Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická radnice ušetřila miliony díky zakázkám na webu

  18:31aktualizováno  18:31
Už 25 milionů korun za půl roku ušetřila radnice v Pardubicích tím, že zveřejňuje zakázky na webu. Ucházet se tak o ně může jakákoliv firma a dostane ji ta, která nabídne nejnižší cenu. Výdaje za zakázky jsou zhruba o 40 procent nižší, než v minulém období.

Radnice v Pardubicích | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Dříve, za společné vlády ODS a Sdružení pro Pardubice, se soutěží mohly ucházet jen vybrané firmy a vítězná cena téměř kopírovala městem odhadovanou částku.

"Veřejné zakázky na webu zveřejňujeme půl roku a s výsledkem jsme velmi spokojeni. Nepotvrdily se ani obavy odpůrců zveřejňování výběrových řízení na internetu, že některé firmy nabídnou cenu, kterou nebudou schopny dodržet," řekl náměstek primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci.

Právě to byl argument radních v minulém volebním období. "Bude s tím daleko více práce. Budeme muset třeba vyhodnocovat nabídku 50 firem. Je otázka, jestli náklady na tuto činnost vyváží případné úspory," bránil se zavedení skutečně veřejných zakázek bývalý primátor Jaroslav Deml.

Že by několik hodin práce úředníka nebo radního navíc stálo miliony korun? Stačí se podívat na několik konkrétních případů.

Zatímco dnes se firmy ve skutečné soutěži dostávají o čtyřicet procent pod cenu, která je plánovaná v rozpočtu na danou akci, v případě opravy bazénu odhadl architekt cenu na 600 milionů. Sdružení firem VCES, Chládek a Tintěra a Metrostav vyhrálo s cenou 558 milionů. Dostalo se o pouhou jednu třetinu procenta pod odhadovanou cenu.

Podle bývalého vedení je na hodnocení nového systému brzy

Zateplení školky v Grussově ulici mělo projektovou cenu 11,75 milionů korun, firma Chládek a Tintěra vyhrála ve zjednodušeném podlimitním řízení s cenou o pouhých 58 tisíc nižší. To je půl procenta z ceny. Zadání soutěže na opravy Machoňovy pasáže, kterou vyhlašoval Městský rozvojový fond, znělo na 150 milionů. Vítězný Metrostav ji opraví za 147 milionů korun.

Je prakticky vyloučené, aby se takovému způsobu říkalo soutěž. Jak to chodilo v praxi, ukázal případ Demlova náměstka Jana Kislingera v roce 2009. U zakázky na poradenství při zateplení za 2,7milionů korun sám vybral tři firmy,mezi nimi poradenskou společnost spřáteleného zastupitele Libora Vlasáka. Ta pak soutěž vyhrála.

Předložené nabídky ostatních firem si přitom byly velmi podobné, obsahovaly doslovně shodné pasáže, stejně tak jako formulace nabízených služeb. Jak mohly tři firmy předložit stejně znějící dokumenty, Kislinger vysvětlit nedokázal. Poté, co případ zveřejnila MF DNES, odstoupil z pozice náměstka primátora.

Podle bývalého náměstka primátora Alexandra Krejčíře, který byl zodpovědný za investice, se ale nedá říct, že by za minulé vlády peníze, které se nyní daří ušetřit, vyletěly komínem. "Na hodnocení je ještě brzy, otázkou je také kvalita takových zakázek. Je navíc možné, že vítězná firma v půlce práce řekne, že přestřelila a že to nezvládne," řekl bývalý náměstek.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz