Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubicím svazuje ruce smlouva na výstaviště uzavřená do roku 2093

  10:57aktualizováno  10:57
Magistrát Pardubic tahá ve sporu s podnikatelem Petrem Vašíčkem o výstaviště Ideon za kratší konec provazu. Ruce mu svazuje smlouva s bývalým vedením města. Tou Vašíček získal bývalé městské lázně do pronájmu až do roku 2093. Výstaviště tak bude zřejmě dál chátrat.

V prostorách Ideonu zasedalo veřejně zastupitelstvo, nebo se konají výstavy. Budova ale čím dál víc chátrá. | foto: MF DNES

Radnice připomíná figurku krále zatlačeného do kouta šachovnice. Může se buď dívat na to, jak výstaviště chátrá, začít do něj sypat nemalé peníze, anebo celý objekt prodat za směšnou cenu.

Důvodem je smlouva, kterou město v roce 1994 za doslova luxusních podmínek pronajalo Ideon pardubickému podnikateli Petru Vašíčkovi. Radnici se nechce do budovy Ideonu investovat a raději by se výstaviště v hodnotě padesáti milionů zbavila.

Z pronájmu městu totiž příliš veliké peníze neplynou, Vašíček platí radnici kolem 600 tisíc korun ročně, což je cena, za jakou se pronajímají obchody v centru města.

Prodat za 19 milionů?

Jenomže kdo by si za padesát milionů kupoval budovu, ve které musí nechat nájemce za supernízký nájem až do roku 2093? Cena budovy se podpisem smlouvy smrskla několikanásobně. Poslední jednání vedení radnice s Vašíčkem, který má na Ideon předkupní právo, se točilo na ceně kolem devatenácti milionů.

Nejdřív bazén, pak výstaviště

V roce 1960 začala stavba krytého 25metrového bazénu na Olšinkách, který byl otevřen v listopadu roku 1964 k tehdy příhodnému výročí bolševické revoluce v Rusku. Prakticky hned vedle začalo město stavět padesátimetrový bazén, ten však otevřelo až v roce 1991.

Provoz dvou krytých bazénů se však jevil jako nerentabilní, a tak v roce 1991 byly lázně s pětadvacetimetrovým bazénem zavřeny a přestavěny na výstavní objekt Ideon.

O tři roky později ho město pronajalo na 99 let pardubickému podnikateli Petru Vašíčkovi. Přestože objekt chátrá a radnice do něj odmítá investovat, stále jej lidé využívají k návštěvám výstav a veletrhů, společenských akcí, koncertů, plesů nebo divadelních představení. Naposledy Ideon zcela zaplnil v květnu zpěvák Michal David.

A to se městu nelíbí. "Jestliže má budova cenu padesáti milionů, tak ji za tu cenu také budeme chtít prodat, pokud se chceme chovat jako správní hospodáři s městským majetkem," řekl náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Vše nasvědčuje tomu, že k žádné dohodě už nikdy nedojde. Spor totiž ve středu vygradoval Vašíčkovým prohlášením, že po něm Rozinek a primátorka Štěpánka Fraňková chtěli úplatek. A to nedává žádný prostor k usmíření. (více o nařčení čtěte zde)

A Vašíček vytáhl také další kalibry. "Prvního října podávám trestní oznámení na radnici za zmařenou investici," uvedl. Poukazoval na to, že mu radnice ani přes opakované urgence neodsouhlasila třetí etapu zateplení.

"Nevstřícnost a neochota jednat o investicích do Ideonu dosáhla vrcholu," uvedl Vašíček. "Teď například zatéká do izolace na střeše. Až ta dvaceticentimetrová vrstva vaty na podzim nasákne vodou, strop se zřítí," jmenoval Vašíček další průšvihy, které podle něj Ideon čeká.

Spor nakonec odnesou lidé z Pardubic, kteří si zvykli chodit do Ideonu na pravidelné výstavy. Například každoroční Stavební veletrh navštěvují tisíce lidí. Budova ale už delší dobu doslova volá po opravách a investicích a bez nich její provoz skončí během pár let.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz