Tomograf. Ilustrační foto

Tomograf. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Pardubická nemocnice získá špičkové přístroje. Pacientům se zkrátí čekání

  • 3
Pokud jde o úroveň diagnostiky v medicíně zažijí pacienti v Pardubicích přestup z druhé do první ligy. V krajském městě budou dvě nové magnetické rezonance a tři nové počítačové tomografy. Čekací doba pacientů se tak sníží že tří měsíců na jeden.

První přístroj zamíří do Pardubic v nejbližších dnech a fungovat by měl do měsíce. V Pardubicích také začnou pracovat místo dvou starších počítačových tomografů tři nové.

"Bude to pro pacienty kvalitativní skok, diagnostika bude lepší a na vyšetření se nebude čekat tak dlouho jako dnes, kdy je to v případě magnetické rezonance v průměru tři měsíce," uvedl Jiří Minařík, radiologický fyzik společnosti Multiscan, která provozuje v nemocnici onkologii.

Nové přístroje v Pardubicích

Počítačový tomograf (CT) nabízí lékařům rentgenovou vyšetřovací metodu, která mnohonásobně převyšuje možnosti klasického rentgenu. Vyšetření pomocí magnetické rezonance doplňuje výsledky, které lékař získá z tomografu. Zdravotníci uvidí zobrazené orgány lépe, vyšetření je navíc na rozdíl od rentgenu šetrnější k pacientovi.

"Obecně lze říci, že se čekací doby zkrátí, v indikovaných případech nebudou pacienti čekat vůbec, jinak to bude v řádu dnů, maximálně týdnů, a ne měsíců jako nyní," uvedla mluvčí Pardubické krajské nemocnice Alice Štrajtová.

Magnetická rezonance byla ještě před pár lety luxus, teď si bez ní neumějí lékaři vyšetření představit. Dnes ji v kraji má kromě Pardubic i Ústí nad Orlicí, ale přesto musejí pacienti jezdit v některých případech do Hradce Králové.

Jak je ale možné, že Pardubice se v době krize dočkají skoro čtvrtmiliardové investice do klíčových diagnostických přístrojů? A proč budou mít hned dvě nové magnetické rezonance? Paradoxně za to může soupeření Pardubické krajské nemocnice a soukromé firmy Multiscan řeckého podnikatele Sotiriose Zavalianise, který provozuje pardubickou onkologii.

Multiscan ovšem získal na přístroje dotaci od Evropské unie, nemocnice se rozhodla dát přes sto milionů korun ze svého.

Spory nemocnice a firmy také vysvětlují to, proč řecký podnikatel magnetickou rezonanci nespustí v areálu nemocnice, ale v poliklinice v Rokycanově ulici. "Jsou to pěkné prostory, pro pacienty je tam ideální prostředí. Budeme jim k dispozici pořád, i v sobotu a v neděli," říká Zavalianis.

Lékaři už nebudou muset řešit dilema, koho léčit kvalitněji

Přístroje Multiscanu začnou fungovat během října. Nemocnice chce všechny své nové přístroje uvést do chodu do konce letošního roku.

A co se všechno změní pro pacienty? Společnost Multiscan nakoupila za více než sto milionů korun jednu rezonanci, počítačový tomograf a provedla modernizaci lineárního urychlovače, který slouží k ozařování rakovinových nádorů. Bezmála osmdesát milionů korun firma zaplatila z evropských peněz, dalších třiadvacet milionů dala ze svého.

Díky pomoci z Unie lékaři na onkologii v Pardubicích nebudou muset řešit například hodně nepříjemné dilema, kterého z pacientů budou léčit na novějším lineárním urychlovači a kterého pošlou na typ starší. Oba budou rovnocenné.

Onkologie také vylepší diagnostiku. Počítačový tomograf si poradí i se zobrazením míst, která se kvůli dýchání pacienta pohybují. "Snímání je tak rychlé, že umožní zobrazení v pohybu. Dává to přesnější představu než statický obraz," uvedl před časem vedoucí lékař Komplexního onkologického centra v Pardubicích Jaroslav Vaňásek.

Pardubická nemocnice si žije nad poměry, kritizují ostatní

Ještě větší změnu k lepšímu zažije pardubická nemocnice, která zaplatí ze svých prostředků přes sto milionů korun za nákup a instalaci dvou počítačových tomografů a jedné magnetické rezonance.

"Nasazení této špičkové techniky umožní zkvalitnit péči o pacienty, včetně třeba dětských pacientů v celkové anestezii, pro které dříve toto vyšetření nebylo dostupné," uvedla Štrajtová.

Investice je to tak velká, že někteří odborníci z jiných krajských nemocnic pod podmínkou anonymity nákup další rezonance kritizují. Podle nich si Pardubice žijí nad poměry a později už nebudou mít na další důležité investice.

Ředitel pardubické nemocnice Josef Šimurda to ale odmítá, podle něj se do čtyř až pěti let peníze vložené do přístrojů nemocnici vrátí.