Přednosta Jan Vodička vyšetřuje pacienta s pomocí stroboskopického systému,...

Přednosta Jan Vodička vyšetřuje pacienta s pomocí stroboskopického systému, který umožňuje vyšetřit dutinu nosní, nosohltan, hltan i hrtan. CO2 laser, který nabízí šetrnější operační postup při léčbě určité části nádorů. | foto: Pardubická nemocnice

Nový přístroj v pardubické nemocnici umí odstranit chrápání

  • 0
Tři nové přístroje na ORL klinice Pardubické nemocnice pomohou v léčbě nádorů a spánkových problémů. Jeden z nich ocení zvláště lidé, resp. jejich okolí, kteří trpí chrápáním.

Spánková medicína se v současné době na ORL klinice v Pardubicích významně rozvíjí.

„Část lidí má problémy s chrápáním způsobené uvolněním měkkého patra, dále se zvětšením nebo zapadáním kořene jazyka. Při řešení těchto obtíží lze použít tuto metodu. Tepelně se ošetří podslizniční pojivo, případně svaly, které se během hojení zajizví a stáhnou. Výsledkem je zpevnění patra, zmenšení kořene jazyka a tím i vliv na chrápání,“ řekl přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice Jan Vodička.

Přednosta Jan Vodička obsluhuje přístroj CO2 laser, který nabízí šetrnější operační postup při léčbě určité části nádorů.

Metodu, o níž hovoří, umožňuje přístroj s názvem radiofrekvenční generátor. „Pomocí přesně definované radiofrekvence je možné ošetřit cévy pod sliznicí, které se následně zajizví a stáhnou. Jedná se zejména o ošetření dolních skořep nosních,“ dodal přednosta Vodička.

Lékařům ORL kliniky Pardubické nemocnice se však výrazně rozšířily možnosti pro léčbu svých pacientů také s onkologickými onemocněními. Pardubická nemocnice získala statut Komplexního onkologického centra a v posledních letech výrazně investuje do přístrojového vybavení určeného pro diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění.

„Investice na ORL klinice jsou dalším krokem,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Hlasivky už mohou vyšetřit skrze nos

Nejvýraznější technologickou novinkou je CO2 laser, jehož využití je moderním trendem v chirurgii hrtanu. Nemocným nabízí výrazně šetrnější operační postup při léčbě určité části nádorů, kdy není nutné provádět zevní řez na krku.

„Například při léčbě časných nádorů hlasivek nebo při řešení zúžení hrtanu má laser velké přednosti. Jeho použití je velmi cílené, paprsek je směřován odrazy soustavou zrcadel, umožňuje resekci v dostatečné vzdálenosti od nádoru. Řez je přesný a současně je zajištěna velice dobrá kontrola krvácení,“ řekl přednosta Vodička. Dodal, že přístroj lze navíc využít v kombinaci s operačním mikroskopem, který má ORL klinika k dispozici již několik let. Zvýší se tak jeho efektivita.

Třetí novinkou na ORL klinice je stroboskopický systém, jenž pomocí flexibilní optiky umožňuje vyšetřit dutinu nosní, nosohltan, hltan i hrtan. Výrazně pomáhá při včasném záchytu nádoru hrtanu. „Umožňuje nám i přesněji určit rozsah postižení, protože tímto přístrojem lze provádět vyšetření úzkospektrým světlem, díky němuž jsou velmi dobře vidět podslizniční cévy,“ uvedl přednosta.

Součástí přístroje je i stroboskopie, která pomocí krátkých pravidelných záblesků s rychlou frekvencí umožní pozorovat pohyb hlasivkových vazů.

Vedle onkologických onemocnění je tak využitelný rovněž ve foniatrii.