Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSOB Pojišťovna: Kupte budovu, zaplatíme nájem a zůstaneme ve městě

  14:10aktualizováno  14:10
Vedení ČSOB Pojišťovny radním navrhlo, že by si mohli budovu v centru Pardubic koupit v roce 2018 s tím, že by firma platila městu několik let nájem. Tím by pořizovací cena domu pro novou centrální radnici klesla o desítky milionů korun. Hlasovat o záměru budou zastupitelé na konci března.

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zhruba patnáct pardubických zastupitelů se v úterý vydalo na prohlídku budovy ČSOB Pojišťovny v centru města. Účel návštěvy byl zřejmý - politici chtěli vědět, zda by v administrativním centru mohl jednou být centrální magistrát.

„Dovedu si tam radnici představit, otázkou je, jestli je to priorita města. Máme v plánu hned několik dalších velkých investic a zdá se mi, že jsou důležitější. Třeba opravu stadionů,“ řekl po prohlídce například předseda klubu zastupitelů opoziční ODS Petr Klimpl.

Podobný názor si odnesl i zastupitel za Patrioty Jan Linhart. „Budova je dobře udržovaná a v celku pěkná, v tom by problém nebyl. Otázkou ale je, na kolik by to město všechno vyšlo. Na ta čísla chci ještě počkat, ale už teď vím, že to nebude lehké rozhodování,“ uvedl Linhart.

Politici navíc nebudou mít na nějaké delší přemýšlení čas. Podle náměstka primátora Jana Řehounka se bude o záměru koupit budovu ČSOB pro potřeby radnice hlasovat už na konci března. „Rádi bychom znali názor zastupitelů co nejdříve. Je to složité rozhodnutí jak z pohledu ekonomického, tak i politického,“ uvedl Jan Řehounek.

Pokud sídlo ČSOB město koupí, firma v Pardubicích zůstane

Podle náměstka návštěva splnila svůj smysl i přesto, že se jí z pozvaných 39 zastupitelů zúčastnilo jen 15. Zástupci vedení ČSOB totiž na schůzce oficiálně slíbili, že pokud město dům koupí, určitě postaví nové sídlo společnosti opět v Pardubicích. A o to politici stojí kvůli tomu, aby ve městě zůstalo zhruba 600 pracovních míst.

„Toho závazku si hodně cením, mělo by to politikům usnadnit rozhodování, je to důležitá zpráva,“ řekl Jan Řehounek.

Navíc vedení pojišťovny upravilo nabídku na odprodej budovy způsobem, který by radním měl také vyhovovat. ČSOB by totiž dům prodala Pardubicím už v roce 2018, ale zatím by ji neopouštěla. V praxi by to vypadalo tak, že maximálně do roku 2023 by pojišťovna platila městu nájem 20 milionů korun ročně.

„Kdyby tam ČSOB zůstala šest let, tak by nám zaplatila 120 milionů na nájemném a nám by tak pořizovací cena stavby, odhadovaná na 300 milionů, spadla na 180 milionů. Navíc bychom mohli částku splácet postupně,“ vypočítává Řehounek.

Prodej ČSOB Pojišťovny

Společnost, která má sídlo v Pardubicích a zaměstnává přes 600 lidí, chce postavit novou centrálu. Tu stávající chce prodat městu s tím, že by pak nové sídlo stavěla opět v Pardubicích. V opačném případě může odejít. Radnice by do budovy mohla přemístit agendy, které jsou nyní v 17 domech po celém městě. Firma městu navrhla, že by budovu prodala v roce 2018 a pak by mu platila nájem 20 milionů ročně.

Nabídka je o to zajímavější, že právě v roce 2023 skončí radnici bezplatný pronájem velké kancelářské budovy v bývalém okresním úřadě naproti divadlu, a tak by stejně musela hledat jiné prostory, nebo by musela začít platit.

„Podobná příležitost, jakou je nyní nabídka ze strany ČSOB Pojišťovny, se nemusí v krátkodobém ani střednědobém horizontu opakovat,“ řekl ČTK vedoucí odboru rozvoje a strategie magistrátu Miroslav Čada s tím, že další peníze by městu přinášely příjmy z nájemného od restaurace Bonté a jídelny, které v budově sídlí. Zároveň by radnice mohla časem prodat vlastní vyprázdněné budovy, což by jí vyneslo asi 60 milionů korun.

Jasné tak je, že politiky nečeká vůbec snadné rozhodování, zvláště když se mluví i o tom, že by se nová radnice mohla postavit i v nevyužitých Masarykových kasárnách.

„Počkáme si ještě na odhad ceny budovy ČSOB i na to, kolik by nás stálo stěhování nebo stavební úpravy nové radnice. Po prohlídce ale mám dojem, že by tam důstojné sídlo magistrátu mohlo být,“ dodal náměstek primátora Jabub Rychtecký.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz