Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická univerzita pronikla mezi nejlepší vysoké školy světa

  9:22aktualizováno  9:22
Mezi devíti českými vysokými školami, které se dostaly mezi osm stovek nejlépe hodnocených univerzit ve světě, se objevila také ta pardubická. Výsledky minulý týden představila agentura Times Higher Education v Melbourne.

Mezi nejlepší české univerzity se ve světovém žebříčku řadí i pardubická vysoká škola. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Doposud mezi českými univerzitami platilo jasné a neměnné pravidlo: Svět zná pouze Karlovu univerzitu, ostatní školy zůstávají v hlubokém stínu nejstarší české akademické půdy. To už ale od minulého týdne neplatí.

Ze zveřejněného žebříčku Times Higher Education, který patří ve světě mezi nejuznávanější, totiž vyplývá, že svět bere na vědomí i další vysoké školy, mezi nimi také Univerzitu Pardubice. A co víc, Karlova univerzita už není lídrem českého vysokého školství.

Uznávané světové univerzity

Nejlepší ve světě:

1. California Institute of Technology (USA)

2. University of Oxford (V. Británie)

3. Stanford University (USA)

Z českých vysokých škol se do žebříčku nejlépe hodnocených dostaly VŠB - Technická univerzita Ostrava, VUT Brno, Univerzita Karlova Praha, ČVUT Praha, Masarykova univerzita Brno, Univerzita Palackého Olomouc, VŠCHT Praha, Univerzita Pardubice, Západočeská univerzita Plzeň.

Pardubická univerzita se tak podle žebříčku umístila mezi českými na osmém místě, z celkového počtu dvaceti šesti českých vysokých škol. Oficiální umístění je mezi 601. až 800. místem, blíže už výsledky v těchto číslech uvedeny nejsou.

„Největší podíl na tom má chemickotechnologická fakulta, ta je dlouhodobě nejvíce přispívající do publikačního ohlasu,“ uvedla kancléřka univerzity Valérie Wágnerová.

Dodala ale, že metodika vyhodnocení se liší pro různé obory. „Podíl na tom mají například také naši historici, u nichž se metodika vyhodnocení vědeckého přínosu liší,“ dodala Wágnerová.

Je pravda, že právě z chemicko-technologické a filozofické fakulty pocházejí vědci, které před několika dny ocenil Stříbrnou medailí Senát. Jednou z oceněných je i historička Milena Lenderová.

Také podle ní jsou historici pardubické univerzity oprávněně úspěšní. „Máme nyní například skupinu dobrých doktorandů, a chceme se pustit do projektu, který odpovídá společenské poptávce,“ uvedla Lenderová.

Hodnocení probíhá dle několika kritérií

Klíčem k určení toho, jak je která škola uznávaná ve světě, je několikabodové hodnocení. Mezi kritérii je úroveň výuky, mezinárodní dosah vědeckých výsledků, spolupráce s průmyslem, výzkum a také počet citací v odborných pracích. Otázkou je, do jaké míry je umístění univerzity až ve čtvrté dvoustovce v celosvětovém měřítku úspěchem.

„Z pohledu Univerzity Pardubice jsou zveřejněné výsledky pohledem příjemným. Jako vždy se však objevila i kritická slova, kam že se to ubírá české vysoké školství, když nejlepší ostravská VŠB zaujímá místo až ve čtvrté stovce žebříčku,“ uvedl prorektor univerzity Jiří Kulhánek.

Ani samotný vstup devíti českých vysokých škol mezi světovou elitu není zas až tak světoborný, jak by se na první pohled zdálo. Největší „zásluhu“ na tom má fakt, že se velikost sestavovaného žebříčku zvýšila z bývalých 400 na 800 škol, takže zbylo místo i na ty české.

„Na celém světě platí, že univerzity žádný z těchto žebříčků nepřeceňují. Těm, které se cítí na lepší pozici, se nezdá použitá metodika věrohodná,“ dodal Kulhánek.

Překvapení však způsobilo umístění tří nejlépe hodnocených univerzit. Dlouhodobě nejuznávanější Karlova univerzita se mezi českými školami umístila až na třetím místě, před ni se dostaly VŠB - Technická univerzita Ostrava a VUT Brno. „Hlavní příčinou poměrně velkého pohybu v pořadí jsou zásadní změny v metodice hodnocení či vyloučení publikací, které jsou výsledkem práce v rámci velkých týmů,“ řekl pro Lidové noviny rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz