Parkování u arény chybí. Alej či lesík možná nahradí parkovací dům

  10:17aktualizováno  10:17
Koncerty kapel Kabát i amerických ZZ Top ukázaly, že pardubické aréně chybí parkování. Lidé parkovali i na místech, kde by se auta nikdy neměla objevit. Radnice chce reagovat postavením parkovacího domu. Existuje však i jednodušší recept.

U pardubické arény je relativně malé parkoviště, další je u řeky. Obě nedokážou pojmout nával fandů muziky. Při hokeji pomáhá zavření Hradecké ulice a Sukovy třídy. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Auta fanoušků skupiny Kabát parkovala v poslední dubnovou středu na chodnících, cyklostezce, na trávě, v zámecké aleji i přímo v lesíku. Stejné to bylo na začátku července, když do haly pro více než deset tisíc lidí dorazila americká rocková legenda ZZ Top. Pro parkování při obou akcích se dá použít jediné slovo - kalamita.

"To, co se tam děje, není normální. Řidiči jezdí po cyklostezce, stojí u ní, otevírají dveře proti projíždějícím cyklistům, bruslařům i chodcům," uvedl po koncertě Kabátů Petr Vaníček z Pardubic, který si na situaci stěžoval i u šéfa dopravního odboru radnice Vladimíra Bakajsy.

Nic však nezmohl. Ani při dalším velkém koncertě nebyla situace lepší a auta vyznavačů tvrdé muziky stála téměř až na zámeckém nádvoří.

Ovšem pozor, těžko lze vinit řidiče - ti prostě neměli šanci najít u arény volné místo.

"Situace je neúnosná, takto to nemůže pokračovat. Musíme parkování u haly začít řešit. Aréna je sice krásná, ale nemá dostatek parkovacích míst pro přespolní," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

Místo torza parkovací dům

Ten hned přichází i s plánem, který by okolí největší haly v regionu mohl při masových akcích pomoci. Podle politika se Sdružení Pardubáci se musí vedení radnice začít zajímat o stavbu parkovacího domu.

Stejně musíme celé okolí arény přestavět. Ostudou je podoba Letního stadionu, bývalých jatek i torzo sportovní haly. V rámci plánovaných změn by se mělo najít místo pro parkovací dům či větší parkoviště," uvedl Brendl.

Podle něj by bylo ideální sehnat investora, který opraví fotbalový stadion a za to od města dostane pozemky v okolí, na kterých bude moci provozovat byznys. Jedním z nich by mohl být právě i parkovací dům. Ovšem je hned nutné dodat, že shánění bohatého mecenáše se vládcům magistrátu nedaří už minimálně deset roků.

"Pravda je, že v této ekonomické situaci není podobné jednání vůbec jednoduché. Na druhou stranu je potřeba na parkovací dům myslet už nyní, aby se na něj později nezapomnělo," doplnil Brendl.

Místo pro jeho nápad by se už navíc mělo brzy objevit mezi Tyršovými sady a arénou. Radnice totiž intenzivně připravuje zbourání torza haly, jejíž stavba navždy skončila po listopadu 1989.

"Právě chystáme výběrové řízení na firmu, která halu zbourá. Dá se počítat s tím, že nejpozději na podzim bude hotovo. Myslím si, že nebude úplně složité konstrukci zbourat, přece jen už přes dvacet let chátrá," uvedl vloni v říjnu náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber.

Na druhou stranu se dá najít i rychlejší a levnější způsob, jak řešit parkování během velkých akcí v hale. Jeden osvědčený už funguje během hokejových duelů, kde policie umožní parkování v pruzích na Sukově třídě i Hradecké ulici.

Ať se platí i na Sukově třídě

Například podle nedávno odstoupivšího šéfa městské policie Petra Kvaše by se při podobných akcích mělo na obou místech normálně vybírat parkovné.

"Nic lepšího nikdo nevymyslel, než že se za parkování platí. Což bude bolet, návštěvníci budou hudrat, ale když jdou do pražské O2 Areny, také počítají, že v tamním parkhausu zaplatí parkovné dvě či tři stovky. My parkhaus nemáme, takže se bude muset parkování udělat na plochách veřejných," uvedl Kvaš.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Sací bagr v akci. Matiční jezero se dočká odbahnění za dvacet milionů

Matiční jezero v Pardubicích. (16.5.2018)

Pardubické Matiční jezero se zanedlouho stane častým cílem rodinných výletů. Nejen pro děti bude totiž zajímavé...

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Svitavy nechtějí tuny soli uprostřed sídliště v Lánech

Sůl na sídlišti Lány ve Svitavách.

Před pár dny bývalá uhelná hala uprostřed svitavského sídliště v Lánech praskla a ven se vyvalila sůl. Firma Sovis tam...

Najdete na iDNES.cz