Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická radnice zaspala. Tři sta dětí nemá jisté místo ve školce

  9:33aktualizováno  9:33
V Pardubicích je nedostatečný počet míst v mateřských školách. Radnice proto před časem rozhodla o stavbě montovaných přístaveb u školek, které měly sloužit téměř třem stům dětí. Magistrát ale začal stavět načerno a nyní musel stavby zastavit. V září tak nejspíš nebude dostatek míst pro děti.

Starosta městského obvodu Dukla Jaroslav Kňava zastavuje černou stavbu montovaného přístavku u mateřeké školy | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Problém se týká rodičů necelých tří set dětí v šesti mateřských školách. O nedostatečném počtu míst však vedení města vědělo už dlouho.Na problém upozorňovala opozice a další lidé minimálně od konce května.

Počítalo se s tím, že děti budou v takzvaných montovaných přístavbách pro pětadvacet žáčků. Jenže ty začal magistrát stavět načerno a podle zákona nezbývá nic jiného, než stavbu zastavit a počkat na udělení stavebního povolení.

"Máme podány žádosti o stavební povolení, ale vzhledem k tomu, že dosud nebyla vydána, zastavujeme práci na všech školkách. Nyní musíme počkat na rozhodnutí všech stavebních úřadů městských obvodů, kterých se stavba týká," řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Přestože město tvrdilo, že má situaci pod kontrolou, teď hrozí, že se velké množství dětí do školek nedostane. "Dlouhodobě sledujeme demografický vývoj v našem městě a snažíme se na něj reagovat jak rozšiřováním kapacity školek, tak jasně nastavenými kritérii přijetí," uvedla před časem náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

Jak se ale zdá, město zaznamenalo nárůst dětí předškolního věku pozdě, jinak by na nový školní rok bylo dříve připraveno a nemuselo se uchylovat k černým stavbám.

"Radnice jednoznačně zaspala. Ještě před nedávnem náměstkyně Fraňková tvrdila, že straším rodiče, když jsem upozornil na nedostatek míst. Nyní se ukázalo, že jsem měl pravdu," řekl Jindřich Tauber z ČSSD.

Ředitelé školek nemohou nic dělat

Město však trvá na tom, že se děti do školek dostanou. A to přesto, že zatím nemají nic jisté.

"Děti byly u zápisu a jsou zapsané. Přijmout je ale můžeme, až když budou zkolaudované přístavby," řekla vedoucí odboru sociálních služeb pardubického magistrátu Ivana Liedermanová. Dodala, že by všechny děti měly být ve školkách do konce září, protože potom přiděluje ministerstvo peníze. "S rodiči se domluvíme na tom, že některé děti nastoupí později," uvedla.

To například hrozí u mateřské školy Raisova na pátém městském obvodu. "Tahle školka je obklopena rodinnými domy, kde bydlí rodiny s malými dětmi, které školku potřebují. Už jsem si od několika z nich vyslechl, co to má znamenat. Je to složité, ale zákon se musí dodržovat," řekl starosta pátého městského obvodu, kam školka spadá, Jaroslav Kňava.

Ředitelé školek, kterých se montované přístavby týkají, zatím zůstávají v klidu. "Ubezpečili mne, že se to do září stihne, tak doufám, že se to stane. Ani nemám možnost jak to popohnat," řekla ředitelka mateřské školy Brožíkova Jarmila Paseková.

Magistrát také začal prověřovat postup příslušných úředníků na přípravě výstavby. "Chceme zjistit přesný časový vývoj přípravy výstavby a najít důvod, proč se do této situace radnice vůbec dostala," uvedl tajemník magistrátu Martin Růžička.

Primátor dokonce tvrdí, že mohou následovat tvrdé tresty. "Po náměstku Krejčířovi budu požadovat, aby pojmenoval, případně postihl konkrétního viníka. Všem se za vzniklou situaci omlouvám,"řekl Deml.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Najdete na iDNES.cz