Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obava ze spalovny v Rybitví je pryč. Radnice ji koupí a srovná se zemí

  8:18aktualizováno  9:48
Padesát tisíc lidí, kteří před lety podepsali petici proti spuštění spalovny nebezpečných odpadů na návětrné straně Pardubic, může slavit. Zastupitelé odhlasovali, že odstavené zařízení v Rybitví město od firmy AVE CZ koupí a pak ho srovná se zemí. Stát to bude desítky milionů.

Firma AVE CZ koupila v roce 2006 spalovnu od společnosti Synthesia za cenu kolem pěti milionů korun. Nyní ji město kupuje za 35 milionů korun a další miliony investuje do její demolice a likvidace ekologické zátěže. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je to přesně deset let, co lidé z vedení společnosti AVE CZ oznámili, že chtějí opravit spalovnu chemikálií v Rybitví u Pardubic.

Za počátečního souhlasu politiků v ní plánovali pálit dvacet tisíc tun nebezpečného odpadu ročně. Později se zvedla vlna odporu veřejnosti, která vygradovala masivní peticí a vyhrocenou debatou v aréně.

Nyní dlouhá anabáze končí. Pardubičtí zastupitelé už nehodlali dál čekat, zda se firmě podaří získat povolení na spuštění spalovny, a raději ji koupí. Cenu firma AVE CZ stanovila na 35 milionů, ale další peníze bude stát ekologická likvidace stavby a sanace pozemku pod ní.

„Cena je to sice nehorázná, ale je dobré použít veřejné prostředky na to, že zamezíme tomu, aby se někdy v budoucnu zhoršovalo životní prostředí v Pardubicích,“ uvedl zastupitel za TOP 09 Libor Slezák.

Odpůrci nákupu spalovny argumentovali především tím, že v minulosti firma AVE CZ požadovala za spalovnu osm a později 14 milionů korun. „Bohužel, já jsem dokázal vyjednat pouze oněch 35 milionů. Je to výsledek mé práce a na vás je, abyste rozhodli, zda spalovnu za ty peníze koupíme, nebo ne,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Nakonec návrh podpořila velká většina zastupitelů, ale práce politikům ještě nekončí. Radnice si totiž nyní nechá zpracovat znalecký posudek, který zhodnotí cenu areálu i náklady na sanaci ekologických zátěží. Navíc primátor dostal za úkol dohodnout na likvidaci hrozby spalovny finanční podporu od kraje a okolních obcí. Zatím se zdá, že alespoň v kanceláři hejtmana uspěje.

Kraj pomůže platit ekologickou likvidaci areálu spalovny

„My jako kraj rozhodně nemáme zájem podílet se na koupi spalovny. To je čistě akce města. Ale už jsem panu primátorovi slíbil, že se budeme finančně podílet na likvidaci zařízení a sanaci celého pozemku,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Navržená cena 35 milionů korun je totiž bez započtení likvidace technologií a ekologických zátěží.

Primátor Charvát však připomněl, že debata s firmou původně začínala na částce dvakrát vyšší. „Jednání trvala zhruba rok. V polovině března město dostalo finální nabídku s tím, že radnice by měla sdělit závazné stanovisko do konce března,“ uvedl.

AVE CZ koupilo odstavenou spalovnu v roce 2006, od té doby se snaží získat povolení, aby mohla ročně spalovat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Politici se značně lišili v názoru na to, zda má šanci povolení vůbec někdy získat.

„Berme to tak, že AVE CZ má auto bez technické a vůbec neví, zda ji někdy získá. Proto také firma tak spěchá s prodejem. V okamžiku, kdy to povolení nezíská, tak cena dramaticky klesne,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Většina politiků se však přikláněla k tomu, že zmíněné miliony z veřejných rozpočtů za definitivní likvidaci možného nebezpečí stojí. „Je pravda, že 35 milionů je hodně a pravda také je, že to můžeme považovat ze strany firmy za požadavek na výpalné. Ovšem na druhou stranu nákup vychází tak, že každého občana Pardubic vyjde na nějakých 400 korun. To není ani roční poplatek za popelnici,“ uvedl zastupitel a poslanec za TOP 09 Jiří Skalický.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz