Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takhle už to dál nejde: plýtvání v pardubické nemocnici musí skončit

  7:56aktualizováno  7:56
Pardubickou nemocnici krajští zastupitelé každoročně zachraňují desítkami milionů před hrozbou insolvence. Jedním z důvodů je i to, že nedělá výběrové řízení na zdravotnický materiál a léky. Tím přichází o desítky milionů korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ztráty Pardubické krajské nemocnice dosahují v posledních pěti letech v průměru téměř 70 milionů korun ročně. MF DNES získala analýzu připravenou pro dozorčí radu nemocnice, podle níž se ve zdravotnickém zařízení plýtvá penězi. Platí se zbytečně moc za zdravotnický materiál, léky, jídlo i úklid. Dodnes tam nedělají výběrová řízení na nákup zdravotnického materiálu.

Jeden příklad za všechny. Zatímco pardubická nemocnice platí za měsíc úklidu přes dva miliony, jiná nemocnice - byť o třetinu menší - nyní podle analýzy vysoutěžila cenu necelých 700 tisíc korun.

"Kdyby se Pardubická krajská nemocnice účastnila výše uvedeného výběrového řízení, mohla by ušetřit přibližně 13 milionů korun za rok," píše se ve zprávě.

Ředitel nemocnice Tomáš Gottvald uvedl, že nemocnice vypoví smlouvu na úklid ještě do konce roku a vyhlásí nové výběrové řízení.

"Předpokládám, že dosáhneme úspor, ale neodvážil bych se je takto kvantifikovat," uvedl Gottvald. Při porovnání dvou nemocnic podle něj záleží na tom, jaký typ plochy se uklízí. Zda se jedná o dlažbu, nebo linoleum. "Někde je například možné všechny chodby uklízet strojově, což náklady snižuje. V jiných prostorech, například v čekárnách s lavicemi, to možné není," uvedl Gottvald, kterému vadí, že se interní informace z dozorčí rady dostaly do novin.

Že se v nemocnici už léta plýtvá, je veřejně známé. Krajské nemocnice si letos objednaly analýzu od společnosti KPMG, z níž letos v červnu vyplynulo, že pardubická nemocnice má velké rezervy v hospodaření - třeba ve způsobu, jakým nakupuje léčiva a zdravotnický materiál. Celkově by mohla nemocnice podle poradenské firmy získat navíc až 47 milionů korun ročně.

Avšak to by se musely pořádky v nemocnici změnit. Gottvald, který do funkce nastoupil před půldruhým rokem, podle svých slov změny připravuje. "Musím říct, že obchodní politiku v Pardubické krajské nemocnici v předchozím období absolutně nikdo neřídil," uvedl. Jednotlivá oddělení si objednávala materiál podle vlastního uvážení. Nové vedení nemocnice udělalo krok správným směrem - zavedlo centrální nákupy zdravotnického materiálu.

Nákupy příští rok konečně zlevní výběrová řízení

Místo klasického výběrového řízení na zdravotnický materiál však dělá nemocnice stále jen poptávková řízení, při nichž obešle několik firem a vyhodnotí jejich nabídky. Výběrovým řízením by šlo v některých případech ušetřit víc.

To kritizuje i hejtman Martin Netolický. "Centrální nákupy v Pardubické krajské nemocnici byly nutností, nesouhlasil jsem ovšem se způsobem, jak jsou vedeny. Proto jsem zcela kategoricky požadoval okamžité personální řešení. Z toho důvodu z nemocnice odešel bezprostředně k 1. září vedoucí úseku centrálního nákupu," uvedl Netolický.

A zde je další problém. Klíčová funkce šéfa centrálního nákupu v pardubické nemocnici není obsazena, příprava výběrových řízení se zdržela. "Štve mne, že se to nehýbe," řekl hejtman. Gottwald slibuje, že se výběrová řízení v příštím roce rozběhnou. To první by mělo být v lednu na šicí materiál.

Výběrová řízení mohou být například na dodávku obvazového materiálu, různých druhů implantátů, nitroočních čoček, ale třeba i léků. Odhad obratu jenom u cytostatik v Pardubicích je sto milionů korun.

Hejtman nedávno kritizoval vedení nemocnice za to, že nezajistilo včas změnu způsobu stravování, na němž podle analýzy připravené pro dozorčí radu nemocnice tratí až čtyři miliony korun ročně.

Pardubická krajská nemocnice hospodaří stále se ztrátou. Za posledních pět let ztráty dosahují podle výroční zprávy v průměru 68,5 milionu korun ročně a byly by ještě vyšší nebýt záchranných balíčků z krajského rozpočtu.

Vedení Pardubického kraje před půl rokem oznámilo, že s dalšími penězi na pokrytí ztrát už nemocnice v budoucnu počítat nemůže.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Najdete na iDNES.cz