Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z centra Pardubic mizí cedule s názvy ulic. Lidé bloudí, úřady nereagují

  16:49aktualizováno  16:49
Najít v centru Pardubic Smilovu, Sladkovského nebo Hronovickou ulici je pro lidi z jiných měst téměř neřešitelný problém. Z domů zmizely prakticky všechny cedule s názvy ulic. Zástupci města se nemohou shodnout, kdo by měl zjednat nápravu.

Návštěvníci Karloviny a jejího okolí poněkud tápou. Chybí potřebný počet cedulí s názvy ulic. | foto: Jaroslav Hubený

„Prosím vás, nevíte, kde je tady Hronovická ulice? Potřebuji na finanční úřad a nemůžu to najít. Nikde tady nejsou cedule.“ Tak zní v době daňových přiznání velmi častý dotaz v centru Pardubic.

Není divu. Na existenci ulice, ve které sídlí důležitý úřad, odkazuje pouze jedna omšelá cedule, a to ještě na málo frekventovaném místě. Na křižovatce s ulicí Sladkovského není jediná. O kousek vedle u restaurace Plzeňka, kde se kříží Sladkovského a Smilova ulice, také není ani jedno jediné označení ulic.

„Jak lidé opravují fasády nebo zateplují, tak cedule logicky sundávají. Poté je však nevrátí zpět, a tak mizí,“ říká šéf odboru dopravy magistrátu Vladimír Bakajsa.

Nikdo však po vlastnících domů nápravu nevyžaduje. Úředníci a zástupci samosprávy příliš ani netuší, kdo by se měl problémem zabývat. „Já si myslím, že to je věc obvodů,“ říká Vladimír Bakajsa.

„Nikdy jsem se s tímto problémem nesetkal. Mám za to, že značení ulic spadá pod magistrát. Tato kompetence na obvody nepřešla,“ říká dlouholetý starosta Dukly a dnešní místostarosta Jaroslav Kňava. Podle zjištění MF DNES je však prvotní odpovědnost na malých radnicích. Ty by měly umístění značek s názvy ulic vyžadovat.

„Podle zákona o obcích je každý majitel nemovitosti povinen bezplatně strpět na svém domě či plotu označení ulice. Pokud ji svévolně odstraní, vystavuje se nebezpečí správního řízení, ve kterém může dostat pokutu až deset tisíc korun,“ uvedl tajemník magistrátu Michal Zitko s tím, že zákon má v Pardubicích vymáhat obvodní radnice.

„Tak vidíte, toto od vás slyším dnes poprvé. To jsem nevěděl. Pokud to tak ale je, tak se na problém podíváme,“ uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

O zbyle cedule se nikdo nestará

Bez viny ale není ani odbor dopravy, který má na starost umístění značek a cedulí ve městě. Jednak by měl upozorňovat na místa, kde chybí, a také by se o ně měl starat. Na mnoha místech v Pardubicích jsou totiž staré červené plechové cedule, které pamatují minulý režim. Je klidně možné, že často zreznou natolik, že z domu prostě spadnou.

„Do označení ulic se teď v poslední době neinvestovalo, protože se chystá úplně nový informační systém. Mám tedy alespoň ten pocit,“ doplnil Vladimír Bakajsa.

Pravda je, že se ve městě v posledních letech začaly objevovat na sloupech hnědé tabulky s názvy ulic. Jedna taková je třeba na třídě Míru u obchodního domu Grand. Zatím ale radnice nějaké plošné sjednocení nechystá.

„To, co se připravuje, je městských orientační systém, který upozorňuje třeba na magistrát, zámek nebo arénu. To nemá s názvy ulic nic společného,“ uvedla Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství, kulutury a sportu na radnici.

V první fázi projektu už vznikla navigace v centru Pardubic, která návštěvníky vede od nádraží a parkovišť u Ideonu či Tipsport areny například na Pernštýnské náměstí, k divadlu, na plochodrážní stadion a na další turisticky či jinak významné lokality.

„Cílem je navigovat turisty a návštěvníky města do historického centra a k nejdůležitějším návštěvnickým cílům. Řada lidí, kteří do Pardubic přijedou, například neví, že za Zelenou bránou ještě něco je. Pak jsou překvapeni, jak krásné historické centrum máme,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Magistrát prý na začátku zmapoval dosavadní orientační systém pro pěší v celém městě a vytipoval nová či důležitá místa, kam by měly šipky návštěvníky zavést. Centrum Pardubic je v současné době osazeno 11 sloupy se směrovými růžicemi. Turisté na nich najdou i informace o WC či zdravotnickém zařízení v blízkosti. Názvy ulic však na nich nejsou.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

VIDEO: Chrudimská kriminálka zadržela celostátně hledaného Slováka

V Chrudimi zadrželi celostátně hledaného muže

Chrudimští kriminalisté se v polovině dubna dostali na stopu celostátně hledaného Slováka, kterého se jim také podařilo...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Najdete na iDNES.cz