Auta firmy VB jsou nyní v Pardubicích v kurzu. I když připomínají služební vozidla Veřejné bezpečnosti před rokem 1989. Na tento rok údajně odkazuje cena. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubičtí taxíkáři nabízejí nevídané ceny, z boje těží zákazníci

  • 17
Té invaze si musel všimnout každý. Po pardubických ulicích začaly jezdit taxíky, které přímo na kapotě vozů slibují až dosud nevídané ceny. Jízda po městě stojí jen 88 či 89 korun. Zavedené firmy, u kterých se roky platilo násobně víc, mají logicky problémy sehnat zákazníky.

Jízdu taxíkem ještě nedávno celkem oprávněně považovala většina lidí z Pardubic za přílišný luxus, který si lze lehce odepřít. Pravda je, že v relativně malém městě, dobře pokrytém vozy hromadné dopravy, nebylo většinou nutné vytahovat z kapsy několik stovek za pár kilometrů jízdy.

Jenže časy se mění. Do Pardubic vtrhlo hned několik firem, které nabízejí velmi laciné jízdné. Ceny po městě spadly dokonce pod 90 korun. Platí se paušálně, kilometry netřeba počítat.

„Nedávno jsem se potřeboval dostat do města a také jsem jejich služby využil. Ta cena mně přišla hodně přátelská, je dobře, že lidé mají tuto alternativu,“ uvedl před časem i primátor Martin Charvát.

Nejvíce viditelné jsou vozy společnosti VB, které svým potiskem nápadně připomínají auta komunistické Veřejné bezpečnosti. „Nedávno jsem jela na kole po chodníku, a když jsem to auto viděla, tak jsem hned instinktivně seskočila. Stále to ve mně vyvolává respekt,“ uvedla čtyřicátnice z pardubického sídliště Závodu Míru.

Většina dalších zážitků je však pro lidi z Pardubic příjemná. Cena je totiž natolik nízká, že například noční svezení z baru není už o moc dražší než třeba nočním spojem MHD, který však jezdí málokdy a nedoveze vás až před dům. „Dříve jsem jezdila z centra do Starých Čívic třeba za 400, dnes to není ani polovina,“ uvedla Zdena Hettwer, která má po přestěhování do Německa v Pardubicích rodinu.

Cena je podle konkurentů jasně neadekvátní

Navíc další společnosti po úspěchu vozů VB okamžitě šly s cenou také dolů. Hned na několika autech si tak lidé přečtou, že se po městě svezou za 88 korun. Jenže taková cena například podle Radima Truhláře, kterému patří dlouho fungující společnost Taxi Prima, není férová.

„Je to pod skutečnými náklady. Za takové peníze se nevyplatí jezdit. Otázka je, proč to ty firmy dělají, ale evidentní je, že tím útočí na konkurenci, kterou chtějí zlikvidovat, a pak ceny dát výš,“ uvedl Truhlář, který jako jediný z oslovených pardubických taxikářů nemá problém o celé věci mluvit.

Například spolumajitel další známé pardubické firmy Taxi Simona Dušan Jirák to odmítl s tím, že je na dovolené. „Ozvěte se příští týden. Momentálně jsem na dovolené,“ uvedl pouze. Na dovolené má být i majitel společnosti VB, která cenovou revoluci odstartovala.

Dle Truhláře, jehož firma si podle internetových stránek účtuje minimální cenu jízdného na 100 korun, jsou však v Pardubicích také taxikáři, kteří si s cenou příliš hlavu nezatěžují. „Právě vezu pána, který při poslední jízdě z nádraží do nemocnice zaplatil konkurenci 330 korun. To je až nemravné, co si někteří dovolí,“ uvedl Truhlář s tím, že na rozdíl od minulých let neprovází přeskládání poměrů v pardubických taxislužbách nějaké excesy.

„Ta doba, kdy tady hořela auta, je už naštěstí pryč. Dnes už je to mnohem klidnější, možná i proto, že každý hned volá policii, když se něco stane,“ dodal Radim Truhlář.

Policie: Zatím řešíme mezi taxikáři „jen“ přestupky

Situaci mezi pardubickými taxikáři sledují i policisté. I ti potvrzují, že zatím na větší konfrontace nedošlo.

„O konkurenčním boji v taxislužbách v Pardubicích víme. Nechceme to zakřiknout, ale dosud se neprojevil při páchání trestných činů. Řešíme jen přestupky, většinou jde o nějaké nadávky a podobně,“ uvedla mluvčí Policie ČR Eva Maturová s tím, že její kolegové v poslední době evidovali dvě oznámení.

„Jedno se týkalo lokality u nádraží, druhá potyčka byla ve Svítkově,“ doplnila Maturová.