Pardubické divadlo ukáže v premiéře Pokusné králíky

  11:12aktualizováno  11:12
Před necelými dvěma lety ve formě scénického čtení, nyní jako plnohodnotná inscenace. Na Malou scénu ve dvoře se takto vrací absurdní komedie Sébastiena Thiéryho Pokusní králíci. Svou premiéru má v sobotu.

Komedie Pokusní králíci | foto: Východočeské divadlo Pardubice

"Když jsme po první sezoně cyklu scénických čtení vyhlásili anketu s otázkou, který z uvedených textů zaujal diváky nejvíc a který by chtěli vidět v podobě inscenace, největší zájem projevili dotázaní právě o Pokusné králíky,“ uvedl dramaturg Východočeského divadla Zdeněk Janál.

Příběh začíná ve chvíli, kdy si bohatý realitní makléř Alain Kraft přichází do banky vybrat peníze. Ale zdánlivě banální úkon přeroste v zamotanou situaci. Majitelem francouzské banky se totiž stala banka indická, ve které platí úplně jiné zákony než dosud. Což nevyznívá pro Krafta právě ideálně.

"Nikdo v bance s ním nemluví na rovinu či normálně. Roztáčí se tak kolotoč nedorozumění, až je téměř k neuvěření, jaké nástrahy na Krafta čekají. Nabízí se například přirovnání k Havlovu Vyrozumění nebo i k Franzi Kafkovi,“ řekl Zdeněk Janál.

Hudbu složil Mario Buzzi, autorkou scény je výtvarnice Lenka Odvárková. Inscenaci - stejně jako tehdy- nastudovala režisérka Anna Petrželková.

"Byla to velmi lákavá nabídka vrátit se k tomuto textu poctivěji, víc než jsme mohli udělat během těch několika zkoušek scénického čtení. Nicméně zkouším svou první komedii, tak jsem trochu nervózní, nevím, jestli mám dostatek humoru, aby vše dopadlo dobře,“ řekla Anna Petrželková.

Ta si do inscenace pozvala až na jednu výjimku stejné herce jako předloni. Bohatého zákazníka, kterého vzniklá situace dovede téměř až k šílenství, ztvární Josef Pejchal. V roli zaměstnance banky se do Pardubic vrací Míla Tichý.

"Miloslav Tichý sice v našem divadle ukončil angažmá, ale dohodli jsme se nárazově na další spolupráci, takže kromě dohrávání v již nazkoušených hrách vystupoval i ve čteném divadle a spolupracuje s námi i nyní,“ doplnil ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.

Dále hrají Lída Vlášková, Ludmila Mecerodová a Pavel Novotný v roli Inda, jehož při čtené formě sehrál Jiří Kalužný.

Ve světové premiéře se hra objevila poprvé v roce 2009 v pařížském divadle Hébertot. Sébastien Thiéry za ni získal Moliérovu cenu pro nejlepší francouzskou komedii za rok 2009, Patrick Chesnais, představitel Krafta, obdržel Moliérovu cenu za nejlepší herecký výkon sezony.

„Hra má velmi neotřelý humor a skvěle budované situace. Velmi přesně charakterizuje dnešní poněkud odtažitou dobu. A pohrává si mimo jiné s nekonečností byrokratického aparátu,“ dodala Petrželková. Sobotní premiéra začíná v 19 hodin.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

Primátorem Pardubic je opět Martin Charvát, mandát obhájil jako druhý

Hnutí ANO 2011 vede do voleb Martin Charvát.

Až překvapivě hladce probíhalo v pondělí večer ustavující zastupitelstvo města Pardubic. Domluvená koalice ANO, ODS,...

VIDEO: Is it love! Do Pardubic se vrátily „devadesátky“

Show v Pardubicích předvedla hity 90tých let

Doslova natřískaný sál trpělivě čekal v Pardubicích na příchod tří kapel, které největší slávu zažily v době, kdy...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz