Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na čtvrtý pokus to vyšlo. Pardubice prodají Ideon za 20 milionů korun

  8:22aktualizováno  8:22
Zastupitelé Pardubic na svém posledním zasedání schválili záměr prodeje výstavního centra Ideon jeho současnému nájemci, společnosti PVV. Za budovu a pozemky by měla zaplatit téměř 20 milionů korun. Město prodej podmiňuje zachováním funkce společenského a výstavního centra na 30 let.

Centrum Ideon v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Trpělivost růže přináší, říká jedno z českých rčení. Evidentně se jím řídí náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková. Ta tak dlouho nosila do zastupitelstva materiál, ve kterém navrhovala prodat výstaviště Ideon, až na něj politici konečně kývli.

„Je pozoruhodné předkládat odmítnutý materiál, aniž by se v něm udála jakákoliv změna. Co když ho neschválíme ani dnes, to nám ho přinesete i příště?“ glosoval snahu Dvořáčkové opoziční zastupitel František Brendl.

Nic takového se ale nestane. Potřebných dvacet hlasů se na čtvrtý pokus v zastupitelstvu nakonec našlo. Ideon tak získá za 20 milionů korun podnikatel Petr Vašíček a jeho firma PVV, která ho má pronajatý od města na 99 roků.

„Město prodej podmiňuje zachováním funkce společenského a výstavního centra na 30 let, do roku 2027 bude mít na budovu Ideonu předkupní právo,“ uvedla mluvčí Pardubic Nataša Hradní.

Město získá zpět sousední pozemky

Politici, kteří pro návrh nakonec ruku zvedli, argumentovali především tím, že současná nájemní smlouva je pro město stejně nevýhodná a navíc po transakci radnice získá k využití podstatnou část pozemků, které Ideon obklopují. Společnost PVV totiž po uzavření smlouvy vrátí městu 12 372 metrů čtverečních v těsném sousedství budovy, dosud jsou zatížené nájemní smlouvou.

„Jsou to pozemky v centru. Jejich hodnota je v současné době téměř deset milionů korun. Město je ale chce použít pro další rozvoj Aquacentra, který už je v současné době kvůli nedostatku místa prakticky nemožný,“ uvedla náměstkyně Dvořáčková z hnutí ANO.

Společnost PVV má podle nájemní smlouvy, která je platná do července roku 2093, na Ideon předkupní právo. Platnost kontraktu potvrdil soud, i když jej radnice opakovaně chtěla vypovědět.

Pardubice od počátku nájemního vztahu získaly na nájemném téměř 10,5 milionu korun, více než jedenáct milionů ale vložily do oprav, které jsou povinny v Ideonu zajišťovat. Město tak na vlastnictví prodělává více než půl milionu korun a ztráta by se prý dále prohlubovala.

„Podle mě je rozumné Ideon prodat už jen kvůli tomu, že město nemá podnikat,“ uvedl například zastupitel za Pardubáky Milan Košař, který jinak radní tvrdě kritizuje.

„Získané pozemky nám umožní rozvoj blízkého městského plaveckého areálu. Mohl by se na nich postavit pětadvacetimetrový bazén a rozšířit letní sluneční pláž,“ doplnil pak další opoziční zastupitel za Patrioty Jan Linhart.

Fotogalerie

Dvořáčkové musel spadnout po schválení materiálu kámen ze srdce, protože kvůli Ideonu byla pod neustálým tlakem od opozice. Ta například opakovaně upozorňovala na chyby ve zprávě.

Navíc před krajskými volbami byla mezi zastupiteli tak vyhrocená atmosféra, že zpráva snad ani být schválena nemohla.

„Bohužel, prodej šel do zastupitelstva ve chvíli, kdy jsou pardubičtí politici rozhádaní. Na to jsem doplatil. Přitom mě primátor Charvát slíbil, že bod dají do zastupitelstva až v září, kdy to snad bude klidnější,“ uvedl po posledním nezdaru podnikatel Vašíček, který chce budovu Ideonu proto, aby ji rozšířil o kongresový hotel.

Podnikatel přispěl hnutí na kampaň

Trochu pachuti však do celé anabáze vnesl ještě ten fakt, že Petr Vašíček přispěl právě hnutí ANO, které ovládá pardubickou radnici, před krajskými volbami 200 tisíc korun. Někteří opoziční zastupitelé si tak myslí, že Dvořáčková a spol. se podnikateli opakovaným předkládáním zprávy odměnila.

„Myslím, že to je pozoruhodná shoda náhod,“ uvedl například zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec, který na dar upozornil. „Pan Vašíček poslal peníze na transparentní účet hnutí ANO. Není třeba v tom hledat nic podezřelého,“ argumentuje Dvořáčková.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Nemocnice zůstávají bez náhrady za sporného ředitele Julínka

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vydržel v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje jen čtrnáct...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz