Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita zažívá stavební boom, práce vyjdou na téměř čtvrt miliardy

  8:15aktualizováno  8:15
Pardubická univerzita nyní buduje za bezmála čtvrt miliardy dva nové komplexy. Studenti se ale dočkají i nových parkovacích míst, cyklostezky i opravy rozbitých ulic.

Areál univerzity v Pardubicích se opět rozroste o další objekty. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nový výukový areál univerzity vzniká v pardubické čtvrti Cihelna.

„Do začátku dalšího akademického roku tam vzniknou nové posluchárny, laboratoře a studovny, zejména pro fakultu filozofickou a fakultu ekonomicko-správní s klidovou odpočinkovou zónou v atriu a zařízením pro občerstvení. Současně vybudujeme i parkovací plochy, kterých je stále v areálu kampusu nedostatek,“ řekla kancléřka univerzity Valerie Wágnerová.

Nová parkovací místa vznikají za výškovou budovou v srdci kampusu. Na ně naváže obnova zeleně, venkovních ploch a příjemnější podmínky budou mít také cyklisté.

„Od parkoviště pod tělocvičnou vznikne nová stezka pro pěší a cyklisty, která bude ústit na ulici Kunětická směrem k jezu,“ informuje kvestor univerzity Petr Gabriel. Stezka by svému účelu měla začít sloužit už na konci letošního roku.

Celková hodnota vznikajícího výukového komplexu v srdci univerzitního kampusu v Pardubicích-Polabinách by se měla pohybovat kolem 110 milionu korun, na nějž univerzita získala z evropského programu 79 milionu korun. Zbývající potřebné prostředky plánuje vložit univerzita z vlastních zdrojů.

Další areál vzniká ve staré budově v centru města Oprav se letos dočká také ulice Studentská od křižovatky s ulicí Hradecká směrem ke kruhovému objezdu U Josefa, tady náklady hradí město Pardubice. „Celá ulice bude dělena středovým pásem obdobně, jak je již částečně u kruhového objezdu,“ uvedl Gabriel.

Studentům také slouží od loňského jara moderní venkovní sportoviště. „Nová posilovna a víceúčelový sál byly vybudovány loni na podzim v prostorách pod šatnami stávajících tělocvičen. Posilovna nabízí velké množství posilovacích strojů, je vybavena veslařskými trenažéry nebo cyklotrenažéry. Víceúčelový sál by měl být využíván především pro moderní pohybové formy, lekce kondičního posilování, ale také pro stolní tenis,“ řekla Lenka Doležalová z katedry tělovýchovy a sportu pardubické univerzity.

Vznikají rovněž nové laboratoře

Buduje se ale také mimo areál univerzity v Polabinách. I v centru města, konkrétně na náměstí Československých legií, se studenti dočkají novinek.

„Tady vznikne do začátku příštího akademického roku v dvorním traktu historické a novější části areálu univerzity moderní vědecké a laboratorní zázemí pro rozvoj zejména materiálového výzkumu Centra materiálů a nanotechnologií a nová posluchárna,“ doplnila Wágnerová.

Projekt v centru města vyjde na 120 milionů korun, z toho 96 milionů korun plyne z fondu evropských peněz Operačního programu Výzkum a vývoj.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Najdete na iDNES.cz