Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní plánují akce za stovky milionů, podle pardubické opozice je to moc

  11:34aktualizováno  11:34
Lidé z vedení pardubické radnice se velkých cílů nebojí. Jen během pár měsíců naplánovali nákupy a stavby, které by městskou pokladnu stály téměř dvě miliardy korun. Opoziční politici však varují před přílišným zadlužením.

Město hodlá koupit budovu pojišťovny na Masarykově náměstí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kde na to vzít? To je zřejmě hlavní otázka při pohledu na zamýšlené akce pardubických radních. Jen oprava Letního stadionu, nákup budovy ČSOB pro potřeby centrální radnice či spolufinancování projektů placených hlavně Unií vycházejí na 1,3 miliardy korun.

Přitom do všeho by se politici z vedení magistrátu chtěli pustit bez zbytečných odkladů. Jenže to se právě příliš nelíbí zástupcům opozičních stran.

„Město má roční rozpočet kapitálových výdajů zhruba 600 milionů korun, z toho na nové akce vychází asi třetina, tedy 200 milionů. Letmým součtem vychází přitom na plánované akce na další dva roky hodně přes miliardu. Vlastní investiční zdroje města na to rozhodně stačit nebudou,“ říká dlouholetý zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO si je také vědom toho, že na papíře vypadají všechny plány jako příliš rozsáhlé, ale zároveň dodává, že ne všechno se musí nakupovat nebo stavět v nejbližších letech.

„Jsme si vědomi toho, že těch investičních plánů je dost. Je ale potřeba brát na zřetel to, že jde o jakýsi dlouhodobý výhled do budoucna. Chceme mít připravené projekty, které v případě potřeby půjde rychle zrealizovat,“ uvedl Martin Charvát.

Za nebývalým přísunem nápadů a plánů vidí zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec blížící se krajské volby. Podle něj hlavně radní z hnutí ANO tak chtějí propagovat výsledky své práce.

Plán investic v Pardubicích

„Jak se říká, slibem neurazíš. To, že to je podle mne mimo realitu a že to dokonce vypadá, že radní zapomněli sčítat, je druhá věc. Myslím, že jde hlavně o to, ukázat voličům před volbami, jak se v Pardubicích maká,“ uvedl Lejhanec s tím, že se obává zadlužení města.

Podobné obavy mají i další zastupitelé, a tak vedení města připravuje souhrnnou zprávu, ve které chce nastínit, z čeho by se jednotlivé plány mohly platit.

„Nezříkáme se odpovědnosti. Určitě budeme zastupitele informovat o našich možnostech. Můj náměstek odpovědný za rozpočet Jiří Rozinek už připravuje zprávu, ve které zazní odpovědi na všechny otázky,“ dodal Charvát.

Letos zmizí úspory předchozího vedení

Na první pohled je ale zřejmé, že to bez úvěrů nepůjde. Už třeba jen proto, že radní letos vyčerpají poměrně masivní úspory, které jim zanechali jejich předchůdci.

„Zůstatky z let minulých ve výši zhruba půl miliardy jsou už zapojeny do rozpočtu města. Jak slibované akce financovat? Má si město vzít úvěr? Na to si budou muset zastupitelé v nejbližší době odpovědět,“ uvedl Petr Klimpl s tím, že ve vyjmenovaných plánech z jeho pohledu chybí to nejdůležitější.

„Ve výčtu akcí není vůbec řešen největší problém současných Pardubic, a to je katastrofální dopravní situace ve městě,“ dodal Klimpl.

Podle zastupitele za Pardubáky Františka Brendla radní riskují dluhové přehřátí města. „Pokud udělají jen polovinu plánů, tak ten, kdo přijde po nich, bude jen koukat. Nebude mít na nic jiného než na splácení úvěrů,“ uvedl Brendl.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Najdete na iDNES.cz