Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická radnice zaspala. Tři sta dětí nemá jisté místo ve školce

  9:33aktualizováno  9:33
V Pardubicích je nedostatečný počet míst v mateřských školách. Radnice proto před časem rozhodla o stavbě montovaných přístaveb u školek, které měly sloužit téměř třem stům dětí. Magistrát ale začal stavět načerno a nyní musel stavby zastavit. V září tak nejspíš nebude dostatek míst pro děti.

Starosta městského obvodu Dukla Jaroslav Kňava zastavuje černou stavbu montovaného přístavku u mateřeké školy | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Problém se týká rodičů necelých tří set dětí v šesti mateřských školách. O nedostatečném počtu míst však vedení města vědělo už dlouho.Na problém upozorňovala opozice a další lidé minimálně od konce května.

Počítalo se s tím, že děti budou v takzvaných montovaných přístavbách pro pětadvacet žáčků. Jenže ty začal magistrát stavět načerno a podle zákona nezbývá nic jiného, než stavbu zastavit a počkat na udělení stavebního povolení.

"Máme podány žádosti o stavební povolení, ale vzhledem k tomu, že dosud nebyla vydána, zastavujeme práci na všech školkách. Nyní musíme počkat na rozhodnutí všech stavebních úřadů městských obvodů, kterých se stavba týká," řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Přestože město tvrdilo, že má situaci pod kontrolou, teď hrozí, že se velké množství dětí do školek nedostane. "Dlouhodobě sledujeme demografický vývoj v našem městě a snažíme se na něj reagovat jak rozšiřováním kapacity školek, tak jasně nastavenými kritérii přijetí," uvedla před časem náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

Jak se ale zdá, město zaznamenalo nárůst dětí předškolního věku pozdě, jinak by na nový školní rok bylo dříve připraveno a nemuselo se uchylovat k černým stavbám.

"Radnice jednoznačně zaspala. Ještě před nedávnem náměstkyně Fraňková tvrdila, že straším rodiče, když jsem upozornil na nedostatek míst. Nyní se ukázalo, že jsem měl pravdu," řekl Jindřich Tauber z ČSSD.

Ředitelé školek nemohou nic dělat

Město však trvá na tom, že se děti do školek dostanou. A to přesto, že zatím nemají nic jisté.

"Děti byly u zápisu a jsou zapsané. Přijmout je ale můžeme, až když budou zkolaudované přístavby," řekla vedoucí odboru sociálních služeb pardubického magistrátu Ivana Liedermanová. Dodala, že by všechny děti měly být ve školkách do konce září, protože potom přiděluje ministerstvo peníze. "S rodiči se domluvíme na tom, že některé děti nastoupí později," uvedla.

To například hrozí u mateřské školy Raisova na pátém městském obvodu. "Tahle školka je obklopena rodinnými domy, kde bydlí rodiny s malými dětmi, které školku potřebují. Už jsem si od několika z nich vyslechl, co to má znamenat. Je to složité, ale zákon se musí dodržovat," řekl starosta pátého městského obvodu, kam školka spadá, Jaroslav Kňava.

Ředitelé školek, kterých se montované přístavby týkají, zatím zůstávají v klidu. "Ubezpečili mne, že se to do září stihne, tak doufám, že se to stane. Ani nemám možnost jak to popohnat," řekla ředitelka mateřské školy Brožíkova Jarmila Paseková.

Magistrát také začal prověřovat postup příslušných úředníků na přípravě výstavby. "Chceme zjistit přesný časový vývoj přípravy výstavby a najít důvod, proč se do této situace radnice vůbec dostala," uvedl tajemník magistrátu Martin Růžička.

Primátor dokonce tvrdí, že mohou následovat tvrdé tresty. "Po náměstku Krejčířovi budu požadovat, aby pojmenoval, případně postihl konkrétního viníka. Všem se za vzniklou situaci omlouvám,"řekl Deml.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Najdete na iDNES.cz