Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická univerzita pronikla mezi nejlepší vysoké školy světa

  9:22aktualizováno  9:22
Mezi devíti českými vysokými školami, které se dostaly mezi osm stovek nejlépe hodnocených univerzit ve světě, se objevila také ta pardubická. Výsledky minulý týden představila agentura Times Higher Education v Melbourne.

Mezi nejlepší české univerzity se ve světovém žebříčku řadí i pardubická vysoká škola. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Doposud mezi českými univerzitami platilo jasné a neměnné pravidlo: Svět zná pouze Karlovu univerzitu, ostatní školy zůstávají v hlubokém stínu nejstarší české akademické půdy. To už ale od minulého týdne neplatí.

Ze zveřejněného žebříčku Times Higher Education, který patří ve světě mezi nejuznávanější, totiž vyplývá, že svět bere na vědomí i další vysoké školy, mezi nimi také Univerzitu Pardubice. A co víc, Karlova univerzita už není lídrem českého vysokého školství.

Uznávané světové univerzity

Nejlepší ve světě:

1. California Institute of Technology (USA)

2. University of Oxford (V. Británie)

3. Stanford University (USA)

Z českých vysokých škol se do žebříčku nejlépe hodnocených dostaly VŠB - Technická univerzita Ostrava, VUT Brno, Univerzita Karlova Praha, ČVUT Praha, Masarykova univerzita Brno, Univerzita Palackého Olomouc, VŠCHT Praha, Univerzita Pardubice, Západočeská univerzita Plzeň.

Pardubická univerzita se tak podle žebříčku umístila mezi českými na osmém místě, z celkového počtu dvaceti šesti českých vysokých škol. Oficiální umístění je mezi 601. až 800. místem, blíže už výsledky v těchto číslech uvedeny nejsou.

„Největší podíl na tom má chemickotechnologická fakulta, ta je dlouhodobě nejvíce přispívající do publikačního ohlasu,“ uvedla kancléřka univerzity Valérie Wágnerová.

Dodala ale, že metodika vyhodnocení se liší pro různé obory. „Podíl na tom mají například také naši historici, u nichž se metodika vyhodnocení vědeckého přínosu liší,“ dodala Wágnerová.

Je pravda, že právě z chemicko-technologické a filozofické fakulty pocházejí vědci, které před několika dny ocenil Stříbrnou medailí Senát. Jednou z oceněných je i historička Milena Lenderová.

Také podle ní jsou historici pardubické univerzity oprávněně úspěšní. „Máme nyní například skupinu dobrých doktorandů, a chceme se pustit do projektu, který odpovídá společenské poptávce,“ uvedla Lenderová.

Hodnocení probíhá dle několika kritérií

Klíčem k určení toho, jak je která škola uznávaná ve světě, je několikabodové hodnocení. Mezi kritérii je úroveň výuky, mezinárodní dosah vědeckých výsledků, spolupráce s průmyslem, výzkum a také počet citací v odborných pracích. Otázkou je, do jaké míry je umístění univerzity až ve čtvrté dvoustovce v celosvětovém měřítku úspěchem.

„Z pohledu Univerzity Pardubice jsou zveřejněné výsledky pohledem příjemným. Jako vždy se však objevila i kritická slova, kam že se to ubírá české vysoké školství, když nejlepší ostravská VŠB zaujímá místo až ve čtvrté stovce žebříčku,“ uvedl prorektor univerzity Jiří Kulhánek.

Ani samotný vstup devíti českých vysokých škol mezi světovou elitu není zas až tak světoborný, jak by se na první pohled zdálo. Největší „zásluhu“ na tom má fakt, že se velikost sestavovaného žebříčku zvýšila z bývalých 400 na 800 škol, takže zbylo místo i na ty české.

„Na celém světě platí, že univerzity žádný z těchto žebříčků nepřeceňují. Těm, které se cítí na lepší pozici, se nezdá použitá metodika věrohodná,“ dodal Kulhánek.

Překvapení však způsobilo umístění tří nejlépe hodnocených univerzit. Dlouhodobě nejuznávanější Karlova univerzita se mezi českými školami umístila až na třetím místě, před ni se dostaly VŠB - Technická univerzita Ostrava a VUT Brno. „Hlavní příčinou poměrně velkého pohybu v pořadí jsou zásadní změny v metodice hodnocení či vyloučení publikací, které jsou výsledkem práce v rámci velkých týmů,“ řekl pro Lidové noviny rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz