Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická radnice je k hokeji štědrá, klubu pošle miliony

  15:47aktualizováno  15:47
Pardubický daňový poplatník, který neholduje hokeji, může být znepokojen. Na jedné straně vysoká daň z nemovitosti ve městě stále neklesá, zdražilo MHD a bude se déle platit za parkování. Na straně druhé bude i nové vedení radnice finančně výrazně pomáhat hokejovému klubu. Pošle mu zhruba 15 milionů.

Fanoušci pardubického hokeje | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Radní přitom nebudou šetřit miliony z veřejných peněz. Chystají se o další 3 miliony snížit nájem v aréně, dají 5 milionů na umazání dluhu klubu vůči jeho většinovému majiteli Romanu Šmidberskému a také složí 7 milionů kauce za účast hokejistů v lize.

"Jsem přesvědčená, že hokejový klub a pardubický hokej jsou značkou, která pro město a jeho občany byla vynikající reklamou. Město navíc cítí historickou odpovědnost za vzniklé dluhy klubu," zdůvodňuje pomoc hokejistům primátorka Štěpánka Fraňková.

Debaty o pomoci klubu vyvolal Roman Šmidberský, který hokej odkoupil před třemi lety od města za 25 milionů. Zjistil totiž, že politici napáchali v hokeji větší dluhy než očekával. "Po převzetí majoritního podílu v klubu a provedení auditu se ukázalo, že v důsledku chyb ve vedení účetnictví a skrytých nákladů nečinila k 31. prosinci 2007 kumulovaná účetní ztráta klubu 39 milionů korun, jak uváděly účetní podklady, nýbrž 63 milionů," řekl Šmidberský.

Ovšem ani on zřejmě netušil, že pondělní schůzka s radními, na kterou ho doprovodil i manažer Zbyněk Kusý či pardubická legenda Vladimír Martinec, dopadne pro HC Eaton tak dobře. Především další snížení nájemného v aréně klubu hodně pomůže.

Ještě před dvěma lety hokejisté za halu platili 13 milionů. V částce byla zahrnuta i splátka úvěru za dostavbu západní tribuny. Tu však později radní snížili na 9 milionů a pro příští sezonu částka klesne o další tři miliony. "Je to od nás vstřícný krok. Navíc klubu pošleme 11 milionů na mládež. Budeme si však hlídat, aby peníze šly skutečně na děti," řekla Fraňková.

I opoziční ODS se náhlé vstřícnosti vůči hokejistům diví

Zajímavé je, že noví radní jsou k hokeji takto vstřícní. Přitom třeba zástupci ČSSD nebo Sdružení Pardubáci bývalé vedení radnice, kterému dominovala ODS, tvrdě kritizovali právě za to, že jdou klubu na ruku.

"Tomu obratu se divím a nerozumím mu. Vždyť třeba současný náměstek Brendl si postavil celou kampaň na kritice vstřícnosti města vůči klubu. Jsem hodně zvědavý, jak tento krok budou radní hájit na zastupitelstvu," řekl zastupitel za ODS a bývalý náměstek primátora Alexandr Krejčíř.

Další politiky zase dráždí, že město bude klubu pomáhat splácet dluh vůči Romanu Šmidberskému. Ten totiž podle primátorky hned po získání hokeje půjčil klubu 30 milionů a on mu z toho deset stále nesplatil. "Teď se o tento závazek podělíme s klubem půl na půl," uvedla Fraňková.

"Co to je za nesmysl," ptá se bývalý pardubický zastupitel Jan Linhart, který prodej klubu v roce 2008 kritizoval. "Nechápu, že majitel půjčuje svému klubu a teď to chce od města, kterému zbylo 33 procent akcií. Navíc pan Šmidberský už slušně prodal i akcie hradeckého hokeje," uvedl Linhart, který si přeje, aby pomáhali všichni majitelé klubu podle toho, kolik mají akcií.

"Moc by mě zajímalo, kolik z dluhu splatí manažer Kusý, který má už přes deset procent akcií HC Eaton," dodal Jan Linhart.

Radní se také zavázali, že složí kauci 7 milionů, které klubu umožní hrát extraligu. Taková praxe už fungovala i v posledních letech. Všechny návrhy musí 10. května schválit zastupitelé.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Najdete na iDNES.cz