Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická univerzita roste, umí shánět peníze lépe než památky

  18:09aktualizováno  18:09
Pardubická univerzita získala o půl miliardy korun víc na stavby a investice než město Pardubice. Díky tomu mají například pardubičtí chemici nejlepší školu v zemi. Vzniklo například i Centrum pro výzkum v dopravě, nová tělocvična, opravená je historická budova na náměstí Československých legií.

Univerzita Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Univerzitě se podařilo získat peníze z evropských dotací a národních programů na podporu výzkumu i na další projekty. I když nejsou na první pohled tolik viditelné. V krajském městě díky nim vyrostla univerzita, která se snaží nabídnout špičkové podmínky deseti tisícům svých studentů i mladým vědcům.

Univerzita získala pro svůj rozvoj více peněz než kdokoli jiný v kraji. Jen pro srovnání - krajské město zatím získalo největší dotaci na sportoviště pro Sokol. Bylo to 36 milionů korun.

Díky dotacím, které se univerzitě podařilo získat, se podmínky pro studenty během posledních deseti let výrazně změnily. Chemici tam mají nejlepší podmínky v republice. Moderní laboratoře přitáhly k oboru, který je v současnosti v útlumu, tisíce studentů.

Na chemii se v minulém roce přihlásilo nejvíce studentů za posledních pět let. "Nové prostory a široká nabídka oborů a programů je podle mne velké lákadlo," míní kancléřka univerzity Valerie Wágnerová.

Studenti humanitních oborů jsou na tom hůře

Podobně kvalitní podmínky by teď měli mít i studenti Dopravní fakulty Jana Pernera a studenti informatiky a elektroniky. Pro ně totiž univerzita získala z evropských fondů více než 520 milionů korun, za které chce postavit výzkumné centrum v Doubravicích a také vytvořit moderní IT síť v budově na náměstí Čsl. legií v centru města.

Univerzita doufá, že se jí podaří přitáhnout nadějné vědce z celé republiky a udržet perspektivní studenty, kteří dokončí magisterské studium, aby na škole zůstali a pokračovali v doktorandském studiu. "Zejména studenti doktorských studijních programů a mladí výzkumníci jsou naším klíčovým badatelským potenciálem pro budoucí evropskou znalostní společnost," uvedl rektor univerzity Miroslav Ludwig.

Škole se daří čerpat dotace na technické projekty a na podporu technického vzdělávání. Ostatní obory ale zatím zůstávají stranou. Studenti humanitních a ekonomických směrů paběrkují.

V části učeben se starým nábytkem a zašlými tabulemi přibyly projektory, které usnadňují kantorům práci. Část z nic má své přednášky a semináře připravené v počítači. "Rozhodně je to pro nás lepší," říká studentka Barbora Kučerová. Pardubická univerzita se ale chystá zlepšit i podmínky pro zatím opomíjené filozofy. Žádat o evropské peníze však nemůže.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz