Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická radnice se poučila, změny na třídě Míru projedná veřejně

  13:49aktualizováno  13:49
Nedávné protesty pardubických obyvatel proti kácení stromů v městském parku donutily radnici uvažovat jinak. Vedení města zrušilo projednávání třídy Míru z programu zastupitelstva. Projekt chce nejprve projednat s lidmi na veřejné prezentaci.

Třída Míru v centru Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Já osobně to beru tak, že chceme předejít podobným potížím, jaké jsme měli s odpůrci kácení v Tyršových sadech. Projednáme proto návrh s těmi, kdo jsou účastníky řízení, bydlí tam nebo se jich rekonstrukce nějak dotýká," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Oprava třídy Míru

Už v září 2006 pardubičtí zastupitelé rozhodli, že z rozbité třídy Míru udělají moderní bulvár s lavičkami a zelení. Nápad však zůstal na dlouhá léta pouze na papíře, minulé vedení města zastávalo názor, že rekonstrukce bývalé výkladní skříně krajského města nemá smysl bez dokončených obchvatů města. Nevyřešenou otázkou je doprava. Test v roce 2007 přitom prokázal, že vykázání trolejbusů z třídy Míru dopravní problémy nepřinese.

Jako možného zájemce o vyjádření se k návrhům budoucí podoby třídy Míry uvedl například Stavební bytové družstvo Pernštejn. To spravuje v centru města 52 bytů a sedm obchodů.

"Rozhodně možnost veřejné prezentace vítáme. Určitě hodláme říct i vlastní názory, například ten, že řešit dopravu stylem ode zdi ke zdi, tedy buď úplně zavřít, nebo zcela otevřít, je špatný. Je třeba najít kompromis," řekl předseda družstva Pernštejn Petr Rulík.

Sundání drátů přijde na jedenáct milionů

Tauber vyjmenoval hned čtyři varianty dopravy, které jsou ve hře. Pokrývají celé spektrum možností: od totální uzavírky až po volný provoz. Jedna z nich přitom počítá s tím, že se z třídy Míru zcela vyloučí doprava, ale trolejové vedení tam zůstane. "Sundání drátů by znamenalo zrušení staré měnírny a vytvoření nové na Sukově třídě. Jenom to by stálo jedenáct milionů, takže je možné, že tam vedení zůstane a sundá se později," dodal Tauber.

Bez ohledu na to, jaká varianta nakonec zvítězí, je už nyní jasné, že odpůrci kácení stromů v Tyršových sadech poskytli neplánovanou pomoc i těm lidem, co se zajímají o budoucí podobu hlavní pardubické kolonády.

Že při prosazování drastického zásahu do největšího pardubického parku radnice při komunikaci s lidmi selhala, přiznala i primátorka Štěpánka Fraňková. "Při oznamování záměru opravit park jsme špatně komunikovali s lidmi, to je nutné si přiznat. Debata musí začít znovu a od nuly a musíme ji vést mnohem lépe," uvedla.

Právě podobným přiznáním chyb se chce nyní vedení města vyhnout. Radní už měli projednávání finální podoby na programu dnešního zastupitelstva, ale na poslední chvíli tento bod stáhli.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Proti okupantům lidé v Pardubickém kraji nasadili i krávy na letišti

Srpen 1968 v Litomyšli

O náladách po přepadení Československa 21. srpna 1968 se zachovala řada svědectví i v Pardubickém kraji. Lidová...

Najdete na iDNES.cz