Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita zažívá stavební boom, práce vyjdou na téměř čtvrt miliardy

  8:15aktualizováno  8:15
Pardubická univerzita nyní buduje za bezmála čtvrt miliardy dva nové komplexy. Studenti se ale dočkají i nových parkovacích míst, cyklostezky i opravy rozbitých ulic.

Areál univerzity v Pardubicích se opět rozroste o další objekty. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nový výukový areál univerzity vzniká v pardubické čtvrti Cihelna.

„Do začátku dalšího akademického roku tam vzniknou nové posluchárny, laboratoře a studovny, zejména pro fakultu filozofickou a fakultu ekonomicko-správní s klidovou odpočinkovou zónou v atriu a zařízením pro občerstvení. Současně vybudujeme i parkovací plochy, kterých je stále v areálu kampusu nedostatek,“ řekla kancléřka univerzity Valerie Wágnerová.

Nová parkovací místa vznikají za výškovou budovou v srdci kampusu. Na ně naváže obnova zeleně, venkovních ploch a příjemnější podmínky budou mít také cyklisté.

„Od parkoviště pod tělocvičnou vznikne nová stezka pro pěší a cyklisty, která bude ústit na ulici Kunětická směrem k jezu,“ informuje kvestor univerzity Petr Gabriel. Stezka by svému účelu měla začít sloužit už na konci letošního roku.

Celková hodnota vznikajícího výukového komplexu v srdci univerzitního kampusu v Pardubicích-Polabinách by se měla pohybovat kolem 110 milionu korun, na nějž univerzita získala z evropského programu 79 milionu korun. Zbývající potřebné prostředky plánuje vložit univerzita z vlastních zdrojů.

Další areál vzniká ve staré budově v centru města Oprav se letos dočká také ulice Studentská od křižovatky s ulicí Hradecká směrem ke kruhovému objezdu U Josefa, tady náklady hradí město Pardubice. „Celá ulice bude dělena středovým pásem obdobně, jak je již částečně u kruhového objezdu,“ uvedl Gabriel.

Studentům také slouží od loňského jara moderní venkovní sportoviště. „Nová posilovna a víceúčelový sál byly vybudovány loni na podzim v prostorách pod šatnami stávajících tělocvičen. Posilovna nabízí velké množství posilovacích strojů, je vybavena veslařskými trenažéry nebo cyklotrenažéry. Víceúčelový sál by měl být využíván především pro moderní pohybové formy, lekce kondičního posilování, ale také pro stolní tenis,“ řekla Lenka Doležalová z katedry tělovýchovy a sportu pardubické univerzity.

Vznikají rovněž nové laboratoře

Buduje se ale také mimo areál univerzity v Polabinách. I v centru města, konkrétně na náměstí Československých legií, se studenti dočkají novinek.

„Tady vznikne do začátku příštího akademického roku v dvorním traktu historické a novější části areálu univerzity moderní vědecké a laboratorní zázemí pro rozvoj zejména materiálového výzkumu Centra materiálů a nanotechnologií a nová posluchárna,“ doplnila Wágnerová.

Projekt v centru města vyjde na 120 milionů korun, z toho 96 milionů korun plyne z fondu evropských peněz Operačního programu Výzkum a vývoj.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Volby v Ústí nad Orlicí: politici se přou, jak má vypadat nová čtvrť

Dominantou čtvrti, která vznikne v areálu bývalé textilky Perla, má být vysoký...

Jak mají strany v Ústí nad Orlicí vymýšlet volební program, když vše zásadní je dopředu dané? Město totiž koupilo a...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Najdete na iDNES.cz