Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z centra Pardubic mizí cedule s názvy ulic. Lidé bloudí, úřady nereagují

  16:49aktualizováno  16:49
Najít v centru Pardubic Smilovu, Sladkovského nebo Hronovickou ulici je pro lidi z jiných měst téměř neřešitelný problém. Z domů zmizely prakticky všechny cedule s názvy ulic. Zástupci města se nemohou shodnout, kdo by měl zjednat nápravu.

Návštěvníci Karloviny a jejího okolí poněkud tápou. Chybí potřebný počet cedulí s názvy ulic. | foto: Jaroslav Hubený

„Prosím vás, nevíte, kde je tady Hronovická ulice? Potřebuji na finanční úřad a nemůžu to najít. Nikde tady nejsou cedule.“ Tak zní v době daňových přiznání velmi častý dotaz v centru Pardubic.

Není divu. Na existenci ulice, ve které sídlí důležitý úřad, odkazuje pouze jedna omšelá cedule, a to ještě na málo frekventovaném místě. Na křižovatce s ulicí Sladkovského není jediná. O kousek vedle u restaurace Plzeňka, kde se kříží Sladkovského a Smilova ulice, také není ani jedno jediné označení ulic.

„Jak lidé opravují fasády nebo zateplují, tak cedule logicky sundávají. Poté je však nevrátí zpět, a tak mizí,“ říká šéf odboru dopravy magistrátu Vladimír Bakajsa.

Nikdo však po vlastnících domů nápravu nevyžaduje. Úředníci a zástupci samosprávy příliš ani netuší, kdo by se měl problémem zabývat. „Já si myslím, že to je věc obvodů,“ říká Vladimír Bakajsa.

„Nikdy jsem se s tímto problémem nesetkal. Mám za to, že značení ulic spadá pod magistrát. Tato kompetence na obvody nepřešla,“ říká dlouholetý starosta Dukly a dnešní místostarosta Jaroslav Kňava. Podle zjištění MF DNES je však prvotní odpovědnost na malých radnicích. Ty by měly umístění značek s názvy ulic vyžadovat.

„Podle zákona o obcích je každý majitel nemovitosti povinen bezplatně strpět na svém domě či plotu označení ulice. Pokud ji svévolně odstraní, vystavuje se nebezpečí správního řízení, ve kterém může dostat pokutu až deset tisíc korun,“ uvedl tajemník magistrátu Michal Zitko s tím, že zákon má v Pardubicích vymáhat obvodní radnice.

„Tak vidíte, toto od vás slyším dnes poprvé. To jsem nevěděl. Pokud to tak ale je, tak se na problém podíváme,“ uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

O zbyle cedule se nikdo nestará

Bez viny ale není ani odbor dopravy, který má na starost umístění značek a cedulí ve městě. Jednak by měl upozorňovat na místa, kde chybí, a také by se o ně měl starat. Na mnoha místech v Pardubicích jsou totiž staré červené plechové cedule, které pamatují minulý režim. Je klidně možné, že často zreznou natolik, že z domu prostě spadnou.

„Do označení ulic se teď v poslední době neinvestovalo, protože se chystá úplně nový informační systém. Mám tedy alespoň ten pocit,“ doplnil Vladimír Bakajsa.

Pravda je, že se ve městě v posledních letech začaly objevovat na sloupech hnědé tabulky s názvy ulic. Jedna taková je třeba na třídě Míru u obchodního domu Grand. Zatím ale radnice nějaké plošné sjednocení nechystá.

„To, co se připravuje, je městských orientační systém, který upozorňuje třeba na magistrát, zámek nebo arénu. To nemá s názvy ulic nic společného,“ uvedla Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství, kulutury a sportu na radnici.

V první fázi projektu už vznikla navigace v centru Pardubic, která návštěvníky vede od nádraží a parkovišť u Ideonu či Tipsport areny například na Pernštýnské náměstí, k divadlu, na plochodrážní stadion a na další turisticky či jinak významné lokality.

„Cílem je navigovat turisty a návštěvníky města do historického centra a k nejdůležitějším návštěvnickým cílům. Řada lidí, kteří do Pardubic přijedou, například neví, že za Zelenou bránou ještě něco je. Pak jsou překvapeni, jak krásné historické centrum máme,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Magistrát prý na začátku zmapoval dosavadní orientační systém pro pěší v celém městě a vytipoval nová či důležitá místa, kam by měly šipky návštěvníky zavést. Centrum Pardubic je v současné době osazeno 11 sloupy se směrovými růžicemi. Turisté na nich najdou i informace o WC či zdravotnickém zařízení v blízkosti. Názvy ulic však na nich nejsou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Dabovat Funese po Filipovském bylo kamikaze, říká oceněný Krampol

Jiří Krampol převzal v Přelouči cenu za dlouhodobé herecké mistrovství společně...

Herec Jiří Krampol obdržel při udílení dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči společně s kolegyní Jaroslavou...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz