Vedení města čelí kritice zleva i zprava. Nepříjemným tématům se koalice vyhýbá blokováním jednání.

Vedení města čelí kritice zleva i zprava. Nepříjemným tématům se koalice vyhýbá blokováním jednání. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vyhrocené vztahy, opozice se spojila. Ve hře je stížnost ministrovi

  • 0
První mimořádné zasedání nevyšlo, tak zkusíme druhé. Taková je taktika pardubických opozičních stran. Ty chtějí za každou cenu projednat pět kontroverzních bodů, které ukazují na chyby vedení města. Opozice kvůli tomu vytvořila nezvyklou koalici.

Není právě obvyklé, aby si u jednoho stolu notovali zástupci krajně levicové KSČM, jasně pravicové ODS či čistě regionálních sdružení. V Pardubicích se tak ale děje. Celá opozice se jako jeden muž spojila v odporu proti vedení města, které minulou středu zablokovalo jednání zastupitelstva, svolané právě opozicí.

„Aspoň vidíte, jak daleko došla situace na pardubické radnici. Je hodně neobvyklé, že se opozice spojí v jeden celek, ale nám nic jiného nezbývá. Radní nás neberou jako partnery, ze zavedených pořádků dělají trhací kalendář a my se musíme začít bránit,“ uvedl lídr Sdružení Pardubáci František Brendl.

Vztahy mezi koalicí, tvořenou hnutím ANO, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09, a opozicí jsou vyhrocené už od komunálních voleb v roce 2014. Definitivní ránu však dostaly ve středu, kdy se politici tři hodiny hádali, aniž by se shodli vůbec na něčem. „Snažili jsme se najít kompromis, žádné blokování jsme neplánovali. Ovšem dva z pěti navržených bodů byly dopředu dehonestující a my jsme o nich takto jednat nechtěli,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Jemu i kolegům z koalice se nelíbily body, ve kterých se mělo mluvit o tom, že radní připravovali zaslání daru 500 tisíc korun na nově založený Nadační fond Naše nemocnice a také, že náměstkyně primátora Helena Dvořáčková nezvládá přípravu územního plánu.

Další pokračování 24. června

Opozice dále chce projednat možné porušení předpisů města při objednávání externích právních služeb, nízkou úroveň materiálů předkládaných radou a znemožnění výkonu kontrolní role opozice v dozorčích orgánech městských firem. „Není možné, aby si radní vyzobávali z programu body, které se jim hodí,“ uvedl Brendl.

Další mimořádné jednání se bude konat v pátek 24. června od 15 hodin. Ovšem ani tam se nemusí schválit program jednání, a politici tak stejně jako ve středu mohou odcházet domů s nepořízenou.

„Pokud se opět nic neprojedná, pak budu zvažovat další právní postup proti orgánům tohoto města,“ řekl zastupitel za ODS Karel Haas. Ministerstvo vnitra by podle něj mělo případný podnět opozičních politiků prostudovat, a pokud by shledalo, že vedení města nepostupovalo v souladu se zákonem o obcích, může radní vyzvat k nápravě.

Primátor dlouhodobě tvrdí, že je připraven o návrzích opozice jednat. Jenže to chce dělat podle svých pravidel. „Jako koalice se zavazujeme, že připravíme do červencové rady a následně do zastupitelstva zprávu, týkající se kontrolní role opozice v dozorčích radách městem vlastněných akciových společností, stejně jako problematiku pořizování územního plánu,“ uvedl.

Z jeho vyjádření však plyne, že plánované mimořádné jednání může opět skončit patem. Ten může nastat třeba tak, že koaliční politici na radnici vůbec nedorazí, a zastupitelstvo tak nebude usnášeníschopné. Aby se tak nestalo, musí se najít v koalici lidé, kteří budou hlasovat s opozicí. Jedním z nich by mohl být zastupitel za ANO Miroslav Rubeš. „To, co se stalo ve středu, byla ostuda, ostuda koalice. Měli jsme jednat,“ uvedl.

Podporu by pak opozičníci mohli najít i u třech zastupitelů za TOP 09, kteří už na prvním jednání chtěli původně program podpořit. „Jasně jsme se na místním sdružení shodli, že body se projednat musí a že je na čase přehodnotit například členství některých lidí z koalice v dozorčích radách městských firem,“ řekl Jiří Čáslavka, který za TOP 09 kandiduje do senátu.