Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická nemocnice nakoupila drahé přístroje, nemá ale pacienty

  17:09aktualizováno  17:09
Na vyšetření na magnetické rezonanci se před rokem čekalo v Pardubicích dva či tři měsíce. Teď to mají pacienti skoro na počkání. Ovšem nemocnice se po krk zadlužila. Kvůli soupeření se soukromníkem totiž nakoupila další přístroje, které ale nejsou plně využité.
Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

Magnetická rezonance. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pardubice předběhly Bulovku, která má jediný přístroj, hradeckou fakultní nemocnici, kde se čeká tři týdny, i nadstandardní Vojenskou nemocnici ve Střešovicích.

V Pardubicích fungují díky loňskému nákupu tři nové počítačové tomografy a stejný počet magnetických rezonancí. Podle odborníků je to zbytečné plýtvání.

Za nesmyslným hromaděním špičkových přístrojů stojí otevřená válka mezi soukromou firmou Multiscan a krajskou nemocnicí. Když majitel Multiscanu Sotirios Zavalianis získal dotaci z Unie a zakoupil jednu rezonanci a počítačový tomograf, krajští politici se s tím nesmířili a vyfoukli mu pacienty tím, že nemocnice si ze svého za 100 milionů koupila konkurenční zařízení.

"Doufám, že tímto se nemocnice odstřihne od soukromých firem," řekl při otvírání opravené nemocniční radiodiagnostiky hejtman Radko Martínek. Zavalianis je roztrpčen. "Krajským politikům stálo za to, aby vzali 100 milionů korun a poškodili kapitalistu. Ale v třídním boji nehrají peníze roli," řekl Zavalianis, jehož přístroje teď jedou na půl plynu.

Peníze teď nemocnice může dávat jen na řešení havárií

Pacienti si na první pohled nemohou stěžovat. Tak krátké čekací doby na vyšetření se jen tak nevidí. Ovšem je tu i druhý úhel pohledu. Pardubická nemocnice je bez peněz, nemá prostředky na opravu nejzákladnějších věcí, k nimž patří třeba sterilizace nebo infekční či plicní oddělení.

"Peníze nyní můžeme dávat pouze na řešení havárií," připustil ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald. Nemocnice vykázala loni ztráty ve výši 100 milionů korun. Bude ji muset zachraňovat její majitel, Pardubický kraj, zvýšením základního kapitálu. Jinak by největší krajské firmě hrozil konkurz.

I premiér Petr Nečas kritizoval nemocnici za zbytečný nákup. "Táži se, zdali zbytečně neinvestujeme 100 milionů korun do zařízení, která nejsou nezbytná," řekl před časem. Ovšem vedení Pardubického kraje pod taktovkou sociálních demokratů tvrdí, že nákup přístrojů byl pro nemocnici důležitý.

"Magnetická rezonance a celá radiodiagnostika jsou srdcem nemocnice a my potřebujeme, aby byly v jejím majetku, aby nemocnici přinášely zisk. Z toho pak mohou být placeny provozy, které nevydělávají, jako například LDN a plicní či infekční oddělení," řekla krajská radní Markéta Tauberová.

A zdravotní pojišťovny všechno platí...

Výsledkem přetahované je, že nové přístroje nejedou naplno. Magnetická rezonance na onkologii je využívána jen pro léčbu nádorových onemocnění. Nemocniční rezonanci využívá pro své pacienty nemocnice a rezonance na poliklinice, která patří Multiscanu, zase přijímá pacienty například obvodních lékařů nebo specialistů.

"V Pardubicích proplácíme výkony za dvě rezonance. A to za výkony, které provádějí lékaři na magnetické rezonanci na onkologii i v pardubické nemocnici. Ta si dala požadavek na proplácení úkonů v roce 2009 a vedení z Prahy jí povolilo proplácení," řekl ředitel pardubické pobočky VZP Michal Provazník.

Druhý přístroj Multiscanu, který funguje na poliklinice, pojišťovna neproplácí a jede ve zkušebním režimu. "V nasmlouvání nevidím problém," řekl Zavalianis. Jenže radní Tauberová je jiného názoru. Podle ní si nemocnice obtížně nasmlouvávala s pojišťovnou už proplácení úkonů na nemocniční rezonanci.

Celkový počet drahých magnetických rezonancí uzavírá Orlickoústecká nemocnice, která si přístroj za 34 milionů korun pořídila v říjnu 2009. A nošení dříví do lesa platí i v případě počítačových tomografů. Ty má jak pardubická nemocnice, tak Multiscan.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Nemocnice zůstávají bez náhrady za sporného ředitele Julínka

Tomáš Julínek byl před deseti lety ministrem zdravotnictví. Nyní je ředitelem...

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vydržel v čele tří nemocnic na východě Pardubického kraje jen čtrnáct...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Najdete na iDNES.cz