Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parkování u arény chybí. Alej či lesík možná nahradí parkovací dům

  10:17aktualizováno  10:17
Koncerty kapel Kabát i amerických ZZ Top ukázaly, že pardubické aréně chybí parkování. Lidé parkovali i na místech, kde by se auta nikdy neměla objevit. Radnice chce reagovat postavením parkovacího domu. Existuje však i jednodušší recept.

U pardubické arény je relativně malé parkoviště, další je u řeky. Obě nedokážou pojmout nával fandů muziky. Při hokeji pomáhá zavření Hradecké ulice a Sukovy třídy. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Auta fanoušků skupiny Kabát parkovala v poslední dubnovou středu na chodnících, cyklostezce, na trávě, v zámecké aleji i přímo v lesíku. Stejné to bylo na začátku července, když do haly pro více než deset tisíc lidí dorazila americká rocková legenda ZZ Top. Pro parkování při obou akcích se dá použít jediné slovo - kalamita.

"To, co se tam děje, není normální. Řidiči jezdí po cyklostezce, stojí u ní, otevírají dveře proti projíždějícím cyklistům, bruslařům i chodcům," uvedl po koncertě Kabátů Petr Vaníček z Pardubic, který si na situaci stěžoval i u šéfa dopravního odboru radnice Vladimíra Bakajsy.

Nic však nezmohl. Ani při dalším velkém koncertě nebyla situace lepší a auta vyznavačů tvrdé muziky stála téměř až na zámeckém nádvoří.

Ovšem pozor, těžko lze vinit řidiče - ti prostě neměli šanci najít u arény volné místo.

"Situace je neúnosná, takto to nemůže pokračovat. Musíme parkování u haly začít řešit. Aréna je sice krásná, ale nemá dostatek parkovacích míst pro přespolní," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

Místo torza parkovací dům

Ten hned přichází i s plánem, který by okolí největší haly v regionu mohl při masových akcích pomoci. Podle politika se Sdružení Pardubáci se musí vedení radnice začít zajímat o stavbu parkovacího domu.

Stejně musíme celé okolí arény přestavět. Ostudou je podoba Letního stadionu, bývalých jatek i torzo sportovní haly. V rámci plánovaných změn by se mělo najít místo pro parkovací dům či větší parkoviště," uvedl Brendl.

Podle něj by bylo ideální sehnat investora, který opraví fotbalový stadion a za to od města dostane pozemky v okolí, na kterých bude moci provozovat byznys. Jedním z nich by mohl být právě i parkovací dům. Ovšem je hned nutné dodat, že shánění bohatého mecenáše se vládcům magistrátu nedaří už minimálně deset roků.

"Pravda je, že v této ekonomické situaci není podobné jednání vůbec jednoduché. Na druhou stranu je potřeba na parkovací dům myslet už nyní, aby se na něj později nezapomnělo," doplnil Brendl.

Místo pro jeho nápad by se už navíc mělo brzy objevit mezi Tyršovými sady a arénou. Radnice totiž intenzivně připravuje zbourání torza haly, jejíž stavba navždy skončila po listopadu 1989.

"Právě chystáme výběrové řízení na firmu, která halu zbourá. Dá se počítat s tím, že nejpozději na podzim bude hotovo. Myslím si, že nebude úplně složité konstrukci zbourat, přece jen už přes dvacet let chátrá," uvedl vloni v říjnu náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

Na druhou stranu se dá najít i rychlejší a levnější způsob, jak řešit parkování během velkých akcí v hale. Jeden osvědčený už funguje během hokejových duelů, kde policie umožní parkování v pruzích na Sukově třídě i Hradecké ulici.

Ať se platí i na Sukově třídě

Například podle nedávno odstoupivšího šéfa městské policie Petra Kvaše by se při podobných akcích mělo na obou místech normálně vybírat parkovné.

"Nic lepšího nikdo nevymyslel, než že se za parkování platí. Což bude bolet, návštěvníci budou hudrat, ale když jdou do pražské O2 Areny, také počítají, že v tamním parkhausu zaplatí parkovné dvě či tři stovky. My parkhaus nemáme, takže se bude muset parkování udělat na plochách veřejných," uvedl Kvaš.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz