Pardubice otvírají stezku, která mapuje osud válečného hrdiny Bartoše

  17:09aktualizováno  17:09
O víkendu se v Pardubicích otevírá naučná stezka, která ukazuje osud válečného hrdiny Alfréda Bartoše. Výjimečně se po ní lidé mohou projít v doprovodu živého průvodce. V dalších dnech už dostanou letáček v informačním centru a audioprůvodce. Podívejte se, kudy stezka vede.

Dům Josefa Bartoně ve Smilově ulici v Pardubicích, kam se Alfréd Bartoš snažil pár sekund před smrtí marně proniknout. | foto: Jaroslav Hubený, MF DNES

"Je to první stezka v rámci Evropy, která představuje odboj přímo ve městě," řekl její spoluautor historik Vojtěch Kyncl.

V sobotu a neděli vyrazí skupiny s průvodcem vždy v celou hodinu od 10:00 do 17:00 od pardubickém radnice na Pernštýnském náměstí.

1Radnice na Pernštýnském náměstí

Radnice v Pardubicích

Zde se účastníci procházky dozvědí, co Pardubice znamenaly před válkou jako velké průmyslové i kulturní město. V nedalekém informačním centru, ke kterému se projde pod Zelenou bránou, si zájemci mohou vyzvednout letáček a audioprůvodce.

2Pojišťovna Securitas na Třídě Míru

Zde bývala pojišťovna Securitas na třídě Míru v Pardubicích.

V budově na rohu třídy Míru a Sladkovského ulice našel Bartoš ze skupiny Silver A po výsadku v Čechách své zaměstnání. Zastavení připomene, že nedaleko stál hotel Veselka, kde byl další člen skupiny Josef Valčík zaměstnán jako číšník. Na rozdíl od ostatních míst není pojišťovna označena pamětní plaketou.

3Pernerova ulice - byt Krupkových

Dům, v němž bydleli manželé Krupkovi v Pernerově ulici v Pardubicích

V této ulici bydlela matka Alfréda Bartoše a především manželé Krupkovi, kteří pomáhali parašutistům po celou dobu jejich činnosti v Pardubicích. 

"Pomáhali jim získat informace a udržovat další kontakty. Jejich bytem prošel i Karel Čurda, který nevydržel tlak represí a celou pardubickou skupinu udal," řekl Vojtěch Kyncl. Právě tady začíná posledních osm minut života velitele skupiny Alfréda Bartoše. Když zazvonil a zjistil, že na něj v bytě Krupkových čekají gastapáci, dal se na úprk.

4Kino Jas v parku bratranců Veverkových

Historik Vojtěch Kyncl u bývalého kina Jas v Pardubicích

Bartoš zamířil ke stadionu, oběhl blok domů a kolem dnešní školy Bratranců Veverkových mířil do Smilovy ulice. Asi 200 metrů za sebou měl dva členy gestapa, kteří se pokusili na něj pálit aspoň zdálky. Vběhl mezi návštěvníky vycházející z filmového představení. Kinosál se mu však stal osudným tím, že právě z něj krátce předtím vyšla skupina vojáků a ti se stali o chvíli později hrází mezi unikajícím Bartošem a volnou cestou dál.

5Dům Josefa Bartoně ve Smilově ulici

Dům Josefa Bartoně ve Smilově ulici v Pardubicích, kam se Alfréd Bartoš snažil...

Tento objekt zasáhl rovněž do hrdinské tragédie Alfréda Bartoše. Dětský lékař Josef Bartoň ho léčil v bytě Václava a Hany Krupkových, když v něm ležel s reumatickou horečkou. A právě do jeho domu se snažil důstojník československé armády pár vteřin před smrtí marně proniknout, ale dveře byly zamčené. Majitel domu Josef Bartoň zemřel 2. července 1942 na popravišti na pardubickém Zámečku.

6Roh Smilovy a Sladkovského ulice

Rohy Smilovy a Sladkovského ulice v Pardubicích, kde se Alfréd Bartoš zastřelil

Emočním vrcholem stezky je místo, kde jeho cestu překřížili vojáci německé branné moci, zatímco jej doháněli členové gestapa. V bezvýchodné situaci se Alfréd Bartoš střelil do spánku. Němci ho odvezli do nemocnice a chtěli ho kvůli vyšetřování zachránit. Kapitán však nad ránem zemřel.

Z jeho skupiny byl tehdy 21. června před 70 lety stále ještě naživu Jiří Potůček Tolar. Tomu se dařilo unikat do 2. července, kdy ho v Trnové na okraji Pardubic zastřelil protektorátní četník Karel Půlpán.

7Náměstí republiky - sídlo gestapa

Sídlo dnešní části magistrátu naproti pardubickému divadlu, kde za války

V rozsáhlé budově přes ulici od divadla sídlilo za války gestapo. "Přibližně 30 členů pořádkové policie ovládalo 450 tisíc lidí v této oblasti, což se neobešlo bez pomoci místních spolupracovníků," řekl historik Vojtěch Kyncl, který trasu poučné stezky symbolicky končí v místě vhodném pro otázku, co se stalo s viníky.

V souvislosti s operací Silver A nacisté popravili zastřelením více než stovku občanů z Pardubic a blízkého okolí, včetně těch z vyhlazené obce Ležáky. Na počet jejich odsouzených vrahů by ovšem stačily pouze prsty obou rukou.

Naznačená trasa stezky Alréda Bartoše (začátek zeleně, konec červeně)

Naznačená trasa stezky Alréda Bartoše (začátek zeleně, konec červeně)Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Otčíma soudí za zneužívání dívky, kameru prý dal do pokoje kvůli bratrovi

Vazební věznice Hradec Králové

Před krajským soudem stanul sedmačtyřicetiletý muž, který podle obžaloby dlouhodobě zneužíval dceru své družky. Žena...

Jednání o pardubické koalici se protahuje, čeká se, jak se rozhodne ODS

Povolební koaliční jednání v Pardubicích zmrzlo.

Za dva týdny se bude konat v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které by mělo zvolit nové vedení města. Jenže aby...

Koaliční jednání v pardubických obvodech vítězové voleb zvládli

Ve velkých pardubických obvodech měl nejlepší výsledek starosta Polabin Radek...

Žádná velká překvapení nepřinesla povolební vyjednávání na malých radnicích v Pardubicích. V obvodech se tak stanou...

Najdete na iDNES.cz