiště Vít Málek.

„Viděli jsme v ruské klientele potenciál. Pohlíželo se na nás jako na exoty, na blázny, kteří se neorientují na západ, ale na východ. Že klesl rubl, jsme pocítili hned loni v květnu. Také ekonomické sankce vůči Rusku nepřejí leteckému podnikání,“ dodal Málek pro ČTK.

Vedle Rusů využívají pardubické letiště také čeští turisté, kteří se odsud vydávají v létě za teplem. Jedná se o 30 až 35 tisíc lidí. „Spádovou oblast tvoří jeden a půl milionu obyvatel. Mohlo by jich ale být, a to jsem trochu pesimista, až dvakrát tolik,“ sdělil Červinka.

Trochu se ale obává současné situace kolem české koruny. „Česká národní banka nám svým opatřením nepomohla. Čím dražší je euro, tím méně jsou lidé ochotní budou létat k moři, je to pro ně dražší,“ vysvětlil Červinka a dodal, že pro navýšení počtu cestujících potřebuje letiště vedle nového terminálu také politický a ekonomický klid.

České turisty chce letiště v Pardubicích lákat kromě stávajících charterových letů do Bulharska, Černé Hory, Řecka, Turecka a Albánie také na nové lety do španělské Almerie a do severní turecké části Kypru.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz