Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická nemocnice už nebude bojovat proti soukromníkům

  18:31aktualizováno  18:31
Krajští politici se dlouho nemohli smířit s tím, že některé lukrativní obory v nemocnici v Pardubicích obsadily soukromé firmy a nemocnice tak finančně jenom paběrkuje. Po dvou letech marného tlaku kraj zjistil, že není cesta, jak soukromníky z nemocnice vytlačit. Začíná se proto s nimi smiřovat.

Nemocnice v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Z auditu vzešlo, že pardubická nemocnice nemá prostředky ani mechanismy na to, jak převzít veškeré činnosti, které jsou nyní v režii soukromých firem," uvedla krajská radní Markéta Tauberová z ČSSD.

Jedny z nejtěžších bojů se odehrávaly na frontě mezi nemocnicí a firmou Multiscan, která převzala radiodiagnostiku a radioterapii. Spory pocítili i pacienti. Neustálé tahanice o řadu měsíců oddálily otevření nového lůžkového oddělení onkologie a vedly k paralelním nákupům drahých diagnostických přístrojů.

Nová magnetická rezonance firmy Multiscan nakonec nefunguje v nemocnici, ale nelogicky ve městě. Majitel Multiscanu Sotirios Zavalianis si myslí, že boje byly zbytečné. "Je to škoda, celou dobu jsme mohli spolupracovat, ztratili jsme tři roky, i když nic tragického se nestalo," řekl.

Politici podle něj nedokázali pochopit, že spolupráce může být výhodná pro obě strany. "Když chceme, abychom prosperovali, musí prosperovat i nemocnice. Je to v našem zájmu, díky dobré nemocnici budeme mít větší klientelu. Ale oni si stále mysleli, že chceme škodit," řekl Zavalianis.

Hlavní je péče o pacienty, usnesli se radní i ředitel

V boji s firmou Kardio-Troll, která má na starosti invazivní kardiologii, dosáhli politici a bývalé vedení nemocnice jen toho, že malá firma přešla do rukou Chrenkova Agelu. Své postavení v nemocnici uhájila i společnost Artur Koblitz, provozuje arytmologickou péči a implantuje lidem přístroje, které mají ohlídat poruchy srdečního rytmu.

Auditoři nakázali nemocnici nejen spolupracovat se soukromníky, ale navíc zlepšit vzájemné vztahy. To by podle auditorů přineslo více peněz do rozpočtu největší krajské nemocnice.

"Rozhodně nebylo doporučeno skončit spolupráci, protože tahle rizika si nemocnice nemůže dovolit," řekla Tauberová s tím, že ohrozit vztahy se zdravotními pojišťovnami by nebylo moudré.

"Prioritou je zajištění komplexní péče pro pacienty, tedy aby specifické obory, které zajišťují soukromé firmy, v nemocnici i nadále zůstaly," řekl ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald.

Přesto si ale nemocnice chce prostor pro manévrování ve smlouvách vydobýt. "Probíhají jednání o zlepšení smluvních vztahů tak, aby pardubická nemocnice byla vyrovnaným partnerem, protože tomu tak v minulosti nebylo," řekl Gottvald.

U všech smluv se soukromníky chce doplnit jasný časový údaj, kdy by mohla nemocnice převzít od soukromníků jimi nabízenou péči a za jakých podmínek. "Tak budeme mít čas vychovat si vlastní personál a budeme schopni jejich obory převzít," řekl ředitel nemocnice.

Nemocnice a soukromníci se rvou za unijní miliony společně

Před podpisem je například smlouva s firmami, které působí na kardiologii. Právě na soupeření s nimi nemocnice doplatila. Ministr zdravotnictví jí kvůli sporům odebral možnost dosáhnout na evropské miliony na vylepšení kardiocentra. Teď se chystá pokus číslo dva.

"Jsme ve finále. Na ministerstvu zdravotnictví budeme žádat o navrácení do systému kardiologických center," řekla Tauberová. Kardiologickou péči tak budou zajišťovat firma Agel podnikatele Tomáše Chrenka, stávající firma Arthur Koblitz, Pardubická krajská nemocnice - to vše pod záštitou Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Pokud nemocnice se soukromníky uspějí, mohou pacientům s nemocným srdcem pomáhat nové přístroje a vybavení za několik desítek milionů korun.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Najdete na iDNES.cz