Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takhle už to dál nejde: plýtvání v pardubické nemocnici musí skončit

  7:56aktualizováno  7:56
Pardubickou nemocnici krajští zastupitelé každoročně zachraňují desítkami milionů před hrozbou insolvence. Jedním z důvodů je i to, že nedělá výběrové řízení na zdravotnický materiál a léky. Tím přichází o desítky milionů korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ztráty Pardubické krajské nemocnice dosahují v posledních pěti letech v průměru téměř 70 milionů korun ročně. MF DNES získala analýzu připravenou pro dozorčí radu nemocnice, podle níž se ve zdravotnickém zařízení plýtvá penězi. Platí se zbytečně moc za zdravotnický materiál, léky, jídlo i úklid. Dodnes tam nedělají výběrová řízení na nákup zdravotnického materiálu.

Jeden příklad za všechny. Zatímco pardubická nemocnice platí za měsíc úklidu přes dva miliony, jiná nemocnice - byť o třetinu menší - nyní podle analýzy vysoutěžila cenu necelých 700 tisíc korun.

"Kdyby se Pardubická krajská nemocnice účastnila výše uvedeného výběrového řízení, mohla by ušetřit přibližně 13 milionů korun za rok," píše se ve zprávě.

Ředitel nemocnice Tomáš Gottvald uvedl, že nemocnice vypoví smlouvu na úklid ještě do konce roku a vyhlásí nové výběrové řízení.

"Předpokládám, že dosáhneme úspor, ale neodvážil bych se je takto kvantifikovat," uvedl Gottvald. Při porovnání dvou nemocnic podle něj záleží na tom, jaký typ plochy se uklízí. Zda se jedná o dlažbu, nebo linoleum. "Někde je například možné všechny chodby uklízet strojově, což náklady snižuje. V jiných prostorech, například v čekárnách s lavicemi, to možné není," uvedl Gottvald, kterému vadí, že se interní informace z dozorčí rady dostaly do novin.

Že se v nemocnici už léta plýtvá, je veřejně známé. Krajské nemocnice si letos objednaly analýzu od společnosti KPMG, z níž letos v červnu vyplynulo, že pardubická nemocnice má velké rezervy v hospodaření - třeba ve způsobu, jakým nakupuje léčiva a zdravotnický materiál. Celkově by mohla nemocnice podle poradenské firmy získat navíc až 47 milionů korun ročně.

Avšak to by se musely pořádky v nemocnici změnit. Gottvald, který do funkce nastoupil před půldruhým rokem, podle svých slov změny připravuje. "Musím říct, že obchodní politiku v Pardubické krajské nemocnici v předchozím období absolutně nikdo neřídil," uvedl. Jednotlivá oddělení si objednávala materiál podle vlastního uvážení. Nové vedení nemocnice udělalo krok správným směrem - zavedlo centrální nákupy zdravotnického materiálu.

Nákupy příští rok konečně zlevní výběrová řízení

Místo klasického výběrového řízení na zdravotnický materiál však dělá nemocnice stále jen poptávková řízení, při nichž obešle několik firem a vyhodnotí jejich nabídky. Výběrovým řízením by šlo v některých případech ušetřit víc.

To kritizuje i hejtman Martin Netolický. "Centrální nákupy v Pardubické krajské nemocnici byly nutností, nesouhlasil jsem ovšem se způsobem, jak jsou vedeny. Proto jsem zcela kategoricky požadoval okamžité personální řešení. Z toho důvodu z nemocnice odešel bezprostředně k 1. září vedoucí úseku centrálního nákupu," uvedl Netolický.

A zde je další problém. Klíčová funkce šéfa centrálního nákupu v pardubické nemocnici není obsazena, příprava výběrových řízení se zdržela. "Štve mne, že se to nehýbe," řekl hejtman. Gottwald slibuje, že se výběrová řízení v příštím roce rozběhnou. To první by mělo být v lednu na šicí materiál.

Výběrová řízení mohou být například na dodávku obvazového materiálu, různých druhů implantátů, nitroočních čoček, ale třeba i léků. Odhad obratu jenom u cytostatik v Pardubicích je sto milionů korun.

Hejtman nedávno kritizoval vedení nemocnice za to, že nezajistilo včas změnu způsobu stravování, na němž podle analýzy připravené pro dozorčí radu nemocnice tratí až čtyři miliony korun ročně.

Pardubická krajská nemocnice hospodaří stále se ztrátou. Za posledních pět let ztráty dosahují podle výroční zprávy v průměru 68,5 milionu korun ročně a byly by ještě vyšší nebýt záchranných balíčků z krajského rozpočtu.

Vedení Pardubického kraje před půl rokem oznámilo, že s dalšími penězi na pokrytí ztrát už nemocnice v budoucnu počítat nemůže.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Najdete na iDNES.cz