Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice se léta vyhýbá soutěži, a tak platí vysoké ceny za jídlo

  13:37aktualizováno  13:40
Pardubická nemocnice se v minulých letech vyhnula vyhlášení výběrového řízení na stravování. S dosavadním dodavatelem přitom uzavřela smlouvu už v roce 2001. O zajímavý kontrakt firma minimálně do roku 2020 nepřijde.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dozorčí rada Pardubické nemocnice dostala před šesti lety na stůl analýzu, podle níž zdravotnické zařízení přichází o miliony korun, neboť cena za jídlo od společnosti Multi-Catering je zbytečně vysoká. Minimálně ve srovnání s náklady na stravování v ostatních čtyřech nemocnicích.

Nespokojenost tehdy vyjádřil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. V dotaznících si pacienti stěžovali i na kvalitu. Přesto veřejnou soutěž na nového dodavatele nemocnice nikdy nevyhlásila.

Na jednoduchou otázku, proč se o zajištění stravy v Pardubicích nesoutěžilo, vedení nemocnice MF DNES minulý týden neodpovědělo. Konstatovalo jen, že změnu stravování aktuálně řeší.

„Současná jídelna bude muset přibližně v roce 2020 ustoupit stavbě nového centrálního urgentního příjmu a v návaznosti na tento projekt se připravují plány na rekonstrukci stávající kuchyně,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Před šesti lety tehdejší ředitel Pardubické nemocnice Tomáš Gottvald vysvětloval, že smlouva s cateringovou společností byla sepsána tak, že byla prakticky nevypověditelná.

„Nešlo to dříve udělat. Stravovací provoz byl financován ze státních prostředků tak, že do konce prosince 2012 platila doba udržitelnosti,“ uvedl Gottvald, v současnosti generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje. Jenže ani po roce 2013 firma Multi-Catering nemusela o zakázku soupeřit s konkurencí.

Za první tři měsíce letošního roku zaplatila Nemocnice Pardubického kraje podle registru smluv za zajištění stravy v Pardubicích společnosti Multicatering 6,7 milionu korun. Původní smlouva veřejná není, podpisy pod ní jsou patrně staré sedmnáct let.

„Veřejná zakázka podle tehdy platných pravidel, na základě které byla uzavřena smlouva se společností Multi-Catering, byla realizována již v roce 2001,“ uvedl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Ladislav Valtr.

Podle radního vhodná chvíle pro soutěž byla, ale už není

Smlouva pak podle něj přešla na Nemocnici Pardubického kraje, která vznikla fúzí pěti nemocnic. Valtr souhlasí, že na stravování měl management vypsat soutěž už kvůli stanovení férové ceny i kvůli vývoji požadavků na kvalitu stravy.

„Pokládal bych to za vhodné a racionální opatření. Nicméně to mělo nastat už někdy v roce 2015 po fúzi. Pominu-li totiž, že toto spadá do výhradní kompetence a zodpovědnosti vedení akciové společnosti, tak vhodná chvíle nyní už dle mého názoru není,“ uvedl Valtr.

Nemocnice totiž plánuje stavbu centrálního urgentního příjmu a s tím související rekonstrukci kuchyně a jídelny. Změní se celý stravovací provoz.

Kdyby nyní hledala nového dodavatele, bylo by to podle Valtra jen na relativně krátkou dobu. „Současný, historicky vzniklý stav sice není ideální, ale jakékoli nové provizorium by v tomto směru mohlo být ještě méně šťastné řešení,“ uvedl Valtr.

Vedení nemocnice uvádí, že soutěž na stravování v nových prostorách možná nakonec vyhlásí.

„Ve hře je jak varianta vypsání nového výběrového řízení, tak možnost, že si bude v Pardubicích Nemocnice Pardubického kraje zajišťovat provoz kuchyně ve své režii,“ uvedla Kateřina Semrádová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz