Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obava ze spalovny v Rybitví je pryč. Radnice ji koupí a srovná se zemí

  8:18aktualizováno  9:48
Padesát tisíc lidí, kteří před lety podepsali petici proti spuštění spalovny nebezpečných odpadů na návětrné straně Pardubic, může slavit. Zastupitelé odhlasovali, že odstavené zařízení v Rybitví město od firmy AVE CZ koupí a pak ho srovná se zemí. Stát to bude desítky milionů.

Firma AVE CZ koupila v roce 2006 spalovnu od společnosti Synthesia za cenu kolem pěti milionů korun. Nyní ji město kupuje za 35 milionů korun a další miliony investuje do její demolice a likvidace ekologické zátěže. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je to přesně deset let, co lidé z vedení společnosti AVE CZ oznámili, že chtějí opravit spalovnu chemikálií v Rybitví u Pardubic.

Za počátečního souhlasu politiků v ní plánovali pálit dvacet tisíc tun nebezpečného odpadu ročně. Později se zvedla vlna odporu veřejnosti, která vygradovala masivní peticí a vyhrocenou debatou v aréně.

Nyní dlouhá anabáze končí. Pardubičtí zastupitelé už nehodlali dál čekat, zda se firmě podaří získat povolení na spuštění spalovny, a raději ji koupí. Cenu firma AVE CZ stanovila na 35 milionů, ale další peníze bude stát ekologická likvidace stavby a sanace pozemku pod ní.

„Cena je to sice nehorázná, ale je dobré použít veřejné prostředky na to, že zamezíme tomu, aby se někdy v budoucnu zhoršovalo životní prostředí v Pardubicích,“ uvedl zastupitel za TOP 09 Libor Slezák.

Odpůrci nákupu spalovny argumentovali především tím, že v minulosti firma AVE CZ požadovala za spalovnu osm a později 14 milionů korun. „Bohužel, já jsem dokázal vyjednat pouze oněch 35 milionů. Je to výsledek mé práce a na vás je, abyste rozhodli, zda spalovnu za ty peníze koupíme, nebo ne,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Nakonec návrh podpořila velká většina zastupitelů, ale práce politikům ještě nekončí. Radnice si totiž nyní nechá zpracovat znalecký posudek, který zhodnotí cenu areálu i náklady na sanaci ekologických zátěží. Navíc primátor dostal za úkol dohodnout na likvidaci hrozby spalovny finanční podporu od kraje a okolních obcí. Zatím se zdá, že alespoň v kanceláři hejtmana uspěje.

Kraj pomůže platit ekologickou likvidaci areálu spalovny

„My jako kraj rozhodně nemáme zájem podílet se na koupi spalovny. To je čistě akce města. Ale už jsem panu primátorovi slíbil, že se budeme finančně podílet na likvidaci zařízení a sanaci celého pozemku,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Navržená cena 35 milionů korun je totiž bez započtení likvidace technologií a ekologických zátěží.

Primátor Charvát však připomněl, že debata s firmou původně začínala na částce dvakrát vyšší. „Jednání trvala zhruba rok. V polovině března město dostalo finální nabídku s tím, že radnice by měla sdělit závazné stanovisko do konce března,“ uvedl.

AVE CZ koupilo odstavenou spalovnu v roce 2006, od té doby se snaží získat povolení, aby mohla ročně spalovat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Politici se značně lišili v názoru na to, zda má šanci povolení vůbec někdy získat.

„Berme to tak, že AVE CZ má auto bez technické a vůbec neví, zda ji někdy získá. Proto také firma tak spěchá s prodejem. V okamžiku, kdy to povolení nezíská, tak cena dramaticky klesne,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Většina politiků se však přikláněla k tomu, že zmíněné miliony z veřejných rozpočtů za definitivní likvidaci možného nebezpečí stojí. „Je pravda, že 35 milionů je hodně a pravda také je, že to můžeme považovat ze strany firmy za požadavek na výpalné. Ovšem na druhou stranu nákup vychází tak, že každého občana Pardubic vyjde na nějakých 400 korun. To není ani roční poplatek za popelnici,“ uvedl zastupitel a poslanec za TOP 09 Jiří Skalický.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Najdete na iDNES.cz